Aranżacja wnętrzCzy odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą?

Czy odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą?

Powiązane artykuły:

Sprzedaż mieszkania to proces, który wymaga podjęcia szeregu różnych decyzji. Właściciel musi zastanowić się m.in., czy sprzedawać mieszkanie samodzielnie czy z pośrednikiem, jaką cenę zaoferować kupującym i jak przygotować mieszkanie na sprzedaż. Jedno z ważniejszych pytań, które zadaje sobie coraz więcej właścicieli, dotyczy odświeżania mieszkania na sprzedaż. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą i kiedy szczególnie warto to zrobić.

Stan mieszkania na sprzedaż i jego wpływ na cenę

Jednym z czynników, który ma spory wpływ na cenę sprzedawanego mieszkania jest jego stan techniczny. Mieszkania wymagające gruntownego remontu są sporo tańsze od mieszkań gotowych do zamieszkania. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż nowy właściciel musi przeprowadzić remont czyli zainwestować sporo pieniędzy, by doprowadzić mieszkanie do stanu pozwalającego mu w nim zamieszkać. Mimo konieczności wykonania remontu takie mieszkania dość szybko znajdują nowych nabywców. Najczęściej kupują je osoby, które chcą mieć mieszkanie w pełni dostosowane do ich potrzeb i gustów lub inwestorzy-fliperzy, którzy wykonują remont, by podnieść wartość mieszkania, a następnie sprzedać je po wyższej cenie.

Obok mieszkań, które wymagają naprawdę poważnego remontu, są na rynku nieruchomości, które nie są bardzo zniszczone, ale widać po nich ślady użytkowania. Ściany są przybrudzone i zakurzone, szczególnie w okolicach grzejników i w miejscu, gdzie stały meble, co niestety nie robi dobrego wrażenia na osobach zainteresowanych zakupem. Problemem mogą być również intensywne kolory ścian, które były modne jeszcze jakiś czas temu, ale w tej chwili nie cieszą się powodzeniem i mogą zniechęcić potencjalnych zainteresowanych, którzy chcą kupić nieruchomość. Często jest tak, że właściciel podczas mieszkania przyzwyczaja się do pewnych rzeczy i nie zauważa np. odpadającej listwy przypodłogowej, obluzowanego gniazdka czy opadającej klamki. Te z pozoru drobne usterki mogą negatywnie wpływać na pierwsze wrażenie i odstraszać kupujących lub zachęcać ich do bardziej intensywnych negocjacji ceny. W takich sytuacjach zasadne jest odświeżenie mieszkania przed sprzedażą. Nie chodzi o to, by inwestować w poważny remont, ale wprowadzić drobne poprawki, by mieszkanie łatwiej było sprzedać. Nasze doświadczenia pokazują, że zwykle jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, a jego efektem jest realny wzrost ceny, za którą zostanie sprzedane mieszkanie.


Pierwsze wrażenie robi się tylko raz!

Mając na uwadze to, co zostało napisane powyżej, przed wystawieniem oferty sprzedaży mieszkania przyjrzyj mu się z dystansem i zastanów się, czy faktycznie może ono sprawić pozytywne wrażenie na osobie, która odwiedza je po raz pierwszy. Zanim zaczniesz się zastanawiać, czy drobny remont to dobry pomysł, to wykonaj gruntowne sprzątanie. Kurz, zacieki, pajęczyny czy inny brud, to elementy, które musisz usunąć, jeśli chcesz sprzedać mieszkanie.

Jeśli mimo porządków nie jest idealnie, to powodem złego wrażenia mogą być wspomniane wcześniej usterki, które nie wymagają dużych nakładów finansowych, a potrafią mieć negatywny wpływ na wrażenie potencjalnych klientów. W takim przypadku warto pomyśleć, by przed sprzedażą odświeżyć delikatnie swoje mieszkanie. Głównym celem tego działania jest doprowadzenie mieszkania do takiego stanu, który wydobędzie wszystkie atuty sprzedawanej nieruchomości, a tym samym podniesie wartość lokalu w oczach potencjalnych kupujących. Nie chodzi więc tutaj o to, by inwestować grube pieniądze i przeprowadzać remont od A do Z, ale by drobnymi zabiegami uatrakcyjnić nieruchomość w oczach klienta.


Co warto wymienić w mieszkaniu przed sprzedażą?

Mówiąc o odświeżeniu mieszkania mieszkania można myśleć o bardzo różnym zakresie zmian. Często może ono polegać na usunięciu elementów zniszczonych, np. starych mebli, naprawieniu drobnych usterek, a czasem może wiązać się z koniecznością z przemalowania ścian. Najlepiej wybrać do tego neutralne i jasne kolory, takie jak biel, jasny szary czy beż. Jeśli na ścianach widoczne są powierzchowne pęknięcia, to przy okazji malowania ścian warto je usunąć, co najczęściej nie wiąże się z wysokimi kosztami dodatkowymi.

Dobrze jest również przyjrzeć się podłodze. W przypadku zniszczonej podłogi drewnianej warto rozważyć jej cyklinowanie. Znacznie poprawi on wygląd całego mieszkania, a koszt wykonania cyklinowania nie jest bardzo wysoki. Jeśli na podłodze są zniszczone panele podłogowe lub płytki PCV, to można pomyśleć o ich wymianie na nowe. Koszt takich zmian zależy od powierzchni mieszkania, ale można to zrobić stosunkowo tanio.

Jeśli na podłodze są dywany lub wykładziny, to przyjrzyj się im dokładnie i oceń, czy są w dobrym stanie i faktycznie dodają wnętrzu przytulności. Jeśli są brudne, to można je wyprać, a często lepiej jest je po prostu usunąć i pozostawić podłogę pustą, szczególnie jeśli jest to podłoga z drewna czy z niezniszczonych paneli.

Dobrze jest również spojrzeć krytycznie na inne elementy wyposażenia. Dobrym pomysłem może być usunięcie zasłon, firanek czy rolet, zwłaszcza jeśli są przykurzone lub nie pasują do nowoczesnych trendów w aranżacji wnętrz. Warto również przyjrzeć się lampom i sprawdzić czy nie znajdują się w nich spalone żarówki. Odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważne, a im jaśniej, tym wnętrze wydaje się obszerniejsze. Jeśli mimo uzupełnienia wszystkich żarówek wydaje Ci się, że w lokalu jest trochę za ciemno, to możesz pomyśleć o ustawieniu dodatkowych lamp, które pomogą osiągnąć efekt WOW u osób oglądających mieszkanie.

Jednym z newralgicznych i ważnych pomieszczeń w mieszkaniu jest łazienka. Jeśli nad wanną lub brodzikiem wisi zasłona prysznicowa, która nie jest już pierwszej młodości, to powinieneś zmienić ją na nową lub przynajmniej usunąć i pozostawić drążek pusty. Zwróć uwagę na deskę sedesową – popękana i ruszająca się na pewno nie zrobi dobrego wrażenia. Jeśli jest w porządku, to i tak zwróć na nią uwagę i pamiętaj, żeby podczas prezentacji lokalu i w trakcie robienia zdjęć była ona zamknięta. W łazience zwróć również uwagę na obluzowane, połamane, zardzewiałe wieszaczki, odłamane półki czy inne usterki, które nawet w najpiękniej wykończonej łazience będą prezentować się żałośnie i będą zniechęcać znacznie obniżając standard aranżacji wnętrz.

Przygotowując mieszkanie do sprzedaży przyjrzyj się również kuchni. Zobacz czy nie są poluzowane uchwyty kuchenne i czy drzwiczki w szafkach na pewno się domykają. Sprawdź również czy na płycie grzewczej nie ma przypalonych resztek. To absolutna podstawa, gdy chcesz przeprowadzić lifting mieszkania przed sprzedażą. Możesz również zastanowić się nad wymianą blatu, szczególnie jeśli jest on bardzo poplamiony i nosi ślady wielu spotkań z nożem lub gorącymi garnkami. Wymiana blatu na nowy z płyty wiórowej to zwykle koszt kilkuset złotych, a efektem takiej zmiany jest zdecydowana poprawa wyglądu kuchni.


Home staging – więcej niż odświeżenie mieszkania

Wszystkie powyższe rady to podstawowe zmiany, które możesz wprowadzić samodzielnie. Nie zawsze jednak są to działania wystarczające i coraz więcej osób chcących sprzedać mieszkanie decyduje się na inwestycję w home staging. To profesjonalne przygotowanie do sprzedaży, które obejmuje nie tylko usunięcie wszelkich usterek, ale również wprowadzenie dodatków dekoracyjnych, dzięki którym mieszkanie staje się atrakcyjniejsze. Home stager ma odpowiednie przygotowanie i wie, które elementy wyposażenia mieszania lepiej wymienić na nowe, które usunąć, a gdzie należy dodać coś jeszcze, by podnieść wartość nieruchomości w oczach klienta.

Czasem home staging polega na zmianie koloru ściany na jasne i neutralne barwy, a czasem obejmuje usługę znacznie szerszą, łącznie z wykonaniem przykładowej aranżacji wnętrza wraz z meblami. Zakres działań home stagera jest bardzo różny, a wszystko zależy od tego, ile gotowy jest zainwestować aktualny właściciel, by przygotować nieruchomość na sprzedaż. Dzięki tym wszystkim zabiegom można wykonać ładne zdjęcia nieruchomości, które będą przykuwać uwagę klientów zainteresowanych zakupem.

Dobre przygotowanie mieszkania na sprzedaż – efekty

Jak już wspomnieliśmy celem odświeżenia nieruchomości wystawionej do sprzedaży jest podniesienie jej wartości. Dzięki dobremu pierwszemu wrażeniu, które można uzyskać już przeglądając zdjęcia mieszkań, kupujący będzie pozytywnie nastawiony do nieruchomości i chętniej umówi się na jej oglądanie. Podczas prezentacji, w czasie której nie zauważy żadnych usterek doceni fakt, że w kupowanym mieszkaniu nie musi przeprowadzać żadnych dodatkowych prac budowlanych, które większości osób nie kojarzą się dobrze. Dzięki temu negocjacje cenowe zostaną ograniczone do minimum i łatwiej będzie można sprzedać mieszkanie za cenę, którą proponuje sprzedający.

Badania pokazują, że mieszkania po odświeżeniu sprzedają się ok. 10% drożej. Przekładając to na wymierne korzyści przy sprzedaży mieszkania za 400 000 złotych możesz zyskać ok. 40 tys. Jeśli zestawisz to z kwotą kilku tysięcy wydanych na delikatny remont czy profesjonalny home staging, to i tak zauważysz, że w przypadku sprzedaży zyskujesz dodatkowo kilkadziesiąt tysięcy. Wydaje się zatem oczywiste, że warto poświęcić trochę czasu przed wystawieniem mieszkania do sprzedaży i zadbać o nie należycie. Pozwoli to na osiągnięcie wyższej ceny, a więc realnie przełoży się na wysokość wpływów po sprzedaży mieszkania.

Czy warto odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą ?

Zastanawiając się czy warto zadbać o mieszkanie wystawione na sprzedaż, należy pamiętać również o zmiennych realiach na rynku nieruchomości. W tej chwili takie przygotowanie mieszkania jest coraz powszechniejsze. Oznacza to, że oferowanie mieszkania, które jest brudne, pełne usterek i bardzo zaniedbane może skończyć się albo długim poszukiwaniem klienta albo dużą obniżką jego ceny. Wniosek jest zatem jednoznaczny – warto odświeżyć mieszkanie przed sprzedażą.


Pomocne Materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: