ArtykułyApartament vs. mieszkanie - czym się różnią?

Apartament vs. mieszkanie – czym się różnią?

Powiązane artykuły:

Przeglądając oferty nieruchomości możesz natknąć się nie tylko na oferty mieszkań na sprzedaż, ale również apartamentów. Takie określenie kojarzy nam się z luksusem i prestiżem, więc nie trudno się domyślić, że cena tych mieszkań do niskich nie należy. Sprawdźmy jednak, czym się różni apartament od mieszkania i kiedy możemy mówić o zakupie apartamentu.

Apartament czyli luksusowe mieszkanie

W przepisach polskiego prawa na próżno szukać definicji apartamentu, dlatego niestety termin ten bywa mocno nadużywany. Wiele mieszkań nazywanych tak jest nieco na wyrost, bo są położone w centrum miasta, a budynek, w którym się znajdują, został niedawno wybudowany lub jest kamienicą, która przeszła gruntowny remont. W efekcie możemy spotkać oferty apartamentów na sprzedaż mających metraż 20-25 metrów kwadratowych, a nawet jeszcze mniejszych, które można co najwyżej określić mianem luksusowej mikrokawalerki, a w żadnym razie nie można ich nazwać apartamentem.

Apartamentem, zgodnie z definicją podawaną przez Słownik Języka Polskiego PWN jest: „luksusowo urządzone, wielopokojowe mieszkanie lub podobne pomieszczenie w hotelu”. Pojawiają się tutaj dwa główne kryteria czyli wielkość i standard wykończenia. Nie można zatem określać mianem apartamentu kawalerki czy nawet dwupokojowego mieszkania, bo żadne z nich nie spełnia warunków wskazywanych przez definicję słownikową. Trudno również stosować określenie apartament do mieszkania o powierzchni 50m2, nawet jeśli na takim metrażu zostaną umieszczone trzy pokoje. Ich wielkość będzie bowiem zbyt mała, by można było mówić o przestronności, a to jeden z warunków luksusu we wnętrzach.

Z praktyki specjalistów od rynku nieruchomości wynika, że apartamenty to mieszkania co najmniej 3 pokojowe o powierzchni co najmniej 80m2, w których każde z pomieszczeń ma metraż pozwalający na wygodne funkcjonowanie. Niektórzy mówią również, że istotna jest wysokość wnętrz, określając minimum dla apartamentu na 2,7m, bo przy dużych pomieszczeniach wysokość 2,5m (standard w większości bloków), może dawać wrażenie opadającego sufitu i przytłoczenia. Sam metraż to jednak nie wszystko, bo mieszkanie, aby zasłużyć na określenie apartament, musi spełniać określone warunki.

Apartament – najważniejsze cechy

Jednym z ważniejszych kryteriów pozwalających na określenie czy jest to mieszkanie czy może apartament jest jego lokalizacja. W przypadku apartamentu prestiżowa lokalizacja czyli np. centrum miasta lub dzielnica willowa to konieczność. Istotny jest również rodzaj budynku, w którym mieszkanie się znajduje. Nikt nie nazywa apartamentami mieszkań położonych w bloku z wielkiej płyty, a nazwa ta jest raczej zarezerwowana dla mieszkań w nowobudowanych budynkach oraz luksusowo odrestaurowanych starych kamienicach.

Samo położenie i metraż nie sprawią, że mieszkania będzie można nazywać apartamentami, gdyż istotne jest również wnętrze. Apartament powinien być wykończony w wysokim standardzie, z użyciem trwałych materiałów wykończeniowych dobrej jakości. Nie ma w nim miejsca na najtańsze panele podłogowe czy zabudowę kuchenną z marketu budowlanego. Wszystkie stałe elementy wnętrza powinny być spójne, a najlepiej byłoby, gdyby wykończenie zostało wykonane zgodnie z projektem architekt wnętrz. O luksusowym wykończeniu świadczy również jakość jego wykonania, gdyż w apartamencie z prawdziwego zdarzenia nie ma miejsca na fuszerkę czy niedoróbki.

Dodatkowym wyznacznikiem pozwalającym nazwać mieszkanie apartamentem jest jego oświetlenie. Duże okna, z których rozpościera się atrakcyjny widok, to również element wpływający na postrzeganie mieszkania jako luksusowe. Nie będzie zatem apartamentem lokal w suterenie, nawet jeśli metraż, lokalizacja i wykończenie w podwyższonym standardzie mogłoby na to wskazywać.

Zakup apartamentu – czy warto?

Wiedząc już jak rozpoznać apartament czas zastanowić się, czy warto decydować się na jego zakup. Jak zwykle w takich sytuacjach najlepiej byłoby odpowiedzieć: to zależy. Dla jednych wybór taki będzie podyktowany chęcią podkreślenia prestiżu i własnego statusu społecznego, bo nie każdego stać na zakup dużego mieszkania w prestiżowej okolicy. Dzięki takiej decyzji będą mogli nie tylko komfortowo mieszkać, ale również zaspokajać inne potrzeby związane z określoną przynależnością społeczną.

W całkowitej opozycji do nich będą osoby, które chcą mieć większe mieszkanie, luksusowe wnętrze, ale kompletnie nie zależy im na prestiżowej lokalizacji, gdyż wolą jednak mieszkanie na obrzeżach niż w centrum. Będą oni gotowi zamieszkać poza centrum, bo w takiej okolicy bez przeszkód znajdą mieszkanie o dużej powierzchni, które będą mogli luksusowo wykończyć i dopasować do swoich potrzeb. Co prawda mieszkanie takie nie będzie nazywane apartamentem, ale z punkty widzenia jego mieszkańców nie będzie to miało żadnego znaczenia.

Jak widzisz, zakup apartamentu zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i priorytetów. Niezależnie jednak od tego, do której grupy się zaliczasz, pamiętaj, że nazwa apartament bywa nadużywana i jest stosowana w celu przyciągnięcia klientów oraz uzasadnienia wyższej ceny sprzedawanego mieszkania. Nie daj się więc naciągnąć na tanie chwyty marketingowe i przed podjęciem decyzji o zakupie sprawdź, czy faktycznie daną nieruchomość można nazwać apartament czy jednak raczej jest ono mieszkaniem wykończonym w wysokim standardzie.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: