Analizy i raportyDzielnice Warszawy - gdzie ludzie kupują mieszkania?

Dzielnice Warszawy – gdzie ludzie kupują mieszkania?

Powiązane artykuły:

Warszawa jako stolica Polski jest jednym z miast, którego liczba mieszkańców nieustannie rośnie. W związku z tym rynek nieruchomości w Warszawie prężnie rozwija się, a transakcje dotyczą zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Wśród kupujących mieszkania często pojawia się pytanie, w której z dzielnic Warszawy warto zamieszkać. Zobaczmy zatem, które z dzielnic Warszawy cieszą się największą, a które najmniejszą popularnością.

Mieszkania w Warszawie – Mokotów niekwestionowanym liderem

Przeglądając ranking dzielnic Warszawy przedstawiony w Raporcie: „Barometr Metrohouse i Gold Finance” widać wyraźnego lidera, którym jest Mokotów. Prawie 17% transakcji na wtórnym rynku nieruchomości mieszkaniowych w Warszawie dotyczy mieszkań położonych na Mokotowie. Kupujący mieszkania w tej dzielnicy doceniają niewielką odległość od centrum, dobrą komunikację oraz ceny mieszkań niższe niż w sąsiadującym z Mokotowem Śródmieściem.

Co ciekawe, ceny mieszkań na Mokotowie są porównywalne z cenami mieszkań w innych dzielnicach przylegających do Śródmieścia, ale to właśnie Mokotów cieszy się największą popularnością wśród osób kupujących mieszkania. Kolejna w rankingu zainteresowania jest Wola (prawie 11% transakcji), a leżąca na następnej pozycji Praga Południe ma notowania zbliżone do Ursynowa i Białołęki, a zatem dzielnic Warszawy znacznie bardziej oddalonych od centrum. Każda z nich ma po ok. 9% udziału we wszystkich transakcjach na rynku nieruchomości w Warszawie, a takie zainteresowanie dzielnicami oddalonymi od centrum dowodzi, że jest wiele chcących kupić mieszkanie, ale nie zależy im na tym, by znajdowało się ono w centrum Warszawy. Przyczyną może być ograniczony budżet lub chęć zamieszkania w dzielnicach bardziej zielonych.

Warszawa, dzielnice, nieruchomosci, rynek nieruchomosci

W jakich dzielnicach Warszawy nie ma dużego zainteresowania mieszkaniami?

Przyglądając się warszawskiemu rynkowi mieszkań chcemy również wskazać, które z dzielnic Warszawy nie cieszą się dużą popularnością. Zdecydowanie najmniejsze zainteresowanie jest w dzielnicy Rembertów, a liczba transakcji w Rembertowie nie przekracza 1%. Jednakże wynik ten może być nieco zaniżony wcale nie dlatego, że nikt nie chce mieszkać w tej dzielnicy, ale może być wynikiem małej liczby mieszkań w tym rejonie. Jest to bowiem typowa dzielnica z zabudową niską i jednorodzinną, a zatem większość transakcji w dzielnicy Rembertów dotyczy domów, a nie mieszkań. Podobna sytuacja dotyczy dzielnicy Wesoła, która również w Raporcie: „Barometr Metrohouse i Gold Finance” plasuje się na bardzo odległej pozycji.

Niewielkim zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się również mieszkania na Żoliborzu, Włochach czy Pradze Północ. Co ciekawe, w przypadku Żoliborza i Włoch, odsetek zainteresowanych jest bardzo zbliżony do odsetka transakcji, natomiast w przypadku Pragi Północ stosunkowo niewielkie zainteresowanie przekłada się na wyższy procent transakcji. Może to wynikać z faktu, iż osoby zainteresowane są faktycznie zdecydowane na zakup mieszkania w tej dzielnicy, doceniając jej intensywny rozwój w ostatnim czasie oraz zmianę wizerunku i poprawę komunikacji z innymi częściami Warszawy dzięki drugiej linii metra.

Dzielnice Warszawy – co wpływa na zainteresowanie mieszkaniami?

Patrząc na liderów stojących na czele listy dzielnic Warszawy, które cieszą się największą popularnością widać wyraźnie, że osoby chcące kupić mieszkanie nie kierują się tylko odległością od centrum Warszawy. Dla niektórych duże znaczenie ma infrastruktura komunikacyjna oraz ceny mieszkań w danej dzielnicy. Wielu mieszkańców docenia również liczbę terenów zielonych w okolicy, dlatego mieszkania na Białołęce i mieszkania na Ursynowie oraz na Mokotowie cieszą się tak dużym zainteresowaniem kupujących.

Doświadczenia naszego biura nieruchomości pokazują również, że to właśnie wybór dzielnicy Warszawy jest pierwszym kryterium, od którego zaczyna się poszukiwanie nowego mieszkania. Dopiero po określeniu wstępnej lokalizacji liczą się inne kryteria, takie jak cena za metr kwadratowy, metraż i układ mieszkania oraz inne czynniki mające bezpośredni wpływ na komfort życia codziennego.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: