ArchitekturaBudowa domu - jak się do niej przygotować?

Budowa domu – jak się do niej przygotować?

Powiązane artykuły:

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, które może okazać się trudnym czasem dla całej rodziny. Sprawdź, jak możesz się do niego dobrze przygotować, by cały proces przebiegał sprawnie i bez większych komplikacji.

Odpowiednia działka budowlana

Jeśli chcesz szybko i bezproblemowo przeprowadzić budowę domu jednorodzinnego, to musisz wybrać odpowiednią działkę. Musi to być działka, którą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa jako działkę budowlaną, a warunki zabudowy opisane w planie są zbieżne z Twoimi marzeniami o tym, jak ma wyglądać Twój wymarzony dom. W niektórych gminach są bowiem zapisy związane nie tylko z minimalną powierzchnią działki pod dom jednorodzinny, wysokością budynku i wielkością powierzchni biologicznie czynnej, ale również z kątem nachylenia dachu. Warto to sprawdzić przed zakupem działki, by uniknąć rozczarowania, że nie można na niej zbudować nowoczesnego domu z płaskim dachem.

Planując budowę domu przed zakupem działki budowlanej warto też sprawdzić dostęp do mediów. Najlepiej by kupowana działka budowlana była uzbrojona, bo to znacznie przyspiesza cały proces budowy i zmniejsza liczbę formalności z nią związanych. Jeśli takiej działki nie udało się znaleźć, to odpowiednia będzie też działka budowlana z możliwością podłączenia mediów. Należy jednak mieć na uwadze, że to oznacza dodatkowe koszty i formalności, które mogą wpłynąć na czas rozpoczęcia budowy domu.

Wymarzony dom – projekt dopasowany do potrzeb

Gdybyśmy spytali kogoś o to jak wygląda jego wymarzony dom, to niemal każda osoba udzieliłaby innej odpowiedzi. Dla jednego byłby to obszerny dom parterowy, dla innego dom z poddaszem użytkowym, a dla jeszcze innego dwór w stylu staropolskiego dworku. Każdy z nich miałby swoje argumenty potwierdzające słuszność jego racji, gdyż wymarzony dom byłby dopasowany do ich gustów i potrzeb.

Planując budowę domu musisz zatem zastanowić się, jakie są potrzeby Twojej rodziny oraz gusty i preferencje dotyczące stylu domu, a dopiero potem możesz szukać projektu domu, który je wypełni. Pamiętaj też o tym, że wybierając projekt domu musisz wziąć pod uwagę specyfikę działki. Gotowe projekty domów są zwykle przygotowane na działki z wjazdem od północy lub wschodu, gdyż mają kuchnię od strony wjazdu, a salon ze strony przeciwnej. Taki układ oznacza, że gotowe projekty domów słabo sprawdzą się na działkach z wjazdem od południa czy zachodu, bo ich budowa na takiej działce oznaczałaby kuchnię od południa lub zachodu (bardzo gorąco w lecie) i salon od północy (brak słońca). Nie znaczy to jednak, że trzeba rezygnować z budowy domu na takiej działce, ale trzeba wybierając projekt trzeba pamiętać o tym, by był on dopasowany do warunków panujących na działce. Jeśli nie znajdziesz wymarzonego projektu wśród gotowych projektów domów, to możesz udać się do architekta, który zrobi odpowiednią adaptację projektu lub zamówić projekt indywidualny.

Wybierając projekt domu pamiętaj też o tym, że im większy dom, tym wyższe koszty jego budowy. Pamiętaj zatem o tym, by mierzyć siły na zamiary, bo tylko wtedy masz szansę zakończyć budowę domu szybko i bez utrudnień. Zbyt duży dom, który okaże się za drogi, zamiast cieszyć będzie powodować frustrację i problemy, a termin zamieszkania w nowym domu będzie przeciągał się w nieskończoność.

Formalności przed budową domu

Po zakupie działki i wyborze projektu domu czas na działanie czyli wypełnienie formalności przed budową. W gminach, w których obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wystarczy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Obowiązujące przepisy pozwalają też na budowę domu bez pozwolenia, ale dom i działka muszą spełniać określone warunki.

W gminach, w których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, musisz postarać się wcześniej o decyzję o warunkach zabudowy, w której znajdziesz wszystkie wytyczne dotyczące domu, który będziesz chciał wybudować.

Do wniosku o pozwolenie na budowę domu musisz też dołączyć warunki techniczne przyłączenia mediów, o które musisz wcześniej wnioskować u dostawców. W niektórych przypadkach konieczne będą również inne dokumenty, a ich szczegółową listę dostaniesz w starostwie powiatowym, do którego składasz wniosek o pozwolenie na budowę i czekasz na jego rozpatrzenie.

Po otrzymaniu pozwolenia musisz poczekać 14 dni aż się ono uprawomocni, a dopiero potem możesz formalnie rozpocząć budowę. Zanim jednak wbijesz łopatę musisz zgłosić taki zamiar do urzędu, podając dane kierownika budowy, który będzie pełnił nadzór nad jej przebiegiem. Dla Twojego bezpieczeństwa powinien to być kierownik niezależny od ekipy budowlanej, gdyż wtedy będziesz miał pewność, że dba on lepiej o Twoje interesy niż o wygodę ekipy zajmującej się budową. Potrzebny Ci będzie też geodeta, który wytyczy budynek zgodnie z projektem.

Ten etap kończy przygotowania przed budową domu, a rozpoczyna etap prowadzenia prac budowlanych. Czas ich trwania zależny jest od wielu czynników, ale przy dobrej organizacji i sprzyjających warunkach pogodowych można postawić dom w kilkanaście miesięcy licząc od wbicia pierwszej łopaty aż do wykończenia go pod klucz.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: