ArtykułyMieszkanie do remontu - czy warto kupić?

Mieszkanie do remontu – czy warto kupić?

Powiązane artykuły:

Poszukiwanie mieszkania do zakupu wiąże się z koniecznością podejmowania wielu decyzji. Musimy zastanowić się nie tylko jaka ma być lokalizacja, metraż oraz liczba pokoi poszukiwanego mieszkania, ale również jego stan. Możemy szukać mieszkania w stanie deweloperskim, wykończonego pod klucz, do odświeżenia lub do remontu generalnego. Niektórym trudno jest podjąć ostateczną decyzję, dlatego zastanówmy się czy warto kupić mieszkanie do remontu i kiedy zakup mieszkania może być opłacalny.

Mieszkania do remontu – najważniejsze zalety

Jedną z głównych zalet kupna mieszkania do remontu jest możliwość dostosowania go do własnych potrzeb, zarówno funkcjonalnych, jak i aranżacyjnych. Dzięki temu możemy otworzyć przestrzeń kuchni na salon lub przestawić ściany działowe w taki sposób, by układ wnętrza lepiej pasował do naszych oczekiwań. Przy okazji prac remontowych wykonuje się również remont instalacji elektrycznych, wodnych i kanalizacyjnych, co pozwala zmienić umiejscowienie m.in. punktów świetlnych czy gniazdek, dopasowując je do potrzeb.

Taki remont sprawi, że nawet nieustawne mieszkanie w bloku z wielkiej płyty stanie się bardziej funkcjonalne, co będzie sprzyjać nie tylko komfortowi mieszkania, ale również zwiększy wartość mieszkania, co może mieć znaczenie w przyszłości, gdyby mieszkanie zostało przeznaczone na sprzedaż.

Drugą ważną kwestią związaną z remontem mieszkania jest możliwość dopasowania materiałów wykończeniowych do własnych upodobań i gustów. Remontując od podstaw możemy wybrać rodzaj podłóg, płytek łazienkowych, drzwi wewnętrznych czy innych trwałych elementów wykończenia wnętrza. Dzięki temu możemy mieć mieszkanie idealnie wpisujące się w nasze oczekiwania dotyczące standardu i jakości zastosowanych materiałów wykończeniowych.

Niewątpliwą zaletą zakupu mieszkania do remontu jest jego niższa cena mieszkania, zwykle o ok. 20% niższa od cen rynkowych nieruchomości o podobnej lokalizacji i metrażu. Jest to zatem doskonała okazja dla osób, które mają bardzo ograniczony budżet, a zależy im na lokalizacji i metrażu, który wykracza znacząco ponad ich zdolność kredytową. Zakup mieszkania do remontu daje im szansę na dokonanie zakupu na kredyt, a koszty remontu, niezbędnego przed wprowadzeniem się do mieszkania, mogą oni obniżyć wykonując go samodzielnie.

Zakup mieszkania do remontu to również szansa na zamieszkanie w lokalizacjach, które są atrakcyjne m.in. ze względu na swoje położenie blisko centrum, terenów zielonych czy dobrej komunikacji. Ceny mieszkań w dobrym standardzie są tam bardzo wysokie, natomiast można upolować mieszkanie do remontu w atrakcyjnej cenie i dzięki temu można kupić mieszkanie w kamienicy z duszą nawet wtedy, gdy mamy bardziej ograniczony budżet.

Ostatnią zaletą, o której warto wspomnieć omawiając korzyści zakupu mieszkania do remontu jest możliwość potraktowania tego jako sposobu na inwestowanie w nieruchomości. Jest to tzw. inwestycja na flip, czyli zakup mieszkania do remontu, podniesienie jego wartości poprzez remont, a następnie sprzedaż z zyskiem. Taka inwestycja może przynieść kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy zysku w ciągu kilku miesięcy, a zatem nie powinno dziwić, że flipowanie cieszy się w Polsce rosnącą popularnością, a mieszkania do remontu w dobrej cenie sprzedają się jak świeże bułeczki.

Wady zakupu mieszkań do remontu

Długa lista zalet opisanych powyżej mogłaby sugerować, że nie ma się nad czym zastanawiać i z pewnością warto kupić mieszkanie do remontu. Nie jest to jednak wcale takie oczywiste, gdyż zakup mieszkań do remontu ma również swoje wady. Do najważniejszych należy trudność w oszacowaniu kosztów remontu, szczególnie jeśli kupujący mieszkanie do generalnego remontu nie ma nic wspólnego z branżą budowlaną.

W takiej sytuacji trudno mu będzie oszacować koszty remontu, a powinien je wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie. Może się bowiem okazać, że mimo atrakcyjnej ceny ofertowej mieszkanie do remontu wcale nie jest takie opłacalne, gdyż prace remontowe będą kosztowne i w efekcie mieszkanie będzie bardziej kosztowne niż zakup nieruchomości w stanie do wprowadzenia. Oszacowanie kosztów remontu jest bardzo trudne, gdyż zależy nie tylko od kosztów robocizny, ale również kosztów użytych materiałów, których rozpiętość jest bardzo duża. Na podłogę można bowiem położyć panele laminowane po 50 zł za metr kwadratowy, jak i deskę egzotyczną po 500 zł za metr. Różnica przy mieszkaniu kilkudziesięciometrowym robi się więc kolosalna i znacząco wpływa na opłacalność zakupu mieszkania do remontu.

Ważną wadą zakupu nieruchomości do remontu, szczególnie tych usytuowanych w starych kamienicach, są niespodzianki, które mogą się pojawić podczas prac remontowych. Może to być problem z wentylacją, ogrzewaniem czy instalacjami, a różnorodność ich jest tak duża, że nie sposób je tutaj wszystkie wymienić. Wystarczy jednak posłuchać opowieści inwestorów, którzy mieli okazję robić remont generalny w kamienicy, a już wiadomo, że to zadanie niełatwe i wymagające dużej odporności na stres.

Kolejnym problemem, na jaki można natrafić podczas remontu mieszkań, jest ekipa remontowa. Problem z brakiem dobrych fachowców i odległe terminy u polecanych ekip sprawiają, że prace remontowe mogą trwać bardzo długo, a efekty mogą być dalekie od oczekiwanych. Rosnące koszty i przedłużający się czas remontu kosztują dużo nerwów i często można usłyszeć, że osoby, które zdecydowały się kupić mieszkanie do remontu po raz drugi już nie podjęłyby takiej decyzji.

Ostatnią wadą, o której warto tutaj wspomnieć jest brak możliwości wprowadzenia się do mieszkania od razu po zakupie. Remont musi trwać co najmniej kilka tygodni, a i tak jest to dość optymistyczne założenie, że zaraz po kupnie nieruchomości uda się znaleźć dobrą ekipę gotową wykonać remont, szybko i sprawnie. Zwykle prace remontowe trwają dłużej niż zakładano, a pokłosiem przedłużającego się remontu jest niemożność zamieszkania w ustalonym terminie. To z kolei może dodatkowo podnieść koszty całej inwestycji, zwłaszcza gdy mieszkamy w wynajmowanym mieszkaniu i co miesiąc opłacamy niemały czynsz najmu.

Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

Podsumowując przedstawione wyżej zalety i wady mieszkań do remontu warto spróbować znaleźć odpowiedź na zadane w tytule pytanie. Niestety nie jest ona jednoznaczna, a najlepszą odpowiedzią jest: to zależy. Przy zakupie mieszkania do remontu jest bowiem bardzo wiele zalet i wad, a ostateczna decyzja powinna opierać się na ich porównaniu i ocenie, co jest dla nas największym priorytetem.

Warto kupować mieszkanie do remontu, jeśli chcemy mieszkać w atrakcyjnej lokalizacji, zależy nam na pełnym wpływie na aranżację wnętrz oraz mamy dobrą ekipę remontową lub sami mamy umiejętności, które pozwolą na wykonanie prac remontowych samodzielnie.

Z kolei o zakupie mieszkania do remontu nie powinny myśleć osoby, które chcą wprowadzić się do kupionego mieszkania od razu po podpisaniu aktu notarialnego, wolą zamieszkać w mieszkaniu wykończonym, może nie idealnie dostosowanym do ich potrzeb, ale nie chcą zajmować się remontem i są gotowi zapłacić za to więcej.

Decyzja nie jest z pewnością łatwa, ale należy wziąć pod uwagę, że znalezienie mieszkania wymagającego remontu w dobrej cenie do łatwych nie należy, gdyż poluje na nie wielu fliperów. Jeśli zatem po przemyśleniu wszystkich za i przeciw uznasz, że chcesz kupić mieszkanie do remontu, to szykuj się na polowanie i walkę z czasem. Nieruchomości okazyjne schodzą niemal na pniu, a wiele z nich nigdy nie jest ogłaszanych na portalach, gdyż znajdują swoich nabywców wcześniej.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: