Rosnące stopy procentowe sprawiły, że wielu kredytobiorców łapie się za głowy widząc aktualną wysokość rat kredytowych. Nie każdy jest w stanie unieść tę zmianę, dlatego rząd przygotował wsparcie w postaci wakacji kredytowych. Zobacz, na jakich warunkach możesz z nich skorzystać i czy zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego ma sens.
Czym są wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe nie są niczym nowym i większość banków ma w standardowej ofercie takie wsparcie dla swoich klientów. Istotą wakacji kredytowych jest możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego na pewien czas, a długość przerwy zależy od banku i rodzaju zawartej umowy. Zwykle jest to od 3-6 miesięcy, a kredytobiorca może skorzystać z tego rozwiązania 1-2 razy w ciągu okresu kredytowania. Zawieszenie spłaty może dotyczyć całej raty, jak i tylko kapitału lub tylko odsetek. Zawieszenie spłaty kredytu spowoduje wydłużenie okresu kredytowania lub podniesienie raty kredytu hipotecznego, gdyż okres zawieszenia generuje dodatkowe koszty.
Nieco inaczej wyglądają rządowe wakacje kredytowe wynikające z ustawy. W tym przypadku kredytobiorca może zawiesić spłatę kredytu aż 8 razy do końca 2023 roku. Nie jest to jednak zawieszenie na 8 kolejnych miesięcy, ale można zawiesić spłatę rat na 2 miesiące w ciągu w ostatnich kwartałów 2022 roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku.
Zawieszenie spłaty kredytu dotyczy zawsze całej raty, a okres kredytowania wydłuża się o czas zawieszenia. Nie ma tutaj mowy o dodatkowych kosztach, a zatem zawieszenie spłaty rat kredytu nie ma wpływu na całkowity koszt kredytu.
Rządowe wakacje kredytowe – kto może z nich skorzystać?
Z rządowych wakacji kredytowych może skorzystać każdy kredytobiorca posiadający kredyt hipoteczny w złotówkach w dowolnym banku. Warunkiem uzyskania zawieszenia spłaty jest złożenie wniosku w swoim banku. Większość banków umożliwia składanie wniosków o zawieszenie spłaty poprzez bankowość elektroniczną, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wniosek taki złożyć również pisemnie lub poprzez pocztę elektroniczną.
Czy warto zdecydować się na wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe standardowo oferowane przez banki mają zarówno zalety, jak i wady. Do najważniejszych zalet należy oczywiście możliwość skorzystania ze wsparcia w przypadku przejściowych problemów z płynnością finansową. Wadą jest natomiast podniesienie kosztów kredytu, a także wydłużenie okresu kredytowania i/lub podniesienie wysokości raty po wakacjach.
W sytuacji, gdy decydujesz się na rządowe wakacje kredytowe znika problem dodatkowych kosztów, gdyż ustawowe wakacje kredytowe nie powodują podniesienia kosztów kredytu. Nie jest również podnoszona rata kredytu hipotecznego, co z pewnością należy uznać za dużą zaletę tego rozwiązania. Jedynym minusem może być wydłużenie okresu spłaty rat o okres wakacji kredytowych, ale w obliczu wymienionych wyżej zalet wydaje się to niewielkim problemem.
Rozważając skorzystanie z rządowych wakacji kredytowych warto również mieć na uwadze, że banki jednogłośnie potwierdzają, że korzystający z tego udogodnienia nie muszą się bać o przyszłe decyzje kredytowe. Korzystanie z wakacji kredytowych oferowanych przez rząd nie będzie miało bowiem negatywnego wpływu na historię kredytową.
Pomocne materiały: