PodatkiZniesienie podatku PCC - kogo dotyczą zmiany?

Zniesienie podatku PCC – kogo dotyczą zmiany?

Powiązane artykuły:

Podatek PCC czyli od podatek czynności cywilnoprawnych jest ściśle związany z zakupem nieruchomości z rynku wtórnego. Do tej pory obowiązek jego zapłaty dotyczył wszystkich kupujących, ale z końcem maja 2023 roku sejm przyjął ustawę, która przewiduje pewne ulgi w tym zakresie. Sprawdźmy, kto będzie mógł liczyć na ulgi w podatku PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego.

Podatek PCC – co to jest?

Podatek PCC czyli podatek od czynności cywilnoprawnych to podatek płacony przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego. Wysokość podatku PCC od zakupu mieszkania i innych nieruchomości to 2% wartości nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży. Podatek ten był pobierany przez notariusza od razu przy podpisywaniu aktu notarialnego i to on w imieniu podatnika przekazuje go do urzędu skarbowego.

Ulga w podatku PCC od zakupu nieruchomości

W ustawie z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw wprowadzone zostały nowe regulacje, które przewidują zwolnienie z opłacania podatku PCC. Zwolnienie to będzie dotyczyło zakupu nieruchomości z rynku wtórnego przez osobę, która jeszcze nigdy nie była właścicielem żadnej nieruchomości.

Dzięki tym zmianom nabywca swojego pierwszego mieszkania może zyskać nawet kilkanaście tysięcy złotych, które będzie mógł spożytkować na inne cele. Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego za ok. 500 tys. złotych nabywca nieruchomości zaoszczędzi 10 tys., co daje niemałe oszczędności i obniża koszty zakupu mieszkania.

Wyższy podatek PCC od zakupu mieszkania dla nabywców hurtowych

Wyżej wymieniona ustawa wprowadza również podwyżkę podatku PCC dla nabywców hurtowych. Poprzez nabywcę hurtowego rozumie się nabywcę, który kupuje szóste i kolejne mieszkanie w tym samym budynku. W takiej sytuacji podatek od czynności cywilnoprawnych dla szóstego i każdego kolejnego mieszkania w tym samym budynku wyniesie 6%. Wprowadzenie tej regulacji ma zapobiegać ograniczeniu dostępności mieszkań dla osób prywatnych i zapobiegać zakupom spekulacyjnym.

Ustawa wprowadzająca wyżej wymienione zmiany została podpisana przez prezydenta w dniu 24 lipca 2023 roku.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: