Analizy i raportyCeny mieszkań w Polsce w 2023 - spadek czy wzrost?

Ceny mieszkań w Polsce w 2023 – spadek czy wzrost?

Powiązane artykuły:

Każdy, kto obserwuje choć trochę sytuację na rynku nieruchomości w Polsce, z pewnością słyszał o bańce cenowej i prognozach mówiących o jej rychłym pęknięciu. Na spadek cen mieszkań z tym związanych liczyło bardzo wiele osób, gdyż mówiło się, że nastąpi to drugiej połowie 2023 roku. Sprawdźmy, czy rzeczywiście można liczyć na spadek ceny mieszkań i zobaczmy, jak wyglądały zmiany cen mieszkań w Polsce w ostatnich kilkunastu latach.

Ceny mieszkań w II kwartale 2023 roku

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w II kwartale tego roku ceny mieszkań w Polsce wzrosły o 3,2% w stosunku do I kwartału tego roku, a w porównaniu do II kwartału roku poprzedniego wzrost ten wyniósł 7%. Jeśli jednak przyjrzymy się oddzielnie nieruchomościom na rynku pierwotnym i wtórnym, to można zauważyć, że wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym w tym okresie wyniósł aż 10%. Na rynku wtórnym wzrost ten wyniósł 4%. Przyczyną takich różnic jest z pewnością inflacja, która spowodowała wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny, co odbiło się na podwyżkach cen mieszkań na rynku pierwotnym.

Warto dodać, że dane te nie uwzględniają jeszcze wpływu wprowadzenia programu Bezpieczny kredyt 2 proc., który zaczął obowiązywać od lipca tego roku. Patrząc na sytuację na rynku wtórnym i tempo, w jakim znikają mieszkania mieszczące się w cenach określonych w programie, nie należy się raczej spodziewać odwrócenia tendencji i spadku cen mieszkań.

Analizując dane wzrostu cen mieszkań w stosunku do poprzednich kwartałów warto zauważyć, że do rzadkości należą okresy, w jakich ceny na rynku pierwotnym rosną szybciej niż ceny na rynku wtórnym. Wyraźną przewagę tempa wzrostu ceny mieszkań na rynku pierwotnym widać w jedynie w okresie 2014-2015 oraz aktualnie.

źródło: GUS

Zmiana cen mieszkań wg województw

Patrząc na zebrane przez GUS dane dotyczące zmian cen w poszczególnych województwach zaskakujący może wydać się fakt, że największe wzrosty cen mieszkań w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego zanotowano w województwie dolnośląskim (12,1%), podkarpackim (10,5%), małopolskim (9,4%) i opolskim (9,2%). Natomiast niemal niezauważalny wzrost cen mieszkań zanotowano w zachodniopomorskim, gdzie wyniósł on 0,4% w porównaniu do roku poprzedniego i 0,2% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 r.

Zmiana cen mieszkań w największych miastach w Polsce

Wyniki dla województw nie są jednak tożsame z wynikami dla cen mieszkań w największych miastach w Polsce. Tutaj na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się Opole, w którym ceny mieszkań wzrosły o ponad 10% w stosunku do roku poprzedniego. Jest to zdecydowanie największy wzrost cen mieszkań w tym okresie, a na kolejnych pozycjach wśród miast o największym wzroście cen znajdują się Wrocław (7%), Rzeszów (6%) i Kielce (5,5%). W Warszawie, w której mieszkania są najdroższe, ceny wzrosły o ok. 3,5%, ale patrząc nominalnie wzrost ceny był o połowę mniejszy (455zł/m2) niż w Opolu (853zł/m2), w którym ceny mieszkań wzrosły najbardziej.

Jedynym miastem, w którym odnotowano spadek cen mieszkań jest Gdynia, w której ceny spadły o 3,2% czyli o ok. 350zł/m2.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych realtytools.pl

Jak wskazują powyższe dane nie widać spadku ceny mieszkań i raczej trudno się spodziewać, że w kolejnych kwartałach wyraźny spadek nastąpi. Nie ma jeszcze pełnych danych za 2023 r., ale obserwujący rynek nieruchomości mieszkaniowych w największych miastach Polski mówią wprost, że nic nie wskazuje na spadki cen. Ci, którzy nie czekali na program Bezpieczny kredyt 2 proc. i kupili mieszkanie w pierwszej połowie 2023 r. zaoszczędzili kilka, kilkanaście, a w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt tysięcy. Ci, którzy czekali, gdyż nie mają wkładu własnego, dosłownie polują na mieszkania, których cena mieści się w wymaganiach programu i takie mieszkania na rynku wtórnym sprzedają się na pniu.

Po raz kolejny pojawiają się głosy mówiące o hamowaniu cen na rynku nieruchomości, bo podaż nowych mieszkań na rynku pierwotnym w końcu dogania popyt. Trudno jednak na ten moment stwierdzić, czy tym razem okażą się prawdziwe, dlatego warto na bieżąco obserwować wskaźniki cen mieszkań w Polsce.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: