Baza wiedzyMieszkanie od komornika - czy warto?

Mieszkanie od komornika – czy warto?

Powiązane artykuły:

Rosnące ceny nieruchomości spowodowały, że wiele osób szuka sposobu na zakup mieszkania taniej, poniżej ceny rynkowej. Jednym ze sposobów na zakup tańszej nieruchomości jest kupno mieszkania z licytacji komorniczej. Zobaczmy, jakie są zalety i wady licytacji komorniczych i czy warto decydować się na taki zakup.

Mieszkania z licytacji komorniczej – najważniejsze informacje

Licytacje komornicze nieruchomości obejmują mieszkania, które są własnością dłużników. W zdecydowanej większości jest to zadłużenie wynikające z niespłacanego kredytu hipotecznego, ale przyczyną mogą być również inne długi. Podstawą do wystawienia mieszkania na licytację komorniczą jest wycena nieruchomości wykonywana przez rzeczoznawcę majątkowego. Na tej podstawie komornik wystawia mieszkanie na licytację, przy czym cena wywoławcza nieruchomości wynosi 75% wartości oszacowania. Jeśli mieszkanie nie znajdzie nabywcy na pierwszej licytacji komorniczej, to komornik może wystawić je powtórnie, a wówczas cena wywoławcza wynosi 2/3 wartości nieruchomości.

Warunkiem do przystąpienia do licytacji komorniczej jest wpłacenie wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej. Po licytacji komorniczej wadium wpłacone przez osobę, która wygrała licytację jest zaliczana na poczet ceny nieruchomości, a pozostali uczestnicy licytacji komorniczej otrzymują zwrot wpłaconych środków.

Ogłoszenia o licytacjach komorniczych – co zawierają i gdzie ich szukać?

Komornik ma obowiązek podać informację o licytacji komorniczej publicznie, a zatem informacji o licytacjach można szukać na stronie krajowej rady komorniczej, lokalnych serwisach ogłoszeniowych czy na tablicach ogłoszeniowych sądów czy urzędów. Istnieją również portale, które zbierają dane na temat licytacji komorniczych i za drobną opłatą można wykupić opcję powiadamiania o nowych ogłoszeniach, które spełniają kryteria dotyczące poszukiwanej nieruchomości.

W ogłoszeniach o licytacji komorniczej znajdują się podstawowe informacje na temat sprzedawanej nieruchomości, takie jak jej położenie, metraż oraz numer księgi wieczystej. Jest również informacja na temat stanu technicznego lokalu oraz na temat terminu, w którym można obejrzeć nieruchomość. Dzięki temu przed przystąpieniem do licytacji komorniczej można sprawdzić, jaki jest stan prawny nieruchomości oraz na własne oczy zobaczyć, jak wygląda ona wewnątrz.

Ogłoszenie o licytacji nieruchomości zawiera również istotne terminy i warunki (m.in. wysokość wadium), pod jakimi można przystąpić do przetargu oraz datę i miejsce licytacji komorniczej.

Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej – na co uważać?

Niska cena wywoławcza nieruchomości, znacznie niższa od cen rynkowych zachęca do wzięcia udziału w licytacji komorniczej. Trzeba mieć jednak świadomość, że kupując mieszkanie z licytacji komorniczej można napotkać na swojej drodze wiele różnych problemów.

Jednym z najczęstszych jest zakup nieruchomości z lokatorem, a zwłaszcza z prawem dożywotniego zajmowania nieruchomości. Jeśli w księdze wieczystej znajduje się zapis mówiący o prawie dożywocia, to nawet gdy zmienia się właściciel mieszkania w wyniku licytacji komorniczej, to prawo to dla dożywotnika pozostaje niezmienne i może on zgodnie z prawem zajmować mieszkanie aż do swojej śmierci.

Musisz również dokładnie sprawdzić inne zapisy w księdze wieczystej, a zwłaszcza informację, czy licytowana jest cała nieruchomość, czy jedynie jej część ułamkowa. Zdarza się bowiem, że mieszkanie jest własnością kilku osób, a licytacja komornicza dotyczy jedynie udziału w nieruchomości należącego do osoby zadłużonej i kupując mieszkanie z licytacji komorniczej nie możesz nim w pełni rozporządzać, bo są jeszcze inni współwłaściciele.

Problemem powstałym przy zakupie mieszkania z licytacji komorniczej mogą być również kwestie związane z terminem uiszczenia zapłaty. Według przepisów prawa nabywca musi wpłacić całość ceny za mieszkanie z licytacji komorniczej w ciągu dwóch tygodni od jej wygrania. To oznacza, że niemal niemożliwy jest zakup mieszkania z licytacji komorniczej na kredyt, bo będzie bardzo trudno znaleźć bank, który w tak krótkim terminie wyda decyzję kredytową.

Zdarza się również, że na licytacji komorniczej nieruchomości pojawi się wielu chętnych, którzy będą ostro licytować i dadzą się ponieść emocjom w czasie licytacji komorniczej, w wyniku czego cena sprzedaży nie tylko nie będzie niższa od ceny oszacowania, ale znacznie ją przekroczy. Aby tego uniknąć warto przed licytacją założyć sobie maksymalną kwotę, której nie przekroczymy w żadnym wypadku, by nie dać się ponieść emocjom.

Wygrana licytacja komornicza i co dalej?

Po wygraniu licytacji komorniczej musisz poczekać na przysłanie z sądu postanowienia o udzieleniu Ci tzw. przybicia. Na jego podstawie musisz dokonać wpłaty wylicytowanej ceny, a następnie sąd wyda postanowienie o przysądzeniu własności. Aby stało się ono prawomocne musisz złożyć do sądu wniosek o nadanie mu klauzuli wykonalności. Następnie możesz złożyć w sądzie wniosek o wykreślenie obciążeń hipotecznych i wpisanie Cię jako nowego właściciela nieruchomości.

Czy warto kupić mieszkanie na licytacji komorniczej?

Wiedząc już na czym polegają licytacje komornicze możemy odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie czyli czy warto kupić mieszkanie z licytacji komorniczej. Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Licytacje komornicze z pewnością mogą być okazją do zakupu nieruchomości w dobrej cenie, ale musisz mieć gotówkę na wadium i najlepiej również na całą nieruchomość oraz musisz być gotowy zmierzyć się z problemami, jakie mają zadłużeni właściciele. Każda licytacja komornicza jest bowiem dla tych ludzi bardzo trudna, a Ty jako nabywca lokalu wcale nie jawisz im się jako zbawca, który pomoże im pozbyć się długów, ale możesz być traktowany jako osoba, która skorzystała na ich nieszczęściu. Jeśli jednak umiesz odciąć się emocjonalnie od odczuć osób licytowanych, to faktycznie licytacje komornicze mogą być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: