ArtykułyUmowa przedwstępna – co musisz o niej wiedzieć

Umowa przedwstępna – co musisz o niej wiedzieć

Powiązane artykuły:

Zakup mieszkania często przybiera formę dwuetapową. Najpierw podpisujemy umowę przedwstępną, a dopiero później umowę przyrzeczoną zwaną również umową przenoszącą własność. Jest to powszechna praktyka na rynku nieruchomości, ale nadal wiele osób nie zna roli umowy przedwstępnej oraz praw, jakie się z nią wiążą. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o umowie przedwstępnej.

Umowa przedwstępna – po co się ją zawiera?

Umowa przedwstępna to umowa, która poprzedza zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości, a istnieją powody, dla których nie można jeszcze jej zawrzeć. Najczęściej pojawia się ona w sytuacji, gdy strona kupująca chce nabyć mieszkanie na kredyt. Do jego uzyskania jest potrzebny czas oraz umowa przedwstępna, która wskazuje jakie mieszkanie i za jaką kwotę kupujący chce nabyć.

Umowę przedwstępną możemy zawrzeć również wtedy, gdy z różnych powodów nie możemy jeszcze zawrzeć umowy przyrzeczonej lub jej zawarcie nie jest jeszcze dla nas korzystne np. z powodów podatkowych. Wówczas, aby zabezpieczyć transakcję, możemy już zawrzeć umowę przedwstępną, w której wskażemy termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Wskazanie terminu zawarcia umowy przyrzeczonej nie jest jednak konieczne. Przepisy mówią jedynie o tym, że do swej ważności umowa przedwstępna powinna zawierać strony umowy, jej przedmiot oraz cenę.

Często wraz z podpisaniem umowy przedwstępnej kupujący wpłaca sprzedającemu zadatek stanowiący jakiś procent wartości nieruchomości. Jest to zabezpieczenie interesów każdej ze stron, gdyby nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeśli do podpisania umowy nie doszłoby z winy kupującego, to sprzedający ma prawo zadatek zatrzymać. Natomiast jeśli wina leżałaby po stronie sprzedającego, to musi on zwrócić zadatek kupującemu w podwójnej wysokości. Jeśli zaś do podpisania umowy przedwstępnej nie doszłoby z powodów niezależnych od żadnej ze stron, np. bank odmówiłby udzielenia kredytu, to sprzedający powinien zwrócić zadatek w otrzymanej wysokości.


Umowa przedwstępna – forma pisemna czy akt notarialny

Przepisy dają nam prawo wyboru formy, w jakiej zostanie zawarta umowa przedwstępna. Jednakże dla własnego bezpieczeństwa zdecydowanie lepiej zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego. Daje to większe możliwości dochodzenia swoich praw w sytuacji, w której druga strona odstąpiłaby od chęci zawarcia umowy przyrzeczonej.

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego umożliwia ujawnienie roszczeń w księdze wieczystej. Dzięki temu możemy zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy właściciel oferuje nieruchomość kilku osobom, podpisuje z nimi umowę przedwstępną, pobiera zadatek i znika wraz z pieniędzmi. Na podstawie umowy przedwstępnej zawartej w formie aktu notarialnego sąd może wydać postanowienie nakazujące jej zawarcie.

Mając powyższe na uwadze warto zdecydować się na podpisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Niesie to za sobą pewne koszty, ale per saldo może się opłacać, bo zdecydowanie lepiej zabezpiecza nasze interesy niż umowa przedwstępna zawarta w zwykłej formie pisemnej.


Pomocne Materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: