Baza wiedzy Adaptacja piwnicy na mieszkanie - czy warto?

Adaptacja piwnicy na mieszkanie – czy warto?

Powiązane artykuły:

Przez wiele lat standardem była budowa domów z podpiwniczeniem, które służyły jako pomieszczenia gospodarcze, w których umieszczano piec centralnego ogrzewania, zapasy opału, przetwory czy różnorakie narzędzia. W niektórych sytuacjach ta dodatkowa powierzchnia budynku staje się szczególnie cenna i wiele osób zastanawia się, czy warto przekształcić ją na mieszkanie. Zobaczmy zatem, czy adaptacja piwnicy na mieszkanie to dobry pomysł i sprawdźmy, kiedy można ją przeprowadzić.

Zalety adaptacji piwnicy na mieszkanie

Zanim zajmiemy się kwestią tego, jak dokonać adaptacji piwnicy na mieszkanie sprawdźmy, jakie zalety ma to rozwiązanie. Po pierwsze adaptacja piwnicy na mieszkanie może znacząco zwiększyć komfort zamieszkania. Po adaptacji znacznie rośnie bowiem powierzchnia użytkowa mieszkania, a uzyskaną w ten sposób przestrzeń można wykorzystać jako dodatkowe pomieszczenia dla tej samej rodziny lub wydzielić z nich oddzielne mieszkanie. Przy rosnących cenach gruntów i nieruchomości to bardzo korzystne rozwiązanie, które niższym kosztem pozwala uzyskać dodatkową powierzchnię mieszkalną niż zakup mieszkania lub działki, na które będzie budowa.

Dodatkowe mieszkanie w ramach jednej nieruchomości to również korzystne rozwiązanie, gdy młodzi chcą rozpocząć życie na własny rachunek. Adaptacja piwnicy na mieszkanie pozwala im oddzielić się od rodziców i prowadzić oddzielne gospodarstwo domowe na własnych zasadach. Nadal jednak są niedaleko, co jest bardzo wygodne zarówno wtedy, gdy rodzina się powiększy o kolejne pokolenie, jak i wtedy, gdy starzejący się rodzice będą wymagać większego wsparcia.

Warto też pamiętać, że piwnice, z racji swojego położenia, są w czasie letnich upałów idealnym schronieniem przed skwarem. Temperatura w ich wnętrzu jest zwykle sporo niższa niż w mieszkaniach położonych na parterze czy wyżej, więc odpada konieczność montażu klimatyzacji.

Adaptacja piwnicy na mieszkanie – wady

Mimo tak wielu zalet, adaptacja piwnicy na mieszkanie ma również wiele wad. Dla wielu jednym z najważniejszych jest dość słabe doświetlenie wnętrza. Okna piwnicy nie należą bowiem do dużych, a ich powiększenie jest bardzo trudne, a zwykle nawet niemożliwe. Położone na wysokości gruntu nie dają tyle światła co okna na wyższych kondygnacjach, co może negatywnie wpływać na samopoczucie osób mieszkających we wnętrzu.

Dodatkową wadę mogą być problemy z izolacją ścian oraz wynikające z nich wysokie koszty ogrzewania i wilgoć. Dobra izolacja ścian może tutaj pomóc, ale mimo tego koszty ogrzewania są znacznie wyższe niż w przypadku pomieszczeń mieszkalnych znajdujących się na parterze.

Problemem przy adaptacji piwnicy na mieszkanie są również formalności, które trzeba przeprowadzić, by zamienić pomieszczenia piwnicy na mieszkanie oraz koszty z tym związane. Co prawda napisaliśmy wyżej, że jest to rozwiązanie tańsze niż zakup innego mieszkania czy budowa domu, ale to nie znaczy, że adaptacja piwnicy na mieszkanie nie generuje kosztów. Dodatkowo trzeba pamiętać, że gdy chcemy zamienić pomieszczenie gospodarcze, jakim jest piwnica, na mieszkalne, musi ono spełniać określone normy. Jeśli ich nie spełni, to adaptacja piwnicy na mieszkanie nie będzie możliwa.

Adaptacja piwnicy – wymagania

Jak już wyżej wspomnieliśmy przy adaptacji piwnicy na mieszkanie musimy mieć świadomość, że musi ona spełniać określone wymagania. Przede wszystkim chodzi o wysokość piwnicy, która musi wynosić co najmniej 2.5m. Jeśli jest niższa, to można rozważyć pogłębienie piwnicy, ale trzeba pamiętać, że będą to dodatkowe niemałe koszty.

Drugą istotną kwestią jest wielkość okien. W piwnicy przeznaczonej na cele mieszkalne powierzchnia otworów okiennych musi wynosić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Jeśli okna są mniejsze, to konieczne będzie ich powiększenie, co również wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Przy adaptacji piwnicy na mieszkanie znaczenie ma również wilgotność wnętrza oraz izolacja ścian, które będą miały bezpośredni wpływ na koszty przystosowania piwnicy na cele mieszkalne oraz późniejsze koszty eksploatacyjne.

Drugą ważną, gdy rozważasz adaptację piwnicy, są kwestie formalne. Jeśli jesteś właścicielem budynku, to sprawa jest prosta. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku współwłasności, kiedy to potrzebne będą zgody współwłaścicieli. Dodatkowo warto pamiętać, że zwyczajne prace remontowe nie wymagają zgłoszenia czy pozwolenia, ale konieczne będzie zgłoszenie zmiany przeznaczenia nieruchomości. Przy większym zakresie prac, np. naruszających istniejącą konstrukcję czy związanych ze zmianami w instalacji gazowej, niezbędne będzie zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia.

Patrząc na zalety i wady adaptacji piwnicy oraz formalności i koszty z tym związane można powiedzieć, że arbitralna odpowiedź na pytanie czy warto jest bardzo trudna. Dla wielu osób może to być jedyna możliwość uzyskania oddzielnego lokum, więc z ich punktu widzenia będzie to rozwiązanie bardzo korzystne. Jest też z pewnością wiele sytuacji odwrotnych, gdy zamieszkanie w piwnicy nie jest traktowane jako pozytywny sposób rozwiązania problemów mieszkaniowych, gdyż mają znacznie lepsze alternatywy. Jednym słowem trzeba powiedzieć, że o tym, czy warto przeprowadzić adaptację pomieszczeń piwnicy na mieszkalne, należy decydować w oparciu o indywidualne potrzeby, bo tylko wtedy odpowiedź będzie miała sens.


Pomocne materiały:

Polecamy: