Artykuły Wycena nieruchomości – jak ocenić wartość mieszkania?

Wycena nieruchomości – jak ocenić wartość mieszkania?

Powiązane artykuły:

Wycena nieruchomości jest niezbędnym etapem przygotowania mieszkania do sprzedaży. Ocena wartości domu lub mieszkania obejmuje wszystkie aspekty związane z nieruchomością: jej wielkość, stan, lokalizację i umeblowanie. Wycena może być przeprowadzona przez specjalistę lub samodzielnie przy wykorzystaniu źródeł internetowych. Myślisz o sprzedaży nieruchomości i zastanawiasz się nad ceną? Zapoznaj się z poniższym artykułem! Dowiesz się:

 • Na czym polega wycena nieruchomości i co bierze się pod uwagę podczas analizy wartości mieszkania,
 • Kto profesjonalnie dokonuje wyceny nieruchomości i co z tego wynika,
 • Jak wykonać samodzielną wycenę nieruchomości.

Wycena nieruchomości – co to znaczy?

Wystawienie mieszkania lub domu na sprzedaż wiąże się z koniecznością oszacowania jego wartości. Cena wpisana przy ogłoszeniu ma ogromne znaczenie dla osób przeglądających oferty mieszkań na sprzedaż. Może być nawet czynnikiem decydującym o zainteresowaniu się daną nieruchomością lub natychmiastowym odrzuceniem oferty. Przed umieszczeniem ogłoszenia o mieszkaniu na sprzedaż warto więc przeprowadzić wycenę nieruchomości. Wycena nieruchomości obejmującą szacunkowe określenie jej wartości rynkowej. Inaczej mówiąc wycena mieszkania to stwierdzenie, jaka cena będzie odpowiednia, aby nieruchomość była sprzedana w maksymalnie korzystnej kwocie (bez straty dla właściciela).


Wycena nieruchomości – co bierze się pod uwagę?

Sektor nieruchomości podlega zmianom z biegiem czasu: średnia cena za metr kwadratowy rośnie lub spada. Wartość mieszkania zmienia się też w związku z rozwojem okolicy i aktualnego popytu oraz podaży. Rozważając sprzedaż nieruchomości, trzeba więc wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Co jest najważniejsze? Znaczenie ma przede wszystkim. :

 • Lokalizacja i ukształtowanie terenu (w tym materiał drogi dojazdowej),
 • Orientacja budynku i wielkość działki/osiedla,
 • Bliskość przystanków komunikacji miejskiej i dojazd do centrum (w przypadku większych miast),
 • Rok powstania budynku i ewentualnego remontu bloku albo domu lub mieszkania,
 • Rodzaj instalacji grzewczych i kanalizacyjnych,
 • Dostępność parkingu, sklepów, placów zabaw, szkół, przedszkoli oraz innych miejsc i budynków użyteczności publicznej,
 • Otoczenie budynku i bliskość terenów zielonych,
 • Rozmiar mieszkania i jego usytuowanie w budynku,
 • Ogólny stan mieszkania oraz umeblowanie.

Kto dokonuje wyceny nieruchomości?

Profesjonalna wycena wartości mieszkania lub domu może być wykonana przez rzeczoznawcę nieruchomości lub zlecona biuru nieruchomości. Na czym dokładnie polega wycena w każdym z przypadków?

Rzeczoznawca nieruchomości

Wycena mieszkania przez rzeczoznawcę

Rzeczoznawca wyceny nieruchomości określa wartość mieszkania lub domu zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Jest to tzw. operat szacunkowy, czyli dokument będący opinią kompetentnego w tym zakresie urzędnika, jakim jest rzeczoznawca majątkowy. Określając wartość nieruchomości, rzeczoznawca bierze pod uwagę wymienione czynniki decydujące o atrakcyjności mieszkania. Dokumenty takie jak akty notarialne, księgi wieczyste, plany zagospodarowania przestrzennego czy rejestry cen mieszkań i domów. Wycena nieruchomości dokonana przez rzeczoznawcę jest podstawą do podjęcia przez właściciela decyzji o cenie mieszkania. Umożliwia też urzędowe potwierdzenie wartości nieruchomości.


Wycena przez agencję nieruchomości

W procesie określania wartości mieszkania lub domu pomocna może okazać się konsultacja z biurem nieruchomości. : agencji zajmujący się sprzedażą mieszkań mają doświadczenie w wymaganiach rynkowych i dysponują szeregiem materiałów, które będą przydatne podczas określania wartości konkretnego lokum. Wycena nieruchomości komercyjnych przeprowadzona przez agenta nie jest jednak dokumentem, który można by przedstawić w jakimkolwiek oficjalnym postępowaniu czy dołączyć do oferty jako potwierdzenie wartości mieszkania. Operat szacunkowy może być przygotowany wyłącznie przez rzeczoznawcę majątkowego.


Samodzielna wycena nieruchomości: jak ją przeprowadzić?

Przystępując do wystawienia mieszkania na sprzedaż, warto w pierwszej kolejności przejrzeć dostępne w Internecie ogłoszenia dotyczące mieszkań o zbliżonym metrażu i w podobnej lokalizacji. Jeżeli do tego uda się znaleźć oferty sprzedaży nieruchomości wybudowanych w analogicznym okresie – jest to dodatkowa przesłanka pomocna przy podejmowaniu decyzji o cenie. Taka samodzielna analiza rynku może dać nam już wstępny zarys rynkowej wartości mieszkania. Warto też oczywiście wziąć pod uwagę wymienione wcześniej czynniki takie jak bliskość szkoły czy przystanku i dodatkowe udogodnienia. Ciekawym rozwiązaniem jest narzędzie do wyceny nieruchomości online: po wpisaniu podstawowych danych dotyczących lokum można uzyskać jego szacunkową wartość. Jest to jednak bardzo ogólna ocena bez drobiazgowej analizy. Można ją traktować jedynie jako wstępną wskazówkę dotyczącą sugerowanej ceny nieruchomości.


Pomocne Materiały:

Polecamy: