Baza wiedzyChudy beton, jętka, murłata czyli słownik budowlany dla początkujących

Chudy beton, jętka, murłata czyli słownik budowlany dla początkujących

Powiązane artykuły:

Budowa własnego domu to spore wyzwanie. Wymaga ono nie tylko wyboru odpowiedniej działki budowlanej, projektu domu czy wykonawcy, ale wiąże się również z nauką nowych określeń. Jeśli nie pracujesz z budowlańcami na co dzień i nie zatrudniasz osoby, która w Twoim imieniu w całości zajmie się nadzorem nad ekipą budowlaną, to ten słownik jest dla Ciebie.

Dlaczego warto znać słownictwo budowlane?

Gdy budujesz swój pierwszy dom, to rozmawiając z wykonawcami możesz czuć się nieco zagubiony. Wielu budowlańców specjalnie mówi do inwestorów słownictwem typowo branżowym, żeby sprawdzić, czy będą zrozumiani. Niektórzy z nich robią to niestety z nieuczciwych pobudek, więc lepiej dla Ciebie, byś wiedział, co do Ciebie mówią lub przynajmniej sprawiał wrażenie, że wiesz, o co chodzi. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek i nie padniesz ofiarą oszustwa.

Jako inwestor na budowie będziesz musiał podejmować wiele decyzji. Wbrew pozorom nie skończyły się one wraz z wyborem projektu i wykonawcy. Będziesz pytany o wybór materiałów lub sposobu wykonania, a wykonawcy będą mówić używając słownictwa budowlanego. Dobrze jest więc, żebyś podejmował decyzje świadomie, rozumiejąc różnice pomiędzy zaproponowanymi wariantami.

Słownictwo budowlane na budowie domu

Pierwsze spotkanie z terminologią budowlaną pojawi się już na etapie adaptacji projektu, a im bardziej zaawansowany proces budowlany, tym będzie ich więcej. Podczas adaptacji projektu przyda Ci się wiedza na temat tego, czym jest ścianka kolankowa. Otóż jest to ścianka pomiędzy połacią dachu a stropem nad ostatnią kondygnacją budynku. W przypadku poddasza użytkowego jest to ścianka pod skosem dachu, której wysokość ma ogromny wpływ na funkcjonalność wnętrz na poddaszu.

Na etapie fundamentów będziesz musiał zamówić chudy beton czyli tzw. chudziak. To beton o niskiej klasie wytrzymałości, który stosuje się jako beton podkładowo-wyrównawczy. Może być układany jako podkład pod fundamenty w wykopie, jako podbudowa, która pozwala odizolować konstrukcję od gruntu.

Najwięcej nieznajomo brzmiących terminów spotkasz przy okazji więźby dachowej. Tutaj wkracza krokiew, jętka i murłata. Krokiew to pochyłe belki nośne czyli główny element konstrukcji dachu. To do nich przybija się poziome łaty, na których układa się dachówki lub inne pokrycie. Ważnym elementem konstrukcji dachu jest jętka, czyli pozioma belka łącząca na górze krokwie. Zwiększa ona stabilność całej konstrukcji i przenosi obciążenie jednej krokwi na drugą. Zanim jednak cieśle zaczną budować całą konstrukcję dachu, to zamocują murłatę. Murłata to pozioma belka mocowana do ścianki kolankowej, której celem jest przeniesienie obciążenia z dachu na ściankę kolankową.

Jak widzisz lista słów, które warto poznać zanim zaczniesz budować dom nie jest długa. Warto jednak zapoznać się z nimi wcześniej, by rozumieć o czym mówią do Ciebie wykonawcy i ograniczyć ryzyko ewentualnego oszustwa.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: