Aranżacja wnętrzMieszkanie typu loft - czy warto?

Mieszkanie typu loft – czy warto?

Powiązane artykuły:

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż możemy natknąć się na wiele ogłoszeń zachęcających do zakupu loftu lub mieszkania w stylu loft. Zobaczmy, czym charakteryzują się takie nieruchomości i zastanówmy się, czy warto je kupić.

Loft – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym są lofty, bo nie dla każdego jest to jasne. Otóż zgodnie ze swoim pierwotnym znaczeniem loft to mieszkanie, które powstało w starym pofabrycznym budynku. Pierwsze mieszkania tego rodzaju pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, gdy w latach 50. XX wieku w okresie recesji było bardzo dużo pustostanów po domach towarowych, fabrykach, magazynach. Były one oferowane na wynajem za bardzo niskie kwoty, bo właścicielom zależało na tym, by je wynająć. Jako pierwsi zainteresowali się nimi artyści, którzy poszukiwali tanich mieszkań, gdyż okres recesji był dla nich szczególnie trudny. Nie mieli też wielkich zasobów na urządzenie mieszkań, dlatego zadowalali się tym, co się w nich znajdowało: lampy przemysłowe, meble używane do produkcji czy przechowywania stawały się wyposażeniem wnętrz mieszkalnych. Ale artyści, jak to artyści, umieli stworzyć w tych wnętrzach specyficzny klimat i wykorzystując zastane wyposażenie dbali o to, by spełniało on swoją praktyczną funkcję, ale również zdobiło loftowe wnętrze. Tak narodził się styl loft, który od kilku lat stał się popularnym stylem w aranżacji wnętrz, nie tylko prawdziwych loftów.

Warto dodać, że wnętrza loftów były atrakcyjne dla artystów nie tylko ze względu na swoją niską cenę, ale również rozmiary. Charakterystyczna dla nich była otwarta przestrzeń, wysokie sufity i duże okna, przez które wpadało bardzo dużo światła. Nic zatem dziwnego, że mieszkania loftowe polubili szczególnie artyści malujący, tworząc w nich swoje pracownie, które dzięki otwartej przestrzeni były połączone z częścią mieszkalną.

Współczesne lofty czyli soft lofty

W Polsce prawdziwych loftów nie ma zbyt wiele, ale i u nas można znaleźć perełki czyli mieszkania zlokalizowane w starych budynkach pofabrycznych. Takie realizacje można znaleźć w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy na Śląsku, gdzie zrewitalizowane budynki przemysłowe zwracają na siebie uwagę stylem i dbałością o szczegóły. Nie są to jednak tanie mieszkania na każdą kieszeń, a raczej nieruchomości z sektora premium, za które trzeba sporo zapłacić. Nie zniechęca to jednak kupujących, gdyż przestronność loftów oraz dobre doświetlenie daje szerokie możliwości aranżacyjne i jest tak różne od architektury znanej nam z okresu PRLu, w której wnętrza były ciasne i niezbyt dobrze doświetlone.

Popularność stylu loft sprawiła, że deweloperzy dostrzegli zapotrzebowanie na budynki tego rodzaju. Tak powstały soft lofty czyli nowe budynki projektowane na wzór starych budynków pofabrycznych. Buduje się je w wielu polskich miastach, rewitalizując i przywracając świetność dawnym dzielnicom przemysłowym. Bardzo często stare i niezbyt atrakcyjne architektonicznie budynki przemysłowe, np. niskie hale produkcyjne położone w dobrej lokalizacji są zastępowane przez nowe inwestycje zaprojektowane jak lofty. Przykładem może być krakowskie Zabłocie, na którym jak grzyby po deszczu wyrastają nowoczesne lofty i mimo że ich cena nie należy do niskich, to bez problemu znajdują oni swoich nabywców.

Styl loftowy – charakterystyczne cechy

Wspomnieliśmy już we wstępie, że lofty to nie tylko budynki mające określone cechy, ale również styl wnętrza. Dominuje w nim surowość i elementy industrialne, dlatego nikogo nie dziwi nieotynkowana czerwona cegła na ścianie, surowy beton czy widoczne rury doprowadzające wodę czy ogrzewanie. Przestrzenie loftowe są pełne metalowych i żeliwnych dodatków, najczęściej w kolorze czarnym oraz lamp i krzeseł wyglądających jak żywcem przeniesione z czasów powojennych. Nie ma też wiele kolorów, ale dla nadania wnętrzom charakteru mogą pojawić się mocniejsze akcenty kolorystyczne, np. w postaci żółtego czy zielonego fotela, który doskonale wyróżnia się na tle pozostałych elementów wnętrza.

W wersji hard, w lofcie powinny znajdować się jedynie dodatki oryginalne, pochodzące ze starych fabryk. W praktyce jednak rzadko się tak zdarza, a współcześni producenci dostrzegają zainteresowanie takim stylem we wnętrzach i oferują produkty wzorowane na stylistyce z tamtych lat. Można zatem urządzić mieszkanie w stylu loft nie tylko wtedy, gdy lubimy starocie, ale również wtedy, gdy podoba nam się ten styl, ale wolimy mieć we wnętrzach rzeczy prosto z fabryki.

Czy warto kupić loft?

Wiedząc już, czym jest loft i jakie są charakterystyczne cechy budynków i wnętrz w takim stylu, możemy spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie, czy warto go kupić. Wiele zależy od tego, co Ci się podoba i jakie jest Twoje podejście do zrewitalizowanych budynków. Jeśli doceniasz szczególnie takie zalety jak dużo przestrzeni, wysokie okna oraz surowość wnętrz, a przy tym mieszkanie w stylu loft mieści się w Twoim budżecie, to z pewnością powinieneś się nim zainteresować. To atrakcyjna nieruchomość, która na lata może się stać Twoją przystanią i miejscem, w którym czujesz się dobrze.

Musisz jednak pamiętać, że cechy charakterystyczne budynków w stylu loft niejako wymuszają styl aranżacji wnętrza. Trudno sobie wyobrazić takie wnętrza zaaranżowane w stylu glamour czy Hampton, choć dobry architekt wnętrz być może sprostałby również temu zadaniu. Dużo łatwiej jest jednak zmienić styl aranżacji wnętrza, gdy nie ma elementów architektonicznych determinujących określony sposób wykończenia. Jeśli więc obawiasz się, że po jakimś czasie aranżacja w stylu loft Ci się znudzi, to wybierz mieszkanie w budynku, który nie będzie tak bardzo narzucał sposobu aranżacji wnętrza. Dzięki temu będziesz mógł swobodnie wybrać, jak urządzić wnętrze mieszkania i po pewnym czasie, gdy będziesz potrzebować odmiany, możesz zamienić swoje mieszkanie urządzone jak loft na wnętrze prowansalskie, nowojorskie czy skandynawskie i nadal będzie się ono prezentować bardzo dobrze.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: