Aranżacja wnętrzRemont generalny mieszkania - jak się do niego przygotować?

Remont generalny mieszkania – jak się do niego przygotować?

Powiązane artykuły:

Generalny remont mieszkania może wzbudzać skrajne emocje. Jedni się cieszą, że w końcu zamienią zaniedbaną norę w lokum na miarę współczesnych standardów wnętrzarskich. Inni z kolei obawiają się niespodzianek i wysokich kosztów, które mogą się z nim wiązać. Niezależnie jednak od tego, jak podchodzisz do tematu remontu mieszkania, dobrze jest się do niego odpowiednio przygotować. Sprawdźmy zatem, co zrobić, by generalny remont mieszkania przebiegał szybko, sprawnie i bez kłopotów.

Generalny remont mieszkania – co obejmuje?

Generalny remont mieszkania to nie tylko zmiana koloru ścian czy wymiana pokrycia podłóg, ale również wymiana instalacji, a nierzadko również burzenie ścian i zmiana układu funkcjonalnego wnętrza. Wymiana instalacji najczęściej obejmuje instalację elektryczną, wodną i kanalizacyjną, choć może również dotyczyć instalacji gazowej i centralnego ogrzewania.

Remont generalny najczęściej wykonuje się w budynkach, które zostały wybudowane co najmniej kilkadziesiąt lat temu, gdyż istniejące w nich instalacje znacząco odbiegają od współczesnych standardów. Instalacja elektryczna, nierzadko wykonana jeszcze z aluminiowych drutów, może być zbyt słaba, by sprostać wymaganiom współczesnych sprzętów AGD. Z kolei instalacja kanalizacyjna wykonana z żeliwnych rur może już być mocno zanieczyszczona wewnątrz, co może powodować nieprzyjemne w skutkach zatory.

Nowsze budownictwo raczej nie wymaga jeszcze wymiany instalacji nawet w przypadku zmiany układu funkcjonalnego wnętrza. W takiej sytuacji dopasowuje się jedynie instalację do zaistniałych zmian. Może być więc konieczne przeniesienie dopływu wody czy przesunięcie gniazdek, ale nie wymienia się całej instalacji.

Dokładny zakres remontu mieszkania, który należy przeprowadzić, zależy od jego stanu. Niektóre mieszkania były remontowane od czasu do czasu i część instalacji, np. wod.-kan. w łazience, została już wymieniona. Inne zaś były jedynie malowane, ale żadne prace związane z instalacjami nie były przeprowadzane. Na pierwszy rzut oka takie mieszkanie może wyglądać całkiem nieźle, ale wprawne oko fachowca pomoże dostrzec faktyczne potrzeby remontowe.

Jak określić zakres remontu mieszkania?

Jak wspomnieliśmy wyżej, gruntowny remont mieszkania może być niezbędny, nawet jeśli wydaje się, że jest ono w niezłym stanie. Nie zawsze wystarczy odświeżenie wnętrza poprzez pomalowanie ścian, gdyż może się to wiązać z wysokimi kosztami ewentualnych awarii. Wystarczy wyobrazić sobie konieczność skuwania płytek w świeżo odnowionej łazience, by znaleźć miejsce pęknięcia rury czy układanie nowej instalacji elektrycznej w mieszkaniu, w którym właśnie zostały położone gładzie. Mając to na uwadze lepiej poprosić o ocenę stanu mieszkania fachowca, który umie określić jego faktyczny stan techniczny i przygotować się do przeprowadzenia generalnego remontu mieszkania zanim się do niego wprowadzisz.

Oczywiście większy zakres remontu mieszkania oznacza wyższe koszty jego przeprowadzenia, ale czasem lepiej trochę dołożyć i przy okazji wymienić instalacje, których późniejsza naprawa może być trudna. Przy remoncie generalnym łazienki dobrze jest wymienić rury oraz instalację elektryczną, gdyż zostają one trwale zakryte przez ułożone płytki.

Pamiętaj, że generalny remont mieszkania może wymagać poinformowania spółdzielni lub wspólnoty, a w określonych przypadkach również jej zgody np. na wyburzenie ścianek działowych. W spółdzielni dostaniesz również wymagania dotyczące mocy grzejników, jeśli chcesz wymienić istniejące, czy wymagania dotyczące wytrzymałości wymienianej instalacji elektrycznej.

Kosztorys remontu mieszkania

Zapewne nie masz nieograniczonego budżetu, który możesz przeznaczyć na remont mieszkania, dlatego przed przystąpieniem do prac remontowych warto zrobić kosztorys. Najlepiej poprosić o wycenę 3-4 ekipy remontowe, by poznać średni koszt remontu mieszkania. Do kosztów robocizny musisz jeszcze doliczyć koszt materiałów pamiętając o tych, których nie widać np. kleju do płytek, fudze czy gładzi gipsowej. Stanowią one spory procent całkowitego kosztu remontu, a często są zapomnianą pozycją, gdy niedoświadczona osoba próbuje wstępnie oszacować koszty generalnego remontu.

Jeśli koszt remontu mieszkania znacząco przekracza Twój budżet, to zastanów się, z czego możesz zrezygnować lub w jaki sposób możesz go ograniczyć. Dobrym pomysłem jest korzystanie z outletów sprzedających końcówki serii płytek. Jeśli nie potrzebujesz tylko kilkuset metrów kwadratowych płytek, a tylko kilka czy kilkanaście, to kupując w outlecie możesz zaoszczędzić spore kwoty i kupić płytki doskonałej jakości taniej o kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset złotych za metr.

Szukając oszczędności możesz również rozważyć wybór tańszej podłogi do pokoi, np. paneli podłogowych z niższej półki cenowej. Nawet jeśli nie będą one tak trwałe jak panele czy deski lepszej jakości i w wyższej cenie, to ich wymiana w przyszłości nie będzie trudna i nie będzie wiązała się z brudnymi pracami budowlanymi. Jest to znacznie lepszy sposób na ograniczenie kosztów remontu mieszkania niż rezygnacja np. z wymiany instalacji elektrycznej.

Jaką ekipę wybrać?

Mając kosztorys remontu mieszkania przygotowany przez kilka ekip czas wybrać tę, której zlecisz wykonanie prac remontowych. Przy wyborze nie warto kierować się jedynie kryterium cenowym, choć z pewnością niższy koszt remontu mieszkania kusi. Lepiej brać pod uwagę jeszcze inne czynniki, jak choćby sposób rozmowy szefa, reakcję na prośbę o pokazanie poprzednich realizacji czy prośba o podpisanie umowy na wykonanie remontu. Dobrze jest również brać pod uwagę ogólne wrażenie po rozmowie i intuicję, która podpowiada, czy warto nawiązać współpracę.

Wiele osób mówi, że najlepsze są ekipy z polecenia i pewnie jest w tym trochę racji. Należy jednak pamiętać, że wśród budowlańców jest dość duża rotacja pracowników i kilka miesięcy później mogą prace wykonywać zupełnie inne osoby niż te, które przeprowadzały remont u znajomych.

Po wyborze ekipy dobrze jest podpisać umowę określającej zakres prac remontowych oraz koszty i termin ich wykonania. Nie warto umawiać się na stawkę godzinową, bo wtedy ekipie nie będzie zależało na szybkim zakończeniu remontu, ale określić wynagrodzenie za całość uwzględnionych w umowie prac. Warto również uwzględnić kary umowne za przekroczenie terminu oraz sposób wypłacania wykonania wynagrodzenia za wykonane prace. Dobrze jest podzielić całość na transze, wypłacane po kolejnych etapach przeprowadzonych prac.

W umowie warto również określić kto dostarcza potrzebne materiały i w jaki sposób rozliczane są koszty z tym związane. Niektóre ekipy wolą podać stawkę za gładź już z materiałem, a inne z kolei liczą tylko za robociznę, a koszty materiału trzeba pokryć oddzielnie.

Generalny remont mieszkania – co może pójść nie tak?

Wiesz już, jak określić zakres remontu mieszkania, jak ograniczyć koszty jego wykonania i jak wybrać ekipę, która będzie mogła go wykonać. Wydaje się zatem, że dzięki temu remont mieszkania przebiegnie jak z płatka. Mimo tak dobrego przygotowania musisz być jednak gotowy na niespodzianki, które spowodują przedłużenie czasu trwania prac remontowych, a niestety często również koszty z tym związane. Trudno w tym miejscu wymienić wszystkie możliwe niespodzianki, bo jak sama nazwa wskazuje są one niespodziewane. Musisz jednak mieć świadomość, że mogą one wystąpić i przygotować na to dodatkowy budżet w wysokości 10-20% kosztów remontu. Dzięki temu będzie spać spokojnie, że masz zabezpieczone środki w razie niespodziewanych wydatków i wiesz, że nawet jeśli wystąpią generalny remont mieszkania nie będzie zagrożony.


Pomocne materiały:

5/5 - (1 vote)
spot_img
spot_img

Polecamy: