Baza wiedzy Wybór mieszkania czyli jakie mieszkanie kupić?

Wybór mieszkania czyli jakie mieszkanie kupić?

Powiązane artykuły:

Własne mieszkanie jest jednym z marzeń, którego spełnienie wymaga posiadania dużych zasobów finansowych lub zaciągnięcia kredytu hipotecznego na lata. Dodatkowo trzeba pamiętać, że od właściwego wyboru zależy komfort codziennego życia, dlatego podejmując decyzję o kupnie mieszkania warto dobrze się nad tym zastanowić. Zobaczmy, jakie mieszkanie kupić, by nie żałować.

Gdzie kupić mieszkanie?

Lokalizacja mieszkania to jedna z cech, która najbardziej wpływa na jego wartość. Z perspektywy kupującego ma to spore znaczenie, szczególnie jeśli w grę wchodzi kredyt hipoteczny, a zdolność kredytowa jest ograniczona. Na lokalizację warto jednak patrzeć nie tylko pod kątem ceny mieszkania, bo od tego, gdzie jest położone mieszkanie zależy również wygoda na co dzień.

Bardzo często zdarza się tak, że ludzie chcą mieszkać w miejscu, które już znają. Nic zatem dziwnego, że młodzi wyprowadzając się na swoje szukają mieszkania dla siebie w okolicy, gdyż wydaje im się, że to właśnie tutaj najlepiej się mieszka. Czasem jest to miejsce znane im od wczesnego dzieciństwa, a czasem od kilku lat, bo to właśnie tam znajdowało się mieszkanie, które wynajmowali w czasie studiów. Warto jednak sprawdzić, czy inne części miasta nie są tak samo atrakcyjne, a może będą nieco tańsze, co pozwoli za tę samą cenę kupić mieszkanie o nieco większej powierzchni.

Przy kupnie mieszkania warto też brać pod uwagę inne czynniki świadczące o atrakcyjności danej lokalizacji. Jeśli masz dzieci, to wybierz osiedla z bogatą infrastrukturą edukacyjną i pełne zieleni. Jeśli czynnie uprawiasz bieganie lub jazdę na rowerze, to poszukaj mieszkania na terenach położonych niedaleko miejsc sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi. Jeśli lubisz spędzać wieczory w centrum miasta, to kupując mieszkanie możesz rozważyć lokalizacje położone w jego pobliżu lub z dobrym dojazdem do niego. Niektóre z tych cech lokalizacji mogą występować równolegle, ale inne, jak np. sąsiedztwo centrum i tereny sprzyjające wypoczynkowi będzie na pewno trudniej znaleźć. Wiele zależy oczywiście od miasta, w którym chcesz kupić mieszkanie, ale musisz mieć świadomość, że kupno mieszkania wymaga szukania kompromisów i przy wyborze lokalizacji nie da się ich uniknąć.

Oczywiście rozważając konkretną lokalizację warto również sprawdzić stan infrastruktury usługowo-handlowej, dostęp do komunikacji zbiorowej czy sieci dróg. Ich brak może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i nawet najpiękniejsze mieszkanie nie zrekompensuje codziennych dojazdów w uprzykrzających życie korkach.

Metraż czy liczba pokoi?

Decydując się na zakup mieszkania musisz też podjąć decyzję dotyczącą metrażu i liczby pokoi w wymarzonym lokum. Dla jednych ważniejsza będzie liczba pokoi, bo zależy im na tym, żeby każdy z domowników, a zwłaszcza dzieci, miały oddzielne pokoje. Takie osoby będą zatem wolały kupić mieszkanie 3 pokojowe, w którym pokoje są niewielkie, niż mieszkanie o tym samym metrażu, ale mające dwa pokoje. Ważniejsza będzie bowiem funkcjonalność i to pod tym kątem będą przeglądać oferty mieszkań z rynku wtórnego i z rynku pierwotnego.

Z pewnością znajdą się również i tacy, którzy będą woleli bardziej przestronne wnętrza. To oni zdecydują się na mieszkanie dwupokojowe, mimo że w takim samym metrażu będą mogli znaleźć mieszkanie trzypokojowe. Co innego będzie jednak ich priorytetem i będzie znacząco wpływało na ich decyzję, jakie mieszkanie kupić.

Planując kupno mieszkania z pewnością trzeba również zastanowić się, czy ma to być mieszkanie dopasowane do aktualnych potrzeb, czy może przyszłościowe, uwzględniające np. powiększenie się rodziny. To bardzo częsty dylemat osób przystępujących do kupna mieszkania, gdyż często sami nie wiedzą, która z tych opcji jest dla nich lepsza. Z jednej strony dobrze byłoby kupić mieszkanie, które przynajmniej przez kilka lat będzie zaspokajać ich potrzeby mieszkaniowe, a z drugiej częstym ograniczeniem są finanse, które bardzo ograniczają wybór wielkości mieszkania.

Z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Kolejnym dylematem, przed którym stają osoby zdecydowane na kupno mieszkania, jest decyzja dotycząca miejsca zakupu mieszkania. Jedni preferują kupno mieszkania z rynku wtórnego, doceniając możliwość zamieszkania od razu po zakupie, a inni wolą kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, gdyż mogą je dopasować do swoich potrzeb. Więcej o zaletach i wadach każdego z tych rozwiązań pisaliśmy w artykule: Rynek pierwotny czy wtórny – jakie mieszkanie wybrać?, więc zachęcamy do zapoznania się z nimi zanim podejmiesz decyzję jakie mieszkanie kupić.

Jak kupić najlepsze mieszkanie?

Jak widzisz kryteriów wyboru mieszkania jest bardzo wiele i nie da się jednoznacznie powiedzieć, jak powinno wyglądać najlepsze mieszkanie warte zakupu. Każdy z nas ma bowiem inną odpowiedź na to pytanie i dla każdego będzie to oznaczało co innego. Z jednej strony można to uznać za wadę, bo nie jest łatwo zdecydować o tym, jakie mieszkanie kupić, a z drugiej strony każdy kupujący może dopasować kupowane mieszkanie do swoich potrzeb. Dzięki temu na rynku nieruchomości jest bardzo szeroki wybór mieszkań i warto jasno określić kryteria poszukiwania, co znacznie ułatwi znalezienie takiego mieszkania, które zapewni Ci wygodę i komfort na co dzień.


Pomocne materiały:

Polecamy: