ArchitekturaJak tanio wybudować dom?

Jak tanio wybudować dom?

Powiązane artykuły:

Budowa domu to duże przedsięwzięcie wpływające na niemal wszystkie sfery życia. Od kilku miesięcy osoby planujące budowę zastanawiają się, czy rozpoczynać budowę teraz, czy może na razie się wstrzymać. Głównym powodem jest ogromny wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny, z powodu których budżet na budowę domu musi być znacznie większy. Zobaczmy jednak, czy i w jaki sposób można obniżyć koszt budowy domu, by zrealizować marzenie o własnym domu.

Jak tanio wybudować wymarzony dom? Wybór projektu

Jednym z pierwszych elementów mających wpływ na koszt budowy domu jest jego projekt. Im prostsza bryła budynku i nieskomplikowany dach, tym niższe koszty budowy. Najtaniej wybudować dom parterowy z dwuspadowym dachem bez żadnych jaskółek czyli dom typu stodoła. Współczesna moda na domy tego rodzaju sprawia, że bez trudu znajdziesz gotowy projekt domu, który będzie odpowiadał Twoim wymaganiom dotyczącym liczby pomieszczeń czy powierzchni użytkowej.

Na małej działce budowa domu parterowego o wybranej powierzchni może być niemożliwa ze względu na wymagania dotyczące odległości od granic działki. W takiej sytuacji rozsądna będzie budowa domu z poddaszem użytkowym, przy czym trzeba mieć świadomość, że koszt stropu i schodów na piętro stanowi sporą pozycję w kosztorysie.

Chcąc tanio wybudować dom powinieneś zrezygnować z piwnicy, której budowa wiąże się z niemałymi kosztami. Wyjątkiem jest lokalizacja działki na zboczu, gdzie koszt budowy piwnicy lub garażu na kondygnacji przynajmniej częściowo podziemnej jest porównywalny z kosztem wyrównania gruntu pod budowę domu. W takiej sytuacji warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, zestawiając ze sobą nie tylko koszty budowy kondygnacji podziemnej, ale również korzyści, jakie płyną z tego rozwiązania.

Tani dom – jakie materiały budowlane wybrać?

Po wyborze projektu należy zastanowić się, z jakich materiałów wybudować dom. W Polsce najbardziej popularne są domy murowane z pustaków ceramicznych, betonu komórkowego czy z bloczków silikatowych. Wybierając materiały budowlane dla siebie warto przeliczyć nie tylko koszt budowy surowej ściany, ale również koszt związany z jej ociepleniem, by uzyskać jak najlepsze parametry cieplne. Ciepłe ściany to konieczność w budynkach energooszczędnych, więc nie warto oszczędzać na materiałach w trakcie budowy domu, bo od ich jakości zależy późniejszy koszt ogrzania budynku, który będziemy ponosić przez kilkadziesiąt kolejnych lat.

W wielu krajach popularne są domy szkieletowe lub prefabrykowane, które w Polsce mają coraz większe rzesze zwolenników. Są one często tańsze niż domy z betonu komórkowego czy ceramiki, a ich zaletą jest również szybszy czas budowy i mniejsze przestoje związane z technologią. Decydując się nad dom szkieletowy od razu wiadomo, jaki będzie koszt budowy, a szybka realizacja od zamówienia do postawienia sprawia, że wybór ten jest mniej narażony na zmiany cen w trakcie budowy. Trzeba jednak pamiętać, że domy szkieletowe mają również swoje wady, np. wyższe koszty ogrzania budynku, jeśli użyte do termoizolacji materiały będą miały właściwości izolacyjne.

Jak tanio wybudować dom – okna i drzwi

Podobnie jak w przypadku wyboru materiału na ściany budynku, na oknach i drzwiach nie warto oszczędzać. To elementy, które mogą stać się źródłem dużych strat ciepła, dlatego najlepiej wybierać okna o jak najlepszych parametrach cieplnych. Z pewnością będą one nieco droższe przy zakupie, ale niższe koszty ogrzewania sprawią, że per saldo taki zakup będzie opłacalny.

Tanie okna mogą odbić się więc odbić czkawką, gdy po kilku sezonach grzewczych okaże się, że straty ciepła są tak duże, że trzeba będzie je wymienić. Z pewnością będzie to znacznie droższe niż zakup dobrych okien już na wstępie.

Tania budowa domu – z firmą czy systemem gospodarczym?

Bardzo wiele osób zastanawiających się jak tanio wybudować dom rozważa budowę domu w systemie gospodarczym. U niektórych oznacza to samodzielną pracę na budowie, u innych zatrudnienie rodziny lub znajomych, którzy dorywczo będą pomagać przy budowie budynku. Wielu wydaje się, że to dobra metoda by najtaniej wybudować dom, ale praktyka pokazuje, że różnie z tym bywa.

Wybierając firmę budowlaną musisz co prawda liczyć się ze sporym wydatkiem, ale podpisujesz umowę, w której wykonawca zobowiązuje się wybudować dom w określonym czasie za określoną kwotę. Ekipa składająca się z kilku osób wchodzi na budowę i codziennie przez kilka godzin pracuje na budowie, a postęp prac widać gołym okiem. Dobra ekipa na wybudowanie domu w stanie surowym zamkniętym potrzebuje 4-6 miesięcy.

Natomiast metoda gospodarcza oznacza często znacznie dłuższy czas budowy, gdyż nie jest to główne zajęcie osób podejmujących się tej pracy. Bardzo często jest to praca po godzinach, wykonywana przez 1-2 osoby, co znacznie opóźnia postępy prac na budowie. Nie zawsze osoby te znają się dobrze na pracach budowlanych, a decydują się pomagać przede wszystkim ze względu na powiązania rodzinne i przyjacielskie. To niestety może być powodem błędów w sztuce mających wpływ na późniejsze użytkowanie budynku lub kolejne prace oraz być źródłem konfliktów.

Jak najtaniej wybudować dom – gdzie szukać oszczędności?

Z powyższych rozważań jednoznacznie wynika, że nie warto szukać oszczędności w podstawowych materiałach budowlanych oraz przy wyborze okien i drzwi. Można natomiast zastanowić się, jakie pokrycie dachowe będzie tańsze, bo różnica w cenie między dachówką ceramiczną a blachodachówką potrafią być znaczne, przy czym tutaj również trzeba pamiętać o parametrach związanych ze stratami ciepła, co ma szczególne znaczenie w domach z poddaszem użytkowym.

Pewne oszczędności na etapie budowy można również uzyskać rozkładając wykończenie wnętrza domu w czasie. Wykańczając pod klucz tylko parter budynku, co pozwala się wprowadzić do domu możemy nie tylko oszczędzić na kosztach wynajmu mieszkania, które zajmowaliśmy podczas budowy domu, ale również odsunąć wydatki związane z dalszymi pracami wykończeniowymi na przyszłość. Pozwoli to odbudować finanse domowe i zaoszczędzić na kolejny etap budowy.

W sytuacji, gdy kluczową kwestią jest jak najszybsza przeprowadzka i jak najniższe koszty budowy, warto wziąć pod uwagę tymczasowe rozwiązania we wnętrzach. O ile nie warto odkładać w czasie wykończenia łazienki, gdyż wiąże się to z brudnymi pracami budowlanymi, o tyle na podłogi można położyć tanie panele lub linoleum. Dzięki temu będzie można od razu wprowadzić się do domu, a ich wymiana w przyszłości nie będzie wiązała się z dużym remontem.

Jednym słowem chcąc jak najtaniej zbudować dom trzeba patrzeć nie tylko na aktualne koszty materiałów budowlanych i robocizny, ale wybiegać nieco w przyszłość. Wiele decyzji podjętych na wczesnym etapie budowy ma wpływ nie tylko na wydatki w trakcie budowy, ale również późniejsze koszty utrzymania budynku. Niektóre oszczędności mogą się zatem okazać złudne i w przyszłości odbiją się czkawką. Spore oszczędności można natomiast wprowadzić na etapie prac wykończeniowych, stosując nieco tańsze materiały, dzięki którym będzie można zacząć mieszkać w swoim domu. Nie znaczy to wcale, że materiały w niższej cenie są znacznie gorsze wizualnie lub jakościowo od tych z wyższej półki. Chcąc tanio zbudować dom warto szukać również okazji cenowych np. kupując końcówki serii w outletach. Dzięki temu można nabyć materiały z najwyższej półki w bardzo przystępnej cenie.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: