ArtykułyStare budownictwo - czy warto w nim mieszkać?

Stare budownictwo – czy warto w nim mieszkać?

Powiązane artykuły:

W dużych miastach nowe bloki wyrastają niczym grzyby po deszczu i można je znaleźć niemal w każdej dzielnicy. Mimo tego mieszkania budowane przed laty nadal cieszą się dużym zainteresowaniem i mają swoich wiernych fanów. Zobaczmy, czy faktycznie mieszkanie w starym budownictwie ma dużą przewagę nad mieszkaniami w nowoczesnych blokach.

Mieszkanie w starym budownictwie – czym się charakteryzuje?

Pod pojęciem starego budownictwa rozumie się zwykle kamienice budowane przed wojną lub tuż po niej, zanim zaczęto budować z wielkiej płyty. Pod tym pojęciem kryją się zatem nie tylko zabytkowe kamienice, których w stolicy nie jest zbyt wiele, ale również wszystkie budynki powstałe tuż po wojnie, w trakcie odbudowywania Warszawy.

Cechą charakterystyczną budynków określanych mianem starego budownictwa jest materiał, który był używany do ich budowy. W zdecydowanej większości budynki były budowane z cegły, a ich grube mury do dziś są bardzo solidne. W starych budynkach mieszkania są zdecydowanie wyższe niż w nowym budownictwie. Niektóre stare kamienice mają pomieszczenia wysokie nawet na 4m, a budynki powstałe po wojnie mają po ok. 3m, co daje szerokie możliwości aranżacji.

Wysokie pomieszczenia to bardzo często również wysokie okna, dzięki którym mieszkania w starych budynkach są doskonale doświetlone. Jasne wnętrza wydają się bardziej przestronne, co korzystnie wpływa na samopoczucie ich mieszkańców.

W starych kamienicach przedwojennych znacznie większe są również mieszkania oraz pomieszczenia, które się w nich znajdują. Co prawda powojenne zmiany ustrojowe spowodowały liczne zmiany w układzie wnętrz, gdyż duże mieszkania były dzielone na mniejsze, ale mimo tego nawet małe mieszkanie w kamienicy ma większe pokoje niż typowe mieszkanie w bloku.

Zalety mieszkania w starym budownictwie

Znając cechy charakterystyczne mieszkań w starych kamienicach można od razu wskazać szereg zalet zachęcających do zamieszkania. Należą do nich przede wszystkim większa przestrzeń do życia, wyższe sufity czy duże okna, które dobrze doświetlają wnętrza. Bardzo często mieszkania w starych budynkach, dzięki opisanym wyżej cechom charakterystycznym, są uznawane za mieszkania luksusowe. Jeśli dodasz do tego dobrą lokalizację, gdyż budynki te są zwykle w ścisłym centrum miasta lub bardzo blisko niego, to wydaje się, że stare mieszkanie w kamienicy ma same zalety.

Wady mieszkania w starych budynkach

Niestety mieszkania w starych budynkach mają również liczne wady. Do najważniejszych należy z pewnością stan techniczny mieszkania. W wielu z nich konieczny jest gruntowny remont, gdyż instalacje mają już lata świetności za sobą. W najstarszych budynkach, wpisanych do rejestru zabytków, musi on być prowadzony w kontakcie z konserwatorem zabytków i powoduje, że nie zawsze można zrealizować swoje zamierzenia budowlane.

Stare mieszkania są często pełne niespodzianek, które wychodzą dopiero w trakcie remontu. Zwykle powoduje to nie tylko przedłużenie czasu trwania prac remontowych, ale również znacząco podnosi jego koszty.

Warto też pamiętać, że lokalizacja w ścisłym centrum miasta jest zarówno zaletą, jak i wadą mieszkania w kamienicy. Wiążą się z nią bowiem ograniczenia dotyczące ruchu pojazdów, brak miejsc do parkowania czy nieustanny hałas związany z bliskością głównych ulic miasta. Rzadko kiedy mieszkania w starym budownictwie mają bezpośredni dostęp do terenów zielonych, a wewnętrzne dziedzińce nie zawsze są zaadaptowane na potrzeby spędzania wolnego czasu.

Problemem w starym budownictwie może być też brak windy. Co prawda w niektórych kamienicach są windy, bo przewidziano w nich miejsce w projekcie, w innych zostały zainstalowane w trakcie modernizacji, jeśli układ klatki schodowej na to pozwalał, ale zdecydowana większość jest ich pozbawiona. W takich budynkach wyjście na wyższe piętra może być nie lada wyzwaniem, szczególnie dla osób mających problemy z poruszaniem się, osób starszych czy rodziców z małymi dziećmi.

Wśród wad mieszkania w starych budynkach można wymienić również nie zawsze jasny i klarowny stan prawny. W wielu budynkach nie ma wyodrębnionych lokali, a właściciele mieszkań mają jedynie udział w nieruchomości wspólnej. To powoduje, że nie jest możliwy zakup mieszkania na kredyt hipoteczny, gdyż wymagałoby to zgody wszystkich współwłaścicieli.

Czy kupić mieszkanie w starym budownictwie?

Patrząc na wszystkie wyżej wymienione zalety i wady mieszkania w starym budownictwie może się wydawać, że zakup takiej nieruchomości nie jest najlepszym pomysłem, bo lista wad jest znacznie dłuższa od liczby zalet. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre wymienione wyżej wady mogą zostać łatwo wyeliminowane, jeśli np. znajdziemy ofertę mieszkania po remoncie, w kamienicy z windą i uregulowanym stanem prawnym, w którym zostały wyodrębnione lokale i każdy z nich ma własną księgę wieczystą. Wbrew pozorom takich mieszkań jest całkiem sporo, więc z dużym prawdopodobieństwem uda się takie znaleźć.

Przed podjęciem decyzji trzeba jednak przemyśleć, czy odpowiada Ci lokalizacja w centrum miasta, bo to właśnie tam położone są stare budynki. Jeśli uznasz to za największą zaletę mieszkania w kamienicy i nie zrażą Cię wymienione wyżej wady lub znajdziesz takie lokum, które jest od nich wolne, to z pewnością mieszkanie w starym budownictwie będzie dla Ciebie.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: