ArtykułySłownik pojęć o nieruchomościach

Słownik pojęć o nieruchomościach

Powiązane artykuły:

Akt notarialny

Dokument urzędowy, który potwierdza wykonanie określonej czynności prawnej m.in. zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, darowizny. Jest to szczególna forma zawierania umowy w niektórych przypadkach wymagana przepisami prawa, jak np. w przypadku umów przenoszących własność nieruchomości, gdy umowa sprzedaży musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. W innych sytuacjach np. zawarcie umowy przedwstępnej, nie wymaga formy aktu notarialnego, chociaż dopuszcza taką możliwość, dając stronom umowy lepszą ochronę prawną w przypadku, gdyby któraś ze stron okazała się nieuczciwa.

Akt notarialny sporządzany jest przez notariusza w języku polskim, a jego sporządzenie objęte jest taksą notarialną w maksymalnej wysokości określonej odpowiednimi przepisami prawa.

Ewidencja gruntów i budynków

Ewidencja gruntów i budynków to rejestr danych liczbowych i opisowych dotyczących gruntów, budynków i lokali. W Polsce ewidencja ta jest utożsamiana z katastrem nieruchomości. Grunty są podzielone na jednostki ewidencyjne, obręby i działki.

Prowadzony jest przez starostów lub prezydentów w miastach na prawach powiatu. Dane w nim zawarte są udostępniane i są wymagane m.in. przy sprzedaży działek i budynków.

Home staging

Usługa polegająca na przygotowaniu wnętrz nieruchomości przeznaczonej do wynajmu lub na sprzedaż w taki sposób, by stały się one bardziej atrakcyjne dla potencjalnego nabywcy/najemcy. Odpowiedni home staging pozwala podnieść wartość nieruchomości w oczach zainteresowanego, a tym samym uzyskać lepszą cenę sprzedaży lub wynajmu.

Kataster nieruchomości

patrz: ewidencja gruntów i budynków

Kredyt hipoteczny

Celowy kredyt długoterminowy zaciągany w celu nabycia nieruchomości, którego zabezpieczeniem jest wpis do hipoteki. Najczęściej kredyt jest zaciągany pod hipotekę kupowanej nieruchomości, choć zdarza się, że zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka innej nieruchomości. 

Otrzymanie kredytu hipotecznego poprzedza procedura jego uzyskania, a niezbędna jest odpowiednia zdolność kredytowa oraz wkład własny wymagany przez bank. W 2022 roku w większości banków wynosi on 20% wartości kupowanej nieruchomości.

Księga wieczysta

Podstawowy dokument pozwalający na ustalenie stanu prawnego nieruchomości. Zawiera wszystkie informacje na temat nieruchomości i praw z nią związanych, zarówno praw własności, jak i ograniczonych praw rzeczowych oraz obciążeń hipotecznych. Księga wieczysta podzielona jest na cztery działy, a wpisy w niej zawarte są objęte rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. Księgi wieczyste są jawne i dostęp do nich ma każdy znający numer księgi, za pośrednictwem przeglądarki umożliwiającej wgląd do elektronicznego systemu ksiąg wieczystych prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Akt prawa miejscowego przyjmowany w formie uchwały rady gminy, który określa przeznaczenie oraz sposób zagospodarowania i zabudowy terenu znajdującego się w obszarze, którego plan dotyczy

Nieruchomość

Definicję nieruchomości określa 46 art. kodeksu cywilnego zgodnie z którym “nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.” 

Na mocy tego paragrafu możemy wyróżnić nieruchomości gruntowe, budynkowe oraz części budynków czyli nieruchomości lokalowe.

Lokal mieszkalny

Trwale wydzielony fragment nieruchomości, który służy do zaspokajania potrzeb bytowych co najmniej jednej osoby. Składa się z co najmniej jednego pokoju, kuchni, łazienki z wc i korytarza. Samodzielny lokal mieszkalny może stanowić odrębną własność, do której przynależy udział w nieruchomości wspólnej.
Zgodnie z przepisami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, lokal mieszkalny:
• powinien mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25m2
• co najmniej jeden z pokoi powinien mieć powierzchnię co najmniej 16m2
• pokoje w mieszkaniu powinny mieć wysokość nie mniejszą niż 2,5m.

Lokal użytkowy

Lokal użytkowy to cały budynek lub część budynku składająca się z jednego lub więcej pomieszczeń, wydzielona stałymi przegrodami budowlanymi, który nie jest mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym lub gospodarczym.
Lokal użytkowy może stanowić odrębną własność, do której przynależy udział w nieruchomości wspólnej.
Lokalem użytkowym jest np. sklep, gabinet lekarski, biuro, magazyn, hala produkcyjna.
W zależności od przeznaczenia lokalu dodatkowe przepisy budowlane lub branżowe mogą narzucać specyficzne wymagania dotyczące m.in. wysokości pomieszczeń, ich wielkości czy liczby osób, które mogą w nich przebywać.

Najem

Najem to rodzaj stosunku prawnego sformułowany w art. 659 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym “przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz oznacza się w pieniądzu lub w świadczeniach innego rodzaju.

Przedmiotem najmu mogą być zarówno nieruchomości, jaki i rzeczy ruchome, a umowa najmu może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Termin wypowiedzenia jest zależny od okresu, na jaki została zawarta. 

Umowa najmu ma charakter dwustronnego zobowiązania, a przepisy jasno określają prawa i obowiązki każdej ze stron.

Operat szacunkowy

Dokument sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego, który określa wartość nieruchomości. W operacie uwzględnione są wszystkie czynniki mające wpływ na wartość, a wykonać może go jedynie osoba posiadające odpowiednie uprawnienia nadane przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Operat szacunkowy to standardowy dokument wymagany przez bank podczas procedury uzyskiwania kredytu hipotecznego, ale może się przydać również podczas szacowania wartości spadku, windykacji należności, podziału majątku małżonków lub wyceny strat spowodowanych zdarzeniem losowym np. pożarem lub powodzią.

Najemca

Jedna ze stron zawierająca umowę najmu, która będzie mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu lub wykorzystywać na własne cele wynajęty lokal. Na najemcy, zgodnie z przepisami o najmie, ciążą zarówno prawa, jak i obowiązki. Część z nich wynika wprost z przepisów prawa, a część jest wynikiem ustaleń umownych pomiędzy stronami.

Wynajmujący

Jedna ze stron umowy najmu, która oddaje swój lokal w najem w zamian za czynsz. W większości przypadków jest to właściciel lokalu mieszkalnego lub użytkowego, ale może on mieć również prawo do wynajmowania lokalu na podstawie innego tytułu prawnego. Wynajmujący ma zarówno prawa, m.in. do otrzymywania czynszu, jak i obowiązki, m.in. utrzymywanie lokalu w stanie umożliwiającym bezpieczne użytkowanie oraz zapewnienie działania instalacji umożliwiających dostęp do mediów takich jak woda, kanalizacja, prąd czy gaz.

Czynsz

Świadczenie należne z tytułu najmu lub dzierżawy, które otrzymuje wynajmujący lub wydzierżawiający. Czynsz może być ustalony w pieniądzu jak i w naturze, zarówno w formie produktów jak i usług.
Czynszem potocznie nazywane są również opłaty wnoszone do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty zawierające koszty zarządzania i administracji budynkami, a czasem również zaliczki na niektóre media.

Notariusz (rejent)

Osoba, która ma odpowiednie uprawnienia nadane przez władzę państwową pozwalające na wykonywanie czynności mających istotne znaczenie prawne. Działa jako osoba zaufania publicznego i jest powoływany przez Ministra Sprawiedliwości po wypełnieniu ściśle określonych wymagań dotyczących wykształcenia, praktyki oraz zdaniu egzaminu państwowego. 

Notariusz jest niezbędny m.in. do sporządzania umów przenoszących własność nieruchomości, stwierdzania własnoręcznego podpisu, sporządzania aktów poświadczenia dziedziczenia. Umowy wymagające formy aktu notarialnego zawarte bez udziału notariusza nie mają mocy prawnej.

Deweloper

Deweloper to przedsiębiorca, który zajmuje się realizacją przedsięwzięć budowlanych mieszkaniowych, zarówno wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych lub komercyjnych. W zakresie jego działania są wszystkie czynności pozwalające na realizację inwestycji, począwszy od wyboru jej lokalizacji, zakup gruntu, wykonanie projektu, budowa, a na końcu jej sprzedaż w całości lub podzielonej na lokale. Jego sposób działania ściśle określa ustawa deweloperska, a osoby zainteresowane zakupem lokali podpisują z nim umowę deweloperską, której forma i treść również jest dokładnie określona w obowiązujących przepisach.

Umowa najmu

Umowa najmu to umowa dwustronna, która wiąże wynajmującego z najemcą. Na jej mocy wynajmujący zobowiązuje się oddać przedmiot do używania najemcy, a w zamian za to otrzymuje określone w umowie wynagrodzenie. Przedmiotem najmu mogą być zarówno nieruchomości, jak i przedmioty ruchome, a umowa może być zawarta na czas określony lub nieokreślony. Szczegółowo umowę najmu regulują przepisy kodeksu cywilnego w dziale I – najem.

Umowa najmu może być zawarta w dowolnej formie, również w formie ustnej, ale ze względu na łatwiejsze dochodzenie swoich praw w sytuacji spornej, polecane jest zawarcie umowy najmu w formie pisemnej.

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska to umowa zawierana pomiędzy deweloperem a osobą zainteresowaną zakupem lokalu w budowanym przez niego budynku. Przedmiotem jej zobowiązanie się dewelopera do wybudowania budynku o określonych w umowie parametrach, a po jej zakończeniu przeniesienie prawa własności lokalu na kupującego. Kupujący zaś zobowiązuje się do wnoszenia opłat na poczet tego prawa zgodnie z określonym w umowie harmonogramem.
Umowa deweloperska zawsze występuje w parze z umową przenoszącą własność, gdyż dopiero jej podpisanie jest realizacją zobowiązania złożonego w umowie deweloperskiej. Umowa deweloperska musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna to umowa poprzedzająca zawarcie umowy przenoszącej własność, gdy występują przesłanki uniemożliwiające od razu zawarcie umowy przyrzeczonej. Jest ona zawierana zawsze w sytuacji, w której strona kupująca nieruchomość będzie starać się o kredyt hipoteczny. Może być również zawierana, gdy z innych powodów np. podatkowych, niekorzystne jest zawarcie umowy przenoszącej własność.
W umowie przedwstępnej określane są wszystkie kluczowe warunki sprzedaży, a szczególnie: przedmiot umowy i jego cena. Zawarcie umowy wiąże się z wpłaceniem zadatku przez stronę kupującą.
Umowa przedwstępna może zostać zawarta w zwykłej formie pisemnej, ale znacznie korzystniejsze jest jej zawarcie w formie aktu notarialnego.

Cena ofertowa

Cena ofertowa to cena, która jest podana w ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości. Jest to zatem cena, za którą właściciel chciałby sprzedać nieruchomość. Zwykle podlega ona negocjacjom, a faktyczna cena sprzedaży czyli cena transakcyjna jest niższa o kilka-kilkanaście procent od ceny ofertowej.

Cena transakcyjna

Cena transakcyjna to cena, za którą nieruchomość faktycznie została sprzedana. Jest ona zwykle niższa o kilka-kilkanaście procent od ceny ofertowej. Jest to cena wpisywana do umowy przenoszącej własność oraz do umowy przedwstępnej, o ile została ona zawarta. Jest ona również podstawą do obliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych czyli tzw. PCC.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Podatek PCC to podatek, który jest naliczany przy wykonywaniu niektórych czynności cywilnoprawnych. Jest on naliczany przy transakcjach kupna-sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego, a obowiązek jego zapłaty ciąży na kupującym. W przypadku nieruchomości stawka podatku PCC wynosi 2% od ceny transakcyjnej. Jest on pobierany przez notariusza bezpośrednio po podpisaniu umowy przenoszącej własność.

Certyfikat energetyczny

Dokument zwany inaczej świadectwem energetycznym, który określa poziom energii niezbędnej do standardowego użytkowania budynku. W certyfikacie znajdują się informacje na temat zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP) oraz energię końcową (EK). Świadectwo energetyczne jest elementem dokumentacji technicznej budynku i muszą go posiadać wszystkie budynki wybudowane po 2009 roku.

Rynek pierwotny

Rynek nieruchomości sprzedawanych bezpośrednio od dewelopera. Są to zatem nowe mieszkania i domy, które często są sprzedawane jeszcze na etapie tzw. “dziury w ziemi”, a osoba kupująca je zawiera z deweloperem umowę deweloperską. Kupno mieszkania na rynku pierwotnym powoduje zwolnienie z podatku PCC, gdyż sprzedaż taka opodatkowana jest podatkiem VAT, najczęściej ujętym już w cenie sprzedaży podawanej w ogłoszeniach dewelopera.

Rynek wtórny

Wtórny rynek nieruchomości obejmuje wszystkie oferty mieszkań i domów z drugiej ręki. Stroną sprzedającą transakcji może być zarówno osoba prywatna jak i firma, a umowa sprzedaży bardzo często jest dwuetapowa. Najpierw podpisywana jest umowa przedwstępna, a dopiero później umowa przenosząca własność. Transakcja może być zawarta również tylko umową przenoszącą własność, ale tylko wtedy, gdy kupujący ma odpowiednie środki na zakup i nie posiłkuje się kredytem. Z transakcją z rynku wtórnego wiąże się podatek od czynności cywilnoprawnych czyli PCC, którego stawka wynosi 2% od ceny transakcyjnej.

Działka

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.), działka to niepodzielona, ciągła część powierzchni ziemskiej stanowiąca część lub całość nieruchomości gruntowej.
Działki można podzielić ze względu na sposób ich zagospodarowania oraz przeznaczenie i w ramach tego podziału możemy wyróżnić:
– działki budowlane,
– działki rolne,
– działki przemysłowe,
– działki rekreacyjne,
– działki siedliskowe,
– działki leśne.

Działka budowlana

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, działka budowlana to działka gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej i wyposażenia w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych. 

Działka budowlana może być przeznaczona pod zabudowę jedno lub wielorodzinną, a szczegółowe wymagania dotyczące budynków, które mogą być na niej wybudowane znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Dzierżawa

Umowa dwustronna, oparta na przepisach kodeksu cywilnego (art. 693-709), w której wydzierżawiający zobowiązuje się oddać drugiej osobie rzecz do używania i pobierania pożytków w zamian za określoną opłatą. Dzierżawa musi być odpłatna, a w umowie musi być określona kwota będąca czynszu dzierżawy. 

Dzierżawę od najmu różni ustawowe prawo do pobierania pożytków z dzierżawionej rzeczy, a od użyczenia odpłatny charakter umowy.

Odwrócona hipoteka

Odwrócona hipoteka to odwrotność kredytu hipotecznego, z której mogą skorzystać właściciele nieruchomości. Zawierając z bankiem umowę odwróconej hipoteki właściciel mieszkania otrzymuje od banku równowartość mieszkania (jednorazowo lub w ratach), zachowując prawo do zamieszkiwania w nim aż do śmierci. Po jego śmierci bank przejmuje nieruchomość na własność.

Z odwróconej hipoteki korzystają głównie osoby starsze, mające niskie emerytury, które potrzebują dodatkowych środków na życie, a są właścicielami nieruchomości. 

Umowa dożywocia

Umowa dożywocia to umowa zawierana pomiędzy właścicielem nieruchomości przenoszącym  własność nieruchomości na inną osobę, która w zamian za to musi mu zapewnić opiekę do jego śmierci. Jeśli umowa dożywocia nie stanowi inaczej, to osoba nabywająca prawo do nieruchomości na podstawie umowy dożywocia, zgodnie z kodeksem cywilnym powinna ona przyjąć zbywcę jako domownika, zapewniać mu wyżywienie, ubranie, mieszkanie, światło i opał, odpowiednią pomoc i opiekę w chorobie oraz wyprawić mu własnym kosztem pogrzeb, odpowiadający zwyczajom miejscowym. Zobowiązanie do opieki można wypełnić również poprzez wypłatę określonej sumy pieniędzy, wynajmie mieszkania dla dożywotnika czy zapewnienie mu opieki w domu spokojnej starości.

Umowa dożywocia musi być zawarta w formie aktu notarialnego, a jej zawarcie wiąże się z opłatami notarialnymi. Przeniesienie własności w tej formie wyłącza działanie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz znosi prawo spadkobierców dożywotnika do ubiegania się o zachowek.

Powierzchnia użytkowa

Powierzchnia użytkowa to powierzchnia liczona po wewnętrznej powierzchni ścian, do której wlicza się pomieszczenia takie jak garaże podziemne, sutereny, piwnice i poddasza użytkowe. W polskim prawie istnieje kilka norm obliczania powierzchni, które zależne są od ich wysokości. Według tzw. starej normy, do powierzchni użytkowej wlicza się powierzchnię pomieszczeń o wysokości powyżej 1,9m, a pomieszczenia o niższej wysokości całkowicie pomija się w wyliczeniach. Natomiast wg nowej normy, za powierzchnię użytkową uważa się pełną powierzchnię pomieszczeń o wysokości 2,20m, połowę powierzchni pomieszczeń o wysokości 1,4-2,2m, a powierzchnię poniżej 1,4m pomija się całkowicie.

PUM

PUM czyli Powierzchnia Użytkowa Mieszkalna to miara stosowana w budownictwie wielorodzinnym i komercyjnym. Oznacza ona ile metrów kwadratowych mieszkań lub powierzchni biurowej znajdzie się finalnie w inwestycji. W powierzchnię tę nie wlicza się powierzchni korytarzy i innych powierzchni przeznaczonych do wspólnego użytku.

PUM jest używany do obliczania rentowności inwestycji deweloperskich i komercyjnych.

Służebność

Ograniczone prawo rzeczowe, które obciąża nieruchomość w celu zwiększenia użyteczności innej nieruchomości albo zaspokojenia potrzeb innej niż właściciel osoby fizycznej. Do najczęstszych służebności zaliczamy:

  • służebności gruntowe, które wynikają z ustanowienia drogi koniecznej, 
  • służebności osobiste, z których może korzystać jedynie osoba, na rzecz której służebność została ustanowiona,
  • służebności przesyłu, która jest ustanowiona na rzecz przedsiębiorstw, do których należą urządzenia przesyłowe znajdujące się na terenie danej nieruchomości.

Kondygnacja

Kondygnacja to część budynku pomiędzy dwoma stropami. Kondygnacja może być naziemna: parter i wyższe piętra, oraz podziemna – piwnice, parking podziemny lub garaże. Ostatnia kondygnacja znajdująca się pod spadzistym dachem to poddasze, a kondygnacja znajdująca się częściowo pod ziemią, a częściowo nad jej poziomem to suterena.

Aglomeracja

Zespół miast i osiedli, które są skupione wokół dużego miasta (aglomeracja monocentryczna) lub zespół miast o podobnym statusie, położonych blisko siebie, bez jednego miast dominującego (aglomeracja policentryczna). Przykładem aglomeracji monocentrycznej jest aglomeracja warszawska i krakowska, a aglomeracji policentrycznej Trójmiasto i aglomeracja śląska.

Front działki

Front działki to ta jej część, która przylega do drogi, przy której znajduje się główny wjazd na działkę. Ustalenie jego szerokości ma kluczowe znaczenie przy ustalaniu warunków zabudowy.

Kubatura budynku

Kubatura budynku to jego objętość, którą liczy się po wymiarach zewnętrznych (kubatura brutto) lub wewnętrznych (kubatura netto). Jest to parametr podawany przy każdym projekcie budynku, a wielkość kubatury ma wpływ m.in. na zapotrzebowanie na ciepło. 

Dom pasywny

Dom pasywny to budynek, którego zapotrzebowanie na energię cieplną jest mniejsze niż 15kWh/m2 oraz nie jest on wyposażony w systemy produkujące energię. Jest nastawiony na maksymalne wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz jej przetwarzanie i odzyskiwanie. Dom pasywny jest więc nie tylko usytuowany na działce w taki sposób, by do maksimum wykorzystać naturalne walory, wykonany z materiałów o wysokich parametrach izolacyjności, ale również wyposażony w pompę ciepła, instalację wentylacji mechanicznej z rekuperacją, fotowoltaikę oraz kolektory słoneczne.

Dostęp do drogi publicznej

Dostęp do drogi publicznej to jeden z warunków uzyskania pozwolenia na budowę. Dostęp do drogi publicznej można uzyskać poprzez bezpośredni dostęp do drogi publicznej, dostęp za pośrednictwem drogi wewnętrznej lub ustanowienie odpowiednich służebności drogowej. 

 

Depozyt notarialny

Depozyt notarialny to jeden z najlepszych sposobów zabezpieczenia transakcji kupna-sprzedaży na rynku nieruchomości. Strona kupująca oddaje w depozyt notarialny środki przeznaczone na zakup nieruchomości, a kupujący uzyskuje do nich dostęp dopiero, gdy akt notarialny zostanie podpisany.

Do depozytu mogą być przekazane jednak nie tylko środki pieniężne, ale również dokumenty np. testament.

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii (OZE) to źródła pochodzące z natury, które same odnawiają się w powtarzalnych procesach przyrodniczych. Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy słońce, wiatr, wodę, energię geotermalną, biomasę. Energia pochodząca z OZE jest przetwarzana na energię elektryczną i cieplną, a następnie wykorzystywana zarówno przez duże zakłady przemysłowe, jak i odbiorców indywidualnych.

 

Obszar oddziaływania obiektu

Obszar oddziaływania obiektu to obszar wokół budynku, na który ma wpływ jego budowa i może ograniczać sposób zabudowy i zagospodarowania tego terenu. Obszar ten wyznacza się na podstawie różnych przepisów, wśród których znajdują się m.in. warunki techniczne, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie, prawo wodne czy ustawa o drogach publicznych. Może on obejmować jedynie działkę, na której budowany jest obiekt, ale również jedną lub więcej działek, które z nią graniczą lub są położone jeszcze dalej. Obszar ten wyznacza projektant budynku lub organ administracji państwowej, który jest odpowiedzialny za wydanie pozwolenia na budowę.

Powierzchnia biologicznie czynna

Powierzchnia biologicznie czynna to powierzchnia działki pokryta roślinnością wraz z powierzchnią wód powierzchniowych. Wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej, który wyznacza się dzieląc powierzchnię biologicznie czynną przez powierzchnię działki, jest stosowany w budownictwie i urbanistyce, a minimalny poziom wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej znajduje się m.in. w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. 

Powierzchnia całkowita budynku

Powierzchnia całkowita budynku to suma powierzchni całkowitych wszystkich kondygnacji, zarówno podziemnych, jak i nadziemnych. Powierzchnię całkowitą kondygnacji liczy się po zewnętrznym obrysie budynku, uwzględniając tynki, okładziny oraz balustrady. Jeśli kondygnacje mają różną wysokość, to podając powierzchnię całkowitą budynku należy oddzielnie uwzględnić powierzchnie o różnych wysokościach.

Prawo pierwokupu

Prawo pierwokupu daje określonej osobie prawo do pierwszeństwa przy zakupie danej rzeczy, gdyby właściciel zdecydował się ją sprzedać. Prawo to umożliwia pierwokup tylko wtedy, gdy właściciel decyduje się na sprzedaż i ma już osobę gotową do jej zakupu. Posiadający prawo pierwokupu może z niego skorzystać, nabywając daną rzecz na warunkach ustalonych z osobą, która wcześniej wyraziła chęć zakupu. 

Projekt gotowy

Projekt gotowy to projekt, który jest przeznaczony do wielokrotnego zastosowania i zawiera cały komplet dokumentacji projektowo budowlanej. Przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę wystarczy wykonać adaptację projektu, która polega na dostosowaniu go do specyfiki i wymagań danej działki. W projekcie gotowym można dokonywać pewnych zmian, m.in. dotyczących układu ścianek działowych czy przebiegu instalacji, których zakres jest szczegółowo opisany w dokumentacji projektu. 

Promesa

Promesa to dokument, który zawiera przyrzeczenie wykonania jakiejś czynności, gdy zostaną spełnione odpowiednie formalności. Dokument ten pojawia się najczęściej w kontekście sprzedaży nieruchomości z obciążoną hipoteką. Bank, na prośbę kredytobiorcy sprzedającego nieruchomość, wydaje promesę, w której zobowiązuje się do wykreślenia wpisu z hipoteki, gdy cały kredyt zostanie spłacony. 


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: