Aranżacja wnętrzAdaptacja stodoły na dom - co musisz wiedzieć?

Adaptacja stodoły na dom – co musisz wiedzieć?

Powiązane artykuły:

Miłośnicy dobrej architektury i nietypowych projektów z ciekawością oglądają adaptacje stodoły na dom. Wiele z nich przechodzi zaskakującą metamorfozę i ze starej stodoły zamienia się w nowoczesny budynek, z dużymi przeszkleniami i otwartą przestrzenią wewnątrz. Jeśli również marzy Ci się adaptacja stodoły na dom mieszkalny, to sprawdź, jak się do tego zabrać.

Przygotowanie do adaptacji stodoły na dom

Stodoły to budynki gospodarcze, które były budowane z różnych materiałów. W zachodniej i północnej Polsce dominują stodoły murowane, najczęściej poniemieckie. W pozostałym obszarze naszego kraju można spotkać stodoły drewniane lub mieszane, murowano-drewniane.

Stan techniczny budynku może być bardzo różny, dlatego planując przekształcenie budynku gospodarczego, jakim jest stodoła, na dom mieszkalny, należy sprawdzić, czy nadaje się ona do przystosowania na cele mieszkalne. Dla pewności najlepiej zlecić ekspertyzę rzeczoznawcy budowlanemu, który dokona inwentaryzacji budynku oraz oceni stan techniczny poszczególnych jego elementów.

Ekspertyza pozwoli nie tylko określić, czy budynek nadaje się do adaptacji, ale również pomoże wstępnie oszacować jej koszty. W sytuacji, gdy stodoła jest w złym stanie technicznym, a jej ściany grożą zawaleniem, przekształcenie budynku na dom mieszkalny będzie wymagać bardzo dużych nakładów, porównywalnych od zakresu prac związanych z budową nowego budynku. Jeśli jednak inwentaryzacja budynku pokaże, że ściany są w dobrym stanie technicznym, a zakres prac koniecznych do przystosowania stodoły na dom mieszkalny jest znacznie mniejszy niż budowa nowego budynku, to warto rozważyć przebudowę obiektu.

Domy ze stodoły – formalności

Wiedząc już, że adaptacja stodoły na dom jest możliwa, czas sprawdzić, jakie jest przeznaczenie działki określone przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli w planie dopuszcza się budowę i przebudowę budynków na cele mieszkalne, to adaptacja stodoły na dom będzie możliwa. W sytuacji, gdy nie ma uchwalonego planu, co w niektórych gminach jeszcze się zdarza, to należy wystąpić o warunki zabudowy, które szczegółowo określą, co można na działce wybudować.

Jeśli z formalnego punktu widzenia nie ma przeszkód do przebudowy stodoły na dom mieszkalny, to czas przygotować projekt przebudowy stodoły na dom. Najlepiej w tym celu zatrudnić architekta, który będzie umiał przelać na papier Twoją wizję przyszłego mieszkania oraz zagospodarowania terenu. Potrzebne będą również projekty instalacji, które musi wykonać projektant z odpowiednimi uprawnieniami. Po skompletowaniu wszelkich dokumentów należy złożyć wniosek o przebudowę, poczekać na uzyskanie pozwolenia, a następnie przystąpić do prac, dzięki którym adaptacja stodoły na dom stanie się faktem.

Adaptacja stodoły na dom – pomysły na aranżacje wnętrz

Adaptacja stodoły na dom to pomysł, który spodoba się przede wszystkim miłośnikom przestronnych wnętrz oraz dużych przeszkleń. We wnętrzach często wykorzystuje się zastane elementy konstrukcyjne, takie jak widoczne belki więźby dachowej, dzięki którym mają one swój klimat. W zależności od pomysłu na wnętrze stodoły i upodobania jej przyszłych mieszkańców, w aranżacjach tego rodzaju dominuje styl rustykalny lub industrialny.

Adaptacja stodoły na dom w stylu loft sprawdza się doskonale szczególnie w przypadku przebudowy stodoły murowanej. Naturalna czerwona cegła we wnętrzu doskonale komponuje się z drewnem. Widoczne drewniane belki stropowe stanowią nie tylko świetną dekorację, ale bardzo często stają się również elementem funkcjonalnym. Mocuje się do nich oświetlenie, wiesza lub stawia donice z kwiatami czy ażurowe przepierzenia, które dzielą wnętrze na części. Ciekawym uzupełnieniem aranżacji są również elementy metalowe np. łańcuchy, które mogą uzupełniać wystrój wnętrza.

W stodołach urządzanych w stylu rustykalnym również wykorzystuje się drewniane belki stropowe, które nadają klimat wnętrzu. Często jednak w ich towarzystwie można spotkać stare rzeźbione meble, lampy udające naftowe czy kilimy i serwety z motywem roślinnym. Wszystkie te elementy sprawiają, że stodoła ma swój niepowtarzalny klimat i staje się przytulnym miejscem zamieszkania.

Adaptacja stodoły na dom – czy warto?

Wiedząc już, z czym wiąże się adaptacja stodoły na dom czas zastanowić się, czy to dobry pomysł. Zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że metamorfoza starej stodoły pozwala stworzyć unikalną przestrzeń mieszkalną i już z tego powodu warto podjąć się tego zadania. Inni jednak studzą ich zapał, gdyż proces adaptacji stodoły na dom może być droższy i bardziej czasochłonny niż postawienie nowego budynku od podstaw.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, że mają rację, bo z pewnością są sytuacje, w których przy adaptacji stodoły na dom trzeba wydać więcej niż przy budowie nowego budynku, ale są z pewnością również i takie, w których niewielkim kosztem można stworzyć dom swoich marzeń. Nie bez wpływu na cenę pozostaje również fakt, że zakup starej stodoły z działką, szczególnie na odludziu, może być znacznie tańszy niż zakup działki w pobliżu miasta. Jednym słowem wszystko zależy od tego, jakie są Twoje priorytety, gdzie chcesz mieszkać i jaki rodzaj architektury lubisz. Jeśli chcesz mieszkać w miejscu z duszą, które jest unikalne i nie przeszkadza Ci, że być może będzie się to wiązało z niespodziankami podczas przebudowy, to z pewnością adaptacja stodoły na dom jest dla Ciebie.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: