InwestycjeNajem krótkoterminowy - co warto o nim wiedzieć?

Najem krótkoterminowy – co warto o nim wiedzieć?

Powiązane artykuły:

Wynajem krótkoterminowy mieszkań to działalność, którą rozważa wiele osób decydujących się na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych. Jest to alternatywa dla wynajmu długoterminowego, która może dać znacznie wyższą stopę zwrotu. Zanim jednak zdecydujemy się oferować mieszkania na najem krótkoterminowy, warto dowiedzieć się nieco więcej o specyfice tego typu biznesu.

Najem krótkoterminowy – co to jest?

Najem krótkoterminowy mieszkań to jedna z form zarabiania na nieruchomościach. W odróżnieniu od najmu długoterminowego, wynajem krótkoterminowy polega na oferowaniu wynajmu mieszkania na doby. Dzięki temu można znacznie zwiększyć przychody z najmu i w ten sposób podnieść stopę zwrotu z inwestycji.

Z tej formy najmu korzystają zwykle turyści lub osoby podróżujące w celach biznesowych, które szukają wygodnego noclegu. Wiele osób woli wynająć na swój pobyt mieszkanie niż hotel, gdyż ceni sobie niezależność i wygodę. Do niewątpliwych zalet należy swobodny dostęp do kuchni oraz możliwość wspólnego zamieszkania przez większą rodzinę lub grupę znajomych. Niewiele hoteli oferuje bowiem pokoje rodzinne, więc krótkoterminowy wynajem mieszkania dla rodziny 2+2 czy większej jest znacznie bardziej komfortowy. W wielu sytuacjach jest on również tańszy niż pobyt w hotelu, a możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków we własnej kuchni jest również dużym plusem.

Gdzie najem krótkoterminowy się opłaca?

Najem krótkoterminowy mieszkań to sposób na zarabianie na nieruchomościach przede wszystkim w dużych miastach, które przyciągają turystów i biznesmenów. To oni są głównymi klientami, więc trudno się dziwić, że rynek mieszkań na wynajem krótkoterminowy jest bardzo opłacalny w największych polskich miastach czyli Warszawie, Krakowie, Trójmieście czy Wrocławiu, choć i w mniejszych ośrodkach może on się opłacać. W największych miastach kluczowa jest lokalizacja nieruchomości. Na najem krótkoterminowy najlepiej nadają się mieszkania położone w centrum miasta lub innych atrakcyjnych turystycznie lub biznesowo miejscach.

Wielu chętnych na wynajem krótkoterminowy można znaleźć również w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie, a więc przede wszystkim nad morzem, w górach czy nad jeziorami. W takich lokalizacjach w sezonie turystycznym większość mieszkań na wynajem krótkoterminowy jest wynajmowana w systemie tygodniowym, a dopiero poza sezonem można znaleźć miejsce na wynajem na weekend czy jedną noc.

Przed podjęciem decyzji o takiej formie wynajmu mieszkań warto zbadać jak wygląda lokalny rynek najmu krótkoterminowego, bo tylko wtedy będzie można podjąć racjonalną decyzję inwestycyjną. Trzeba zatem przeanalizować jak wygląda rynek hoteli i ruch turystyczno-biznesowy, bo jeśli w danej lokalizacji nie ma hoteli i nie ma zbyt wielu turystów czy biznesmenów, to trudno oczekiwać, że najem krótkoterminowy mieszkań będzie się opłacać.

Najem krótkoterminowy – zalety i wady

Najem krótkoterminowy mieszkań ma z pewnością wiele zalet. Do najważniejszych należą z pewnością znacznie wyższe przychody z najmu krótkoterminowego w porównaniu z najmem długoterminowym. Daje to również możliwość okresowego wykorzystania mieszkania przez właściciela, co jest bardzo trudne w przypadku najmu na długi termin.

Niestety najem krótkoterminowy ma również swoje wady. Przede wszystkim jest znacznie bardziej angażujący niż najem długoterminowy. Najemcy mogą się zmieniać nawet co noc, a przed przyjęciem kolejnych gości trzeba mieszkanie przygotować na nowych najemców. czyli przede wszystkim posprzątać i zmienić pościel oraz ręczniki. To bardzo angażująca czasowo praca, jeśli właściciele mieszkań będą ją wykonywać samodzielnie, lub generująca dodatkowe koszty, jeśli właściciel zdecyduje się zlecić te prace firmie zewnętrznej.

Najem krótkoterminowy wymaga również zadbania o odpowiednie wyposażenie mieszkania. O ile w mieszkaniach na wynajem długoterminowy wystarczy umeblowanie, o tyle wyposażenie mieszkania na krótki termin musi obejmować pełne wyposażenie kuchni, pościel, ręczniki itd.

Zyskowny najem krótkoterminowy wymaga również dużego zaangażowania w promowanie swojego mieszkania. Jest to konieczne niemal przez cały czas, jeśli chcesz zapewnić sobie pełne obłożenie u najemców. Działania marketingowe można prowadzić na wiele sposobów, m.in. posiadając własną stroną internetową, promując oferty w mediach społecznościowych czy w serwisach typu booking.com czy airbnb. Niezależnie od wyboru sposobu promowania oferty warto pamiętać, że to dodatkowe koszty, które będą wpływać na rentowność najmu.

Wadą najmu krótkoterminowego jest też brak pewności co do wysokości przychodów. Bardzo często najem na krótki termin jest rezerwowany z maksymalnie kilkudniowym wyprzedzeniem, przez co bardzo trudno jest mieć pewność co do stabilności przychodu. To ryzyko trzeba więc wkalkulować w ceny, by minimalny poziom najmu pozwalał pokryć przynajmniej koszty prowadzonej działalności.

Najem krótkoterminowy mieszkania – tak czy nie?

Patrząc na powyższe zalety i najmu krótkoterminowego można zadać sobie pytanie, czy zalety przewyższają wady i czy faktycznie warto pomyśleć o najmie krótkoterminowym. Odpowiedź nie jest łatwa i jednoznaczna, bo w dużej mierze zależy od celów inwestycji w mieszkanie na wynajem. Jeśli chcesz, by mieszkanie na wynajem generowało jak najwyższe przychody, ale jesteś świadomy ryzyka związanego z niepewnością przychodów oraz większym zaangażowaniem w obsługę najmu, to najem krótkoterminowy jest dla Ciebie. Jeśli jednak od wyższych przychodów z najmu krótkoterminowego ważniejszy jest dla Ciebie spokój, stabilny przychód z najmu oraz minimalne zaangażowanie w obsługę najemcy, to lepiej dla Ciebie będzie zdecydować się na najem długoterminowy.

Pamiętaj też, że decyzja dotycząca sposobu najmu mieszkania zawsze może być zmieniona. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by spróbować swoich sił i oferować swoje mieszkanie na wynajem krótkoterminowy, a jeśli jednak nie spełni Twoich oczekiwań, zmienić swoją ofertę na najem na dłuższy czas. W ten sposób będziesz mógł się przekonać, czy należysz do właścicieli mieszkań, dla których najem krótkoterminowy stał się sposobem na maksymalizację przychodu, czy może raczej należysz do tych, dla których opcja wynajmu krótkoterminowego jest jednak mniej atrakcyjna.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: