Baza wiedzyMieszkanie z przetargu - co warto wiedzieć?

Mieszkanie z przetargu – co warto wiedzieć?

Powiązane artykuły:

Poszukując mieszkania do zakupu można szukać ciekawych ofert nie tylko u deweloperów czy wśród ofert w portalach ogłoszeniowych, ale również na przetargach. Organizowane są one przez spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy miast i gmin, agencje mienia wojskowego czy firmy administrujące nieruchomościami PKP. Zakup mieszkania na przetargu wygląda nieco inaczej niż zakup od dewelopera czy prywatnego właściciela, więc warto wiedzieć o nim nieco więcej.

Przetarg mieszkaniowy – ograniczony lub nieograniczony

Jak już wcześniej wspomniano organizatorem przetargu mogą być spółdzielnie mieszkaniowe, spółki skarbu państwa, urzędy miast i gmin oraz inne organizacje zajmujące się zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami. Niezależnie jednak od tego, kim jest organizator, to on decyduje kto może brać udział w przetargu na mieszkanie. Przetarg mieszkaniowy może mieć zatem charakter ograniczony lub nieograniczony.

W większości przypadków organizowane są przetargi mieszkaniowe nieograniczone, które pozwalają brać udział każdemu chętnemu. Czasem mogą się zdarzyć jednak przetargi ograniczone, które są adresowane do określonej grupy osób. Mogą to być np. wyłącznie członkowie danej spółdzielni mieszkaniowej czy pracownicy spółki, do której należy dana nieruchomość.

Ogłoszenie o przetargu – co zawiera?

Ogłoszenie o przetargu mieszkaniowym musi być podane do publicznej wiadomości, co może odbywać się zarówno w formie tradycyjnych ogłoszeń na tablicach w instytucjach organizujących przetarg, jak i w formie ogłoszeń na ich stronach internetowych. Informacje o przetargach mogą pojawić się również na innych portalach publikujących ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości.

W ogłoszeniu o przetargu znajdują się wszystkie niezbędne informacje o nieruchomości, włącznie z jej dokładnym adresem i numerem księgi wieczystej. Zwykle jest również podany termin, w którym można oglądać nieruchomość lub kontakt, pod którym można się umówić na wizję lokalną.

Poza danymi o nieruchomości w ogłoszeniu jest podana cena wywoławcza, wysokość wadium oraz termin jego wpłacenia oraz informacja o tym, czy jest to przetarg mieszkaniowy ograniczony czy nieograniczony. Podany jest również sposób składania ofert. Przetargi mieszkaniowe to zwykle przetargi w formie licytacji, która odbywa się w określonym w ogłoszeniu terminie. W takiej sytuacji w ogłoszeniu jest również informacja na temat wielkości postąpienia.

Przetargi na nieruchomości mogą mieć jednak również formę pisemną – wówczas w ogłoszeniu jest podana data i sposób składania ofert oraz termin ich otwarcia i podania do publicznej wiadomości wyników przetargu.

Wadium – warunek udziału w przetargu

W ogłoszeniu o przetargu zawsze podane jest wadium, którego wpłacenie jest warunkiem udziału w przetargu. Jego wysokość to zwykle 10% ceny wywoławczej. Wadium jest wpłacane na podane w ogłoszeniu konto, a w określonym terminie po przetargu jest ono zwracane uczestnikom, którzy nie wygrali przetargu. W przypadku osoby, która przetarg wygrała, wadium zaliczane jest na poczet ceny.

Finalizacja zakupu mieszkania na przetargu

Po rozstrzygnięciu przetargu osoba wygrywająca składa podpis pod protokołem przetargowym i jednocześnie zobowiązuje się do zapłacenia ceny mieszkania po odliczeniu kwoty wadium. Warto pamiętać, że termin ten jest dość krótki, zwykle ok. 3 tygodni, co oznacza, że nie zawsze będzie możliwy zakup mieszkania z przetargu na kredyt hipoteczny ze względu na długą procedurę jego przyznawania. W większości przypadków cała kwota za mieszkanie musi zostać wpłacona przed podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego własność. Gdy kwota za mieszkanie nie zostanie wpłacona w ustalonym terminie, wadium przepada, a organizator ma prawo zorganizować ponowny przetarg na mieszkanie.

Mieszkanie z przetargu – korzyści

Znając procedurę zakup mieszkania z przetargu warto wspomnieć szereg korzyści, jakie się z tym wiążą. Przede wszystkim można w ten sposób kupić mieszkanie w cenie niższej niż cena rynkowa, gdyż w większości przetargów cena wywoławcza jest niższa o ok. 10-20% od aktualnej średniej ceny rynkowej. Ponadto, decydując się na zakup od miasta czy spółki skarbu państwa można mieć szansę na zakup mieszkań położonych w centrum miasta. Kupując je nie trzeba się również obawiać o ich stan prawny czy lokatorów, gdyż sprzedawane mieszkania wolne są od obciążeń osób trzecich.

Mieszkanie z przetargu – wady

Niestety zakup mieszkania z przetargu ma też liczne wady. Do najważniejszych należy wymóg wpłacenia wadium, który oznacza zamrożenie na kilka-kilkanaście dni kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli ktoś aktywnie szuka mieszkania i będzie chciał wziąć udział w kilku przetargach odbywających się w zbliżonych terminach, to musi dysponować sporą gotówką, która pozwoli mu na wpłacenie wadium na wszystkie przetargi mieszkaniowe.

Drugą ważną wadą jest krótki termin finalizacji transakcji, który praktycznie wyklucza możliwość udziału w przetargu osobie chcącej kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny.

Biorąc udział w przetargu warto pamiętać również o zdrowym rozsądku i trzymać swoje nerwy na wodzy. Niejeden uczestnik licytacji dopiero po wygranej orientował się, że dał się ponieść emocjom i zamiast kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, kupił je znacznie drożej. Problemu tego można jednak uniknąć z góry ustalając sobie kwotę graniczną, której nie przekroczymy ani o złotówkę. Dla niektórych może to być niełatwe, ale to pozwoli zatrzymać się w chwili, gdy licytowana cena przestanie być ceną okazyjną.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: