PodatkiPodatek od kupna mieszkania

Podatek od kupna mieszkania

Powiązane artykuły:

Kupno mieszkania jest jedną z najbardziej kosztownych decyzji, którą podejmujemy w swoim życiu. Podczas jego planowania należy odpowiednio zaplanować budżet, aby wystarczył nie tylko na cenę mieszkania, ale również koszty okołozakupowe. Jednym z nich jest podatek od kupna mieszkania, o którym warto wiedzieć nieco więcej. Sprawdźmy zatem, kiedy należy zapłacić podatek od kupna mieszkania, jaka jest jego wysokość oraz kto jest zobowiązany do jego zapłaty.

Podatek od kupna mieszkania – co to jest?

Podatek od kupna mieszkania to podatek od czynności cywilnoprawnych czyli PCC, który jest tak określany w potocznych rozmowach. Ta potoczna nazwa wynika prawdopodobnie z tego, że w przypadku zakupu mieszkania obowiązek zapłaty podatku PCC ciąży na kupującym. Tym razem jednak wynika to wprost z przepisów prawa, a nie jest prawem zwyczajowym, tak jak w przypadku kosztów notariusza, których pokrycie również leży w gestii kupującego mieszkanie.

Ile wynosi podatek PCC w przypadku zakupu nieruchomości?

Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych, który musimy zapłacić po zakupie mieszkania wynosi 2% jego ceny. Jego wysokość oblicza notariusz i to on jest zobowiązany pobrać ten podatek od kupującego, a następnie przekazać go w odpowiednim terminie do właściwego urzędu skarbowego. Po stronie kupującego jest więc jedynie jego zapłata, a wszelkimi formalnościami z tym związanymi powinien zająć się notariusz.

W niektórych przypadkach, gdy mieszkanie jest kupowane po cenie znacznie niższej niż ceny nieruchomości podobnych, urząd skarbowy może wątpliwości co do rzetelności ustalonej ceny. Jeśli w akcie notarialnym nie znajdzie się uzasadnienie niskiej ceny nieruchomości wynikającej np. z bardzo złego jej stanu technicznego, to można spodziewać się, że urząd zakwestionuje wysokość podatku PCC i będzie domagał się wyjaśnień, a w razie ich nieuznania naliczy podatek PCC od cen rynkowych wraz z należnymi odsetkami.

Czy zawsze płaci się podatek od kupna mieszkania?

Podatek PCC, o którym tutaj mowa, dotyczy mieszkań z rynku wtórnego. Przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego, podatek PCC jest zastępowany przez podatek VAT, który nalicza deweloper. W ofertach deweloperskich znajdują się jednak ceny brutto, a zatem uwzględniające podatek VAT, a zatem kupujący może być nawet nieświadomy, że w cenie mieszkania jest on zawarty.

Podatku od kupna mieszkania nie płaci się również w kilku innych przypadkach, do których należą:

  • zakup mieszkania od spółdzielni z prawem spółdzielczym własnościowym,
  • zakup lokalu mieszkalnego komunalnego wg przepisów o gospodarce nieruchomościami,
  • zakup mieszkania wg przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska.

Inne dodatkowe koszty zakupu mieszkania, które obciążają kupującego

Poza opisanym tutaj podatkiem od kupna mieszkania, który uiszcza się po podpisaniu umowy przenoszącej własność, kupujący ponosi również koszty notarialne (taksa notarialna i wypisy), koszty związane z wpisem lub wydzieleniem księgi wieczystej. Jeśli bierze mieszkanie na kredyt hipoteczny, to obciążać go będą również prowizje bankowe za udzielenie kredytu, a jeśli przy zakupie korzysta z usług pośrednika nieruchomości, to do tej ceny musi również doliczyć prowizję dla pośrednika.

Wysokość większości tych kosztów jest ściśle uzależniona od ceny zakupu nieruchomości, więc nie da się jednoznacznie wskazać ich wysokości. Należy jednak liczyć się z tym, że koszty okołozakupowe mogą sięgnąć nawet 10% wartości nieruchomości, co warto uwzględnić przy planowaniu budżetu na jej zakup.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: