PoradyUciążliwy sąsiad - co możesz zrobić?

Uciążliwy sąsiad – co możesz zrobić?

Powiązane artykuły:

Kupując mieszkanie w bloku lub dom na osiedlu szeregowców cieszysz się, że w końcu zamieszkasz na swoim i z optymizmem patrzysz w przyszłość. Niestety czasem zdarza się tak, że radość z mieszkania na swoim burzy uciążliwy sąsiad. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który podpowie Ci, jak rozwiązać problemy z sąsiadem.

Problemy z sąsiadami – czego możesz doświadczyć?

Problemy z sąsiadami to temat, który często rozpala osiedlowe fora internetowe i grupy na Facebooku. Uciążliwości, jakich doświadczają mieszkańcy jest bardzo wiele, ale kilka z nich należy do typowych problemów sąsiedzkich.

Do najczęstszych grzechów naruszających spokój sąsiedzki należy częste i głośne imprezy, głośne słuchanie muzyki, awantury domowe i pijackie burdy, a także inna hałasy, szczególnie w nocy oraz wyrzucanie petów lub jedzenia przez okno. Niektórzy narzekają również na zastawianie korytarza, wystawianie śmieci na wycieraczkę czy zostawianie butów na klatce schodowej. Do uciążliwych zachowań należą również irytujące komentarze czy przesadna wrażliwość na hałasy generowane przez bawiące się dzieci.

Co zrobić z uciążliwym sąsiadem?

Niezależnie od tego, co robi uciążliwy sąsiad, pierwszym krokiem do rozwiązania problemów sąsiedzkich zawsze będzie rozmowa. Czasem wystarczy zastukać do imprezujących sąsiadów i poprosić ich o ściszenie muzyki czy porozmawiać z osobami traktującymi korytarz jako przedłużenie swojego przedpokoju. Nie zawsze jednak rozmowa przynosi oczekiwane efekty, dlatego warto znać przepisy dotyczące problemów z uciążliwym sąsiadem.

Gdy dokuczają Ci głośni sąsiedzi, to najlepiej będzie skorzystać z przepisów kodeksu karnego. Art. 51 mówi „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”

Jeśli wiec rozmowa nie pomaga, to w razie głośnej libacji możesz wezwać straż miejską lub policję. W przypadku pierwszego takiego ekscesu prawdopodobnie skończy się na pouczeniu, ale służby mają prawo wystawić mandat w wysokości od 20 do 5000zł.

Gdy sąsiad zajmuje korytarz notorycznie wystawiając na niego swoje rzeczy, to po próbie rozmowy należy zgłosić problem do administracji budynku. Korytarz należy bowiem do części wspólnych budynku i przepisy jasno regulują sposób ich użytkowania. Z nich też bezpośrednio wynika, że nie można z niego korzystać w sposób naruszający możliwość korzystania z niego przez inne osoby. Zarządca ma zatem wszelkie podstawy pozwalające wyegzekwować usunięcie przedmiotów z korytarza.

W sytuacji, gdy ani rozmowa, ani policja, ani administracja nie pomaga Ci pozbyć się problemów z sąsiadem pozostaje przeprowadzka do innego bloku lub droga sądowa. Zanim jednak zdecydujesz się wytoczyć powództwo przeciw sąsiadowi, zbierz dowody uciążliwości, których doświadczasz. Mogą to być zdjęcia, nagrania, informacje na temat wcześniej poczynionych starań, które miały rozwiązać problemy z uciążliwym sąsiadem.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: