Aranżacja wnętrzWyposażenie mieszkania na wynajem

Wyposażenie mieszkania na wynajem

Powiązane artykuły:

Rynek mieszkań na wynajem prężnie się rozwija, co ma ogromny wpływ na ofertę rynkową. Najemcy nie zadowalają się już bylejakością, ale oczekują standardu, który zamieni wynajmowane mieszkanie w przytulną przestrzeń do życia. Ich właściciele muszą zatem dopasować się do aktualnych potrzeb rynku nieruchomości i zadbać o odpowiednie wyposażenie mieszkania. Zobaczmy, co powinno się w nim znaleźć.

Podstawowe wyposażenie mieszkania pod wynajem

Podstawowym wyposażeniem mieszkania na wynajem jest umeblowana i wyposażona kuchnia oraz łazienka. To dwa pomieszczenia, któremu najemcy poświęcają zwykle najwięcej uwagi, więc właściciel musi o nie zadbać, jeśli chce pozostać w kręgu zainteresowania potencjalnych najemców. W kuchni, oprócz odpowiednią liczbą szafek, powinien znaleźć się sprzęt AGD taki jak lodówka oraz kuchenka (elektryczna lub gazowa). Dla wielu standardem jest również zmywarka, więc wyposażenie mieszkania w to urządzenie również pozwoli zwiększyć jego atrakcyjność w oczach najemcy. Można również pokusić się o doposażenie mieszkania o mikrofalówkę, czajnik elektryczny czy ekspres do kawy, ale są to sprzęty dodatkowe i nie należą do podstawowego wyposażenia mieszkania na wynajem.

W łazience warto zadbać nie tylko o podstawowe elementy takie jak wanna/prysznic, muszla wc czy umywalka, ale również pomyśleć o szafce lub przynajmniej półce na kosmetyki. Ważnym elementem wyposażenia łazienki jest pralka, bez której będzie trudniej znaleźć najemców.

Koniecznością jest również wyposażenie mieszkania w lampy. Żarówka na kablu na pewno nie zrobi dobrego wrażenia i będzie potęgować wrażenie tymczasowości. Proste lampy z odpowiednio mocnymi żarówkami (w pomieszczeniach musi być jasno) to najlepszy wybór, gdy mamy wynająć mieszkanie.

Mieszkanie na wynajem – umeblowane czy nie?

Po wyposażeniu kuchni i łazienki przychodzi czas na znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy mieszkanie pod wynajem powinno być umeblowane czy też nie. Nie da się tutaj udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od tego, kto ma być najemcą. Zdecydowana większość mieszkań na wynajem jest umeblowana, ale to nie znaczy, że jest to jedyny słuszny kierunek. Jest bowiem część osób, które przenoszą się wraz z pełnym umeblowaniem swojego lokum i chętnie wynajmą mieszkanie bez mebli w pokojach. Decyzja o wyposażeniu mieszkania powinna być zatem podjęta w oparciu o prostą analizę rynku i sprawdzenie, czy znajdą się chętni na mieszkanie nieumeblowane oraz czy taki stan będzie wpływał (i jak bardzo) na czynsz najmu.

Jeśli okaże się, że większość potencjalnych najemców oczekuje mieszkań umeblowanych, to pojawia się kolejne pytanie, jakie meble powinno się kupić. Tu też nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy od tego, jak będzie wynajmowane mieszkanie oraz kto może być jego potencjalnym najemcą.

Mieszkanie pod wynajem – jakie meble kupić?

Wybór umeblowania mieszkania na wynajem jest zależne w dużej mierze od tego, czy będzie ono wynajmowane na pokoje czy w całości. Jeśli każdy pokój jest oddzielny i można go zamknąć drzwiami, to można rozważyć wynajem na pokoje. Jeśli jednak mamy mieszkanie z salonem otwartym na kuchnię lub innym pomieszczeniem przechodnim, to raczej będzie on przeznaczony dla najemców-rodzin lub par, którym przechodnie pokoje nie będą przeszkadzać.

W mieszkaniu, które jest przeznaczone do wynajmu na pokoje, konieczne trzeba każdy pokój wyposażyć w łóżko, szafę/komodę, biurko/stolik. Natomiast w mieszkaniu wynajmowanym w całości największy z pokoi zwykle stanowi część dzienną czyli warto do niego wstawić sofę/narożnik z funkcją spania, stół z krzesłami, fotel i komodę/szafkę rtv. Jeden z pokoi dobrze byłoby przeznaczyć na sypialnię, a więc wstawić do niego duże łóżko oraz szafę ubraniową i komodę. Jeśli w mieszkaniu jest jeszcze jeden pokój, który może być przeznaczony na pokój dziecięcy, to można wstawić do niego pojedyncze łóżko oraz regał, komodę lub niewielką szafę.

Idealnym rozwiązaniem do mieszkań pod wynajem jest wykorzystanie wszelkich wnęk w pokojach i korytarzu, by zamontować w nich szafy. To znacznie podnosi funkcjonalność wnętrz, umożliwiając wygodne przechowywanie wielu przedmiotów, a jednocześnie nie zagracając niewielkich często pokoi. Szafy wbudowane w mieszkaniu na wynajem są zatem inwestycją podobną do tej w meble kuchenne, które robi się raz na kilkanaście lat.

Wyposażenie mieszkania na wynajem – solidne i uniwersalne

Właściciel wyposażając mieszkanie pod wynajem musi pamiętać, żeby umeblowanie mieszkania to nie koszt, ale inwestycja. Nietrafionym pomysłem jest wyposażenie mieszkania w meble mające już lata świetności za sobą, czyli meblościanki, stare wersalki czy inne meble z demobilu. Rzadko kiedy pasują one do siebie, a zbieranina różnych mebli nie tylko zniechęci najemców, a jeśli już tacy się znajdą, to będą oczekiwali niskiego czynszu, ze względu na niższy standard mieszkania.

Zdecydowanie lepiej jest kupić meble z myślą o nieruchomości przeznaczonej do wynajmu, bo dzięki temu będzie można dobrać rodzaj mebli do potencjalnych najemców oraz stworzyć wnętrze spójne stylistycznie. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na prostotę i uniwersalność, bo dzięki temu ma się największą szansę na to, że wyposażenie będzie podobać się najemcy. Należy unikać wszelkich zdobień, ekstrawagancji czy bardziej wyrazistych kolorów, bo gusty są różne i znalezienie najemcy takiego mieszkania może być dużo trudniejsze.

Szukając mebli do mieszkania należy szukać złotego środka czyli szukać mebli solidnych i trwałych, a jednocześnie takich, które nie będą kosztować fortuny. Zbyt drogie i wyglądające na luksusowe wyposażenie może bowiem zniechęcić najemcę, który nie tylko będzie obawiał się wysokiego czynszu, ale i kosztów ewentualnych uszkodzeń, które mogą pojawić się w okresie najmu. Kupując wyposażenie najlepiej iść w prostotę i uniwersalność, bo to zwiększa spektrum osób zainteresowanych wynajęciem tak wyposażonego mieszkania. W takiej przestrzeni najłatwiej będzie się również zaaklimatyzować i wystarczy dodać kilka własnych bibelotów, by poczuć się jak u siebie.

Wyposażenie dodatkowe – co będzie dodatkowym atutem?

Kupując wyposażenie mieszkania na wynajem warto zastanowić się nad tym, jakie elementy wyposażenia mogą podnieść wartość mieszkania w oczach najemcy. Bazując na wiedzy na temat home-stagingu z całą pewnością można powiedzieć, że będą to wszelkie elementy, które zamienią lokal bez wyrazu w przytulne mieszkanie, zachęcające do tego, by w nim zamieszkać.

Do takich elementów należą wszelkie tekstylia czyli poduszki, dywany, dekoracje okien, dzięki którym mieszkanie staje się przytulniejsze. Dobrze w tej roli sprawdzają się również obrazki, które bardzo ocieplają wnętrza. Nie można jednak z nimi przesadzać, bo nie każdy jest miłośnikiem dużych obrazów na ścianach. Jeśli jednak na ścianie powiesimy niewielki obrazek dopasowany stylem do wnętrza, to dopełni on jego aranżacji. W tej roli mogą się sprawdzić proste grafiki, zdjęcia przyrody czy jedzenia (szczególnie w kuchni). Unikajmy jednak zdjęć rodzinnych, które będą cały czas przypominać, że najemca jest w mieszkaniu tymczasowo, a właścicielem tego miejsca jest ktoś inny.

Do wyposażenia dodatkowego mogą należeć również dodatkowe sprzęty RTV i AGD. Oprócz wspomnianych wyżej sprzętów takich jak czajnik czy mikrofalówka, można pomyśleć o doposażeniu mieszkania w telewizor czy sprzęt grający. Dla jednych najemców będzie to oczekiwany standard, a inni uznają go za coś zupełnie niepotrzebnego, gdyż wolą spędzać czas w inny sposób. Kolejny raz okazuje się zatem, że dobór odpowiedniego wyposażenia zależy od tego, kto będzie z nim mieszkał. Przy pierwszym wynajmie można zatem zadbać o podstawowe jego elementy, a dopiero wtedy, gdy najemca wyraźnie będzie oczekiwał wyższego standardu, doposażyć mieszkanie zgodnie z jego oczekiwaniami. Warto jednak pamiętać, żeby zastanowić się czy będę one możliwe do wykorzystania również później, podczas kolejnej umowy najmu. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, to najemca powinien sam zadbać o dodatkowe wyposażenie.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: