ArtykułyProwizja biura nieruchomości – kto i ile płaci?

Prowizja biura nieruchomości – kto i ile płaci?

Powiązane artykuły:

Sprzedaż lub kupno mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości powoli staje sie standardem. Część Polaków dokonuje transakcji na rynku nieruchomości tylko raz w życiu, więc nie powinno dziwić, że prowizji agenta budzi wiele pytań i emocji. Zobaczmy, kto i ile płaci korzystając z usług pośrednika nieruchomości.

Prowizja pośrednika nieruchomości – ile wynosi?

Nie ma jednego słusznego cennika dotyczącego wysokości prowizji dla wszystkich agencji nieruchomości. Standardem jest liczenie prowizji w procentach, co oznacza, że wysokość prowizji biura nieruchomości zależy od wartości nieruchomości. W większości biur prowizja pobierana jest od każdej ze stron transakcji, a więc zarówno od klienta kupującego, jak i klienta sprzedającego. Najczęściej wynosi ona 2-3% netto od wartości nieruchomości będącej przedmiotem transakcji. Do kwoty prowizji należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%.

Można spotkać sytuacje, gdy jest ona dużo niższa, ale niska prowizja biura nieruchomości powinna zawsze zapalić lampkę i skłonić do zastanowienia. Czy rzeczywiście agentowi będzie opłacało się prowadzić zakrojone na szeroką skalę działania? Czy może osiądzie on na laurach, licząc, że może przy okazji wpadnie mu jakaś prowizja, ale skupi się raczej na sprzedaży nieruchomości z prowizjami o wyższej wartości. Temat ten poruszaliśmy już w artykule: czy warto negocjować wysokość prowizji, więc zachęcamy do przeczytania go w całości, jeśli lubisz negocjować.

Natomiast wyższa prowizja dla biura nieruchomości może być wynikiem strategii biura nieruchomości, które pobiera prowizję tylko od jednej ze stron transakcji. W takich sytuacjach zwykle prowizja wynosi 5-6% wartości nieruchomości (+23% VAT).

Prowizja pośrednika nieruchomości od obu stron transakcji

W naszym kraju przyjęło się, że pośrednik pobiera transakcję od obu stron transakcji. Jednym słowem reprezentuje on obie strony jednocześnie, co nie zawsze jest zadaniem łatwym, bo strona sprzedająca chce dostać za mieszkanie jak najwięcej, a strona kupująca chce kupić je za jak najniższą cenę. Jedna i druga strona wymaga jednak wsparcia profesjonalisty i tego można oczekiwać od dobrego pośrednika nieruchomości. Jego zadaniem jest odpowiednie przygotowanie obu stron do realizacji transakcji.

Wsparcie dla sprzedającego, oprócz aktywnego poszukiwania osoby zainteresowanej zakupem, dotyczy często kompletowania dokumentacji potrzebnej do finalizacji transakcji. W przypadku kupującego, pośrednik jest osobą, która powinna udzielać kompleksowych informacji na temat stanu prawnego nieruchomości oraz odpowiadać na wszelkie pytania związane z transakcją. Obie strony mogą zatem aktywnie korzystać z wiedzy i doświadczenia agenta nieruchomości, dzięki czemu transakcja kupna – sprzedaży powinna się odbyć szybko i sprawnie.

Kupujący nie płaci prowizji – czy na pewno?

Niektóre agencje nieruchomości reklamują swoje usługi pośrednictwa jako wolne od prowizji dla strony kupującej. Co prawda w takich sytuacjach faktycznie nie pobierają one prowizji za pośrednictwo od strony kupującej, ale wówczas zwykle biorą 5-6% od strony sprzedającej. Sprzedający zaś, by opłacało mu się korzystać z usług agencji nieruchomości, uwzględnia wyższe wynagrodzenie dla agenta w cenie sprzedaży nieruchomości. Można zatem powiedzieć, że realnie rzecz biorąc strona kupująca zawsze płaci prowizję, choć nie zawsze jest ona tego świadoma i nie zawsze jest to wpłata na konto agencji nieruchomości, która pośredniczy.

Transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości – z agencją czy na własną rękę?

Wiedząc już ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości niektórzy zadają sobie pytanie czy faktycznie wsparcie biura jest tego warte. Jeśli policzymy 3% od mieszkania w Warszawie, które kosztuje 550 tys. zł, to łatwo obliczyć, że prowizja agencji nieruchomości wyniesie 16,5 tys. zł, do czego musisz doliczyć 23% VAT, co w efekcie daje kwotę ok. 20 tys. złotych. Nie jest to mało, ale weź pod uwagę, że w tej cenie otrzymujesz nie tylko dobrze przygotowaną kampanię sprzedażową, dzięki której możesz szybciej znaleźć klienta na swoją nieruchomość, ale również wsparcie na każdym etapie sprzedaży i fachową wiedzę, dzięki której można łatwo rozwiązać problemy pojawiające się na drodze do finalizacji transakcji. Cały proces wsparcia, na jaki możesz liczyć decydując się na współpracę z agencją nieruchomości znajdziesz na stronie jak sprzedajemy.

Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z usług pośrednika nieruchomości na wyłączność, to zapłacimy nieco więcej, bo zwykle 5-6% wartości nieruchomości, ale w tej cenie otrzymamy zdecydowanie lepszą jakość usługi, a nasza oferta sprzedaży mieszkania będzie szeroko promowana nie tylko w mediach dostępnych dla potencjalnych kupujących, ale również wśród innych pośredników. Jest to metoda dużo skuteczniejsza niż podpisywanie kilku umów pośrednictwa z różnymi agencjami, z której żadnej nie ma wyłączności, a zatem nie ma pewności, że wynagrodzenie za wysiłki włożone przy poszukiwaniu chętnego na zakup mieszkania trafi właśnie do jego kieszeni.

Patrząc na całość korzyści, jakie można osiągnąć dzięki współpracy z pośrednikiem sam decydujesz, czy chcesz skorzystać z ze wsparcia specjalisty, czy wolisz szukać chętnego na zakup mieszkania na własną rękę. Jeśli z naprawą samochodu idziesz do mechanika, z bolącym zębem do dentysty, to dlaczego rozważasz w ogóle sprzedaż nieruchomości bez profesjonalnego wsparcia?


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: