ArtykułyDom czy mieszkanie? Co wybrać?

Dom czy mieszkanie? Co wybrać?

Powiązane artykuły:

Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości na swoje potrzeby bardzo często pojawia się dylemat, czy decydować się na kupno mieszkania czy może lepiej będzie zamieszkać w domu jednorodzinnym. Zobaczmy, co brać pod uwagę przy wyborze i spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie, na co się zdecydować.

Dom czy mieszkanie – lokalizacja

Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na decyzję o wyborze nieruchomości jest jej lokalizacja. Ma ona wpływ zarówno na komfort życia, jak i na koszty związane z zakupem, a dodatkowo położenie nieruchomości może wpływać na możliwości wyboru. W centralnych dzielnicach dużych miast takich jak Warszawa, kupno domu jest niemal niemożliwe, gdyż w centrum dominuje zabudowa wielorodzinna. Z kolei w dzielnicach gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna, a więc tych położonych na obrzeżach, lub w małych miejscowościach, trudniej będzie znaleźć mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Może się więc okazać, że jeśli zależy Ci na określonej lokalizacji, to nie będziesz musiał samodzielnie wybierać pomiędzy mieszkaniem a domem, gdyż zrobi to za Ciebie dostępna oferta rynkowa.

Koszty zakupu – dom czy mieszkanie?

Domy to zwykle nieruchomości o większej powierzchni niż mieszkania, co oznacza, że dom będzie kosztował więcej niż mieszkanie położone w podobnej lokalizacji. Jeśli jednak wyjdziesz poza określoną dzielnicę, to może okazać się, że dom pod Warszawą kosztuje tyle samo, co mieszkanie w jednej z jej centralnych dzielnic. W takiej sytuacji musisz więc zastanowić się, czy decydujesz się na zakup domu pod miastem z wszystkimi zaletami i wadami tego rozwiązania, czy może jednak wolisz zamieszkać w centrum, bo wiesz, że nie odnajdziesz się w domu pod miastem.

Dom czy mieszkanie – komfort i koszty utrzymania

Przed podjęciem decyzji o zakupie musisz pamiętać, że lokalizacja i koszty zakupu to nie jedyne czynniki, które będą miały wpływ na Twoje późniejsze zadowolenie z podjętej decyzji. Należą do nich kwestie związane z utrzymaniem nieruchomości oraz z codziennym komfortem życia. Z pewnością koszt utrzymania mieszkania jest niższy niż utrzymanie domu, co wynika przede wszystkim z różnicy w ich metrażu. Dodatkowo mieszkanie w bloku nie jest związane z dodatkowymi obowiązkami takimi jak koszenie trawnika, odśnieżanie podjazdu czy pielęgnacja przydomowego ogródka. Czynności te mogą zabierać sporo czasu, a jeśli chcesz je komuś zlecić, to wiążą się one z dodatkowymi kosztami, co dodatkowo podnosi koszty utrzymania domu.

Możesz jednak spojrzeć na te dodatkowe czynności nie jak na przykre obowiązki, ale jak na czynności, którym zawdzięczasz możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu obok swojego domu. Podczas gdy właściciele mieszkania w centrum chcąc zaczerpnąć świeżego powietrza muszą wybrać się na dłuższy spacer, najczęściej poza swoją dzielnicę, osoby zamieszkujące domy jednorodzinne mogą otworzyć drzwi na taras i w ciągu sekundy znaleźć się na świeżym powietrzu. Własny ogródek pozwala im ponadto spędzać tam przyjemnie czas z rodziną i przyjaciółmi, a dodatkowo często przyczynia się do odkrycia w sobie pasji ogrodnika.

Mając dom możesz też cieszyć się większym komfortem życia ze względu na jego większy metraż, co ma szczególne znaczenie, gdy masz rodzinę i chcesz, by dzieci miały oddzielne pokoje. Dom jednorodzinny jest też często wyposażony w więcej niż jedną łazienkę, co oznacza, że poranki, gdy wszyscy spieszą się do pracy i do szkoły są nieco spokojnie, bo można spokojnie wykonać poranną toaletę bez słuchania zza drzwi pokrzykiwań rodziny.

Co wybrać?

Patrząc na powyższe porównanie można śmiało powiedzieć, że wybierając pomiędzy domem a mieszkaniem nie można skupiać się jedynie na kosztach zakupu i lokalizacji nieruchomości. Trzeba również spojrzeć w przyszłość i ocenić, jakie czynniki będą miały znaczący wpływ na komfort życia w każdej z tych nieruchomości. Nie da się ich jednak ocenić arbitralnie, gdyż kluczowa jest liczba domowników, ich wiek oraz styl życia, który prowadzicie. Musisz również ocenić koszty utrzymania kupionej nieruchomości, by w przyszłości nie okazało się, że nie stać Cię na jej utrzymanie.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: