NieruchomościO co pytać przy wynajmie mieszkania?

O co pytać przy wynajmie mieszkania?

Powiązane artykuły:

Przed wynajmem mieszkania zwykle oglądasz co najmniej kilka mieszkań, które spełniają podstawowe kryteria dotyczące lokalizacji, metrażu i liczby pomieszczeń. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, które mieszkanie wybrać, warto byłoby sprawdzić jeszcze kilka dodatkowych kwestii. Zobacz, o co pytać przy wynajmie mieszkania.

Oglądanie mieszkania do wynajęcia – na co zwracać uwagę?

Pierwsza wizyta w mieszkaniu do wynajęcia jest najważniejsza, bo i w tym przypadku prawdą jest, że pierwsze wrażenia można zrobić tylko raz. Warto zatem nastawić wszystkie zmysły, by już od pierwszych chwil przebywania w pobliżu bloku z interesującym Cię mieszkaniem wychwycić wszystko, co będzie miało w przyszłości wpływ na komfort mieszkania. Twoją baczną uwagę powinny zwrócić hałasy, zapachy oraz ogólne wrażenie, jakie ma otoczenie bloku. Śmieci walające się w pobliżu klatki schodowej, głośna muzyka wydobywająca się z sąsiednich mieszkań czy nieprzyjemny zapach przy wejściu do klatki powinny stanowić sygnał ostrzegawczy oznaczający, że wybór mieszkania w takiej lokalizacji to raczej nie jest dobry pomysł.

Szczególną uwagę należy również mieć podczas oglądania mieszkania. Zwróć uwagę nas tan mieszkania, jego wyposażenia oraz umeblowania. Rozejrzyj się, czy na ścianach nie widać niepokojących pęknięć czy śladów zawilgocenia, pleśni czy grzybów. Spytaj, czy całe wyposażenie, które widzisz w tej chwili jest do Twojej dyspozycji i sprawdź, czy sprzęty AGD i RTV działają prawidłowo. Powtórnie będzie trzeba to sprawdzić, gdy zdecydujesz się wynająć mieszkanie i będziesz podpisywać protokół zdawczo-odbiorczy.

Zapytaj właściciela o media i kwestie rozliczenia za nie. Niektórzy właściciele preferują model oparty o comiesięczne zaliczki na poczet zużycia mediów, a rozliczenie robią co kilka miesięcy/pół roku. Inni z kolei wolą przekazywać najemcy rachunki otrzymane od dostawców mediów i od razu ściągać z nich należności w odpowiedniej wysokości.

Spytaj również o dostępność internetu czy telewizji. Niektórzy właściciele wolą, gdy to najemca we własnym zakresie podpisuje umowę na internet czy telewizję, zostawiając mu dowolność wyboru dostawcy.

Poza kwestiami związanymi z rozliczeniami przy wynajmie mieszkania warto zwrócić uwagę również na inne czynniki, które będą miały wpływ na komfort przebywania w mieszkaniu. Warto pytać właściciela o jego podejście do dzieci, zwierząt czy palenia papierosów, szczególnie jeśli jesteś nałogowym palaczem. W zdecydowanej większości właściciele nie zgadzają się na palenie w mieszkaniu, a zatem w takiej sytuacji pozostaje Ci szukać innego mieszkania do wynajęcia, rzucić nałóg lub zgodzić się na palenie na balkonie.

Wynajem mieszkania – kwestie formalne

Bardzo często zdarza się, że do głosu przy podejmowaniu decyzji o wynajmie mieszkania dochodzą emocje, które nie pozwalają racjonalnie myśleć. Niestety jeśli chcesz bezpiecznie wynająć mieszkanie i spać spokojnie, to nie powinieneś dać się ponieść pierwszemu wrażeniu, jakie zrobiło na Tobie lokum do wynajęcia, ale mocno stąpając po ziemi sprawdzić formalności.

Podstawową sprawą jest kwestia własności mieszkania. Zdarza się często, że w prezentacji mieszkania na wynajem bierze udział osoba nie będąca jej właścicielem. Zwykle wynika to z przyczyn organizacyjnych i nie ma w tym nic dziwnego, dopóki osoba ta nie będzie chciała podpisywać dokumentów w imieniu właściciela. Może to zrobić tylko wtedy, gdy ma od niego odpowiednie pełnomocnictwa, a jeśli takich nie posiada, to absolutnie nie należy z nią podpisywać żadnych dokumentów. To proszenie się o kłopoty, których lepiej byłoby uniknąć.

Koniecznie należy zatem poprosić o dokumenty poświadczające własność mieszkania. Najlepiej poprosić o numer księgi wieczystej, bo dzięki dostępowi do elektronicznych ksiąg wieczystych można bez przeszkód sprawdzić aktualny stan prawny nieruchomości.

Gdy właściciel zostanie pozytywnie zweryfikowany, to warto poprosić o wzór umowy najmu, którą chce podpisać. Jeśli powie, że umowa najmu jest mu niepotrzebna, to lepiej zrezygnować z takiego wynajmu, gdyż to sygnał, że wynajem mieszkania od tej osoby może wiązać się z problemami w przyszłości. Umowa najmu reguluje bowiem prawa i obowiązki każdej ze stron umowy, a jej brak oznacza, że ani najemca, ani wynajmujący, nie mają instrumentów prawnych umożliwiających dochodzenie swoich praw w przypadku konfliktu. Co prawda w świetle prawa umowy ustne również uznawane są ważne, ale dochodzenie swoich praw w oparciu o słowa jest niestety bardzo trudne i zdecydowanie łatwiej jest udowodnić swoją rację mając spisaną umowę najmu.

Jeśli właściciel ma przygotowaną umowę najmu, to warto przyjrzeć się jej dokładnie i sprawdzić przede wszystkim kwestie związane z obowiązkami najemcy oraz możliwościami rozwiązania umowy.

Wynajem mieszkania – ostateczne utwierdzenie się w decyzji

Przed podpisaniem umowy najmu warto jeszcze raz upewnić się, czy okolica, w której znajduje się mieszkanie do wynajęcia jest faktycznie przyjazna i pozwoli na komfortowe mieszkanie. Dobrze jest wybrać się w ten rejon o różnych porach, najlepiej wieczorem i rano, bo to właśnie w tych godzinach najczęściej będziesz przebywać w mieszkaniu. Jeśli nic nie budzi Twoich zastrzeżeń, a wszystkie wcześniej opisane sprawy zostały wyjaśnione, to wszystko wskazuje na to, że spokojnie możesz wynająć mieszkanie.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: