Analizy i raportyIle kosztuje dom w Warszawie w 2024 roku?

Ile kosztuje dom w Warszawie w 2024 roku?

Powiązane artykuły:

W jednym z poprzednim artykułów analizowaliśmy ceny mieszkań w Warszawie, a dziś czas na analizę cen domów. Rynek domów w stolicy jest bowiem pokaźny, a w naszej analizie zajmiemy się zarówno domami z rynku wtórnego, jak i nowobudowanymi, dostępnymi na rynku pierwotnym. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje dom w Warszawie, w jakich dzielnicach buduje się najwięcej i jakie domy możesz tutaj znaleźć.

Ceny domów w Warszawie – rynek wtórny

Najnowsze dane pokazujące ceny domów w Warszawie pochodzą z lutego 2024 roku. Jak pokazuje portal zametr.pl, za metr kwadratowy domu w Warszawie z rynku wtórnego trzeba było zapłacić pawie 11 tys. złotych. Rok temu cena za metr kwadratowy domu na rynku wtórnym wynosiła 10 150zł, czyli w ciągu roku ceny domów na rynku wtórnym wzrosły o ponad 8%. Jeśli sięgniemy po dane historyczne, to w porównaniu z lutym 2022 roku, aktualne ceny ofertowe są wyższe o ok. 16%.

Źródło: zametr.pl

Nie licząc małego tąpnięcia cen ofertowych w marcu zeszłego roku, widać wyraźną tendencję wzrostową. Tempo wzrostu jest jednak stałe i zarówno w roku 2022 jak i 2023 było podobne i wynosiło ok. 8% rocznie.

Jak się można domyślić, w Warszawie, jak przystało na stolicę, są najdroższe domy w Polsce. Trzeba jednak zauważyć, że różnica w średniej cenie za metr kwadratowy domu w Warszawie jest tylko kilkaset złotych wyższa od ceny za metr kwadratowy domu w Gdyni czy Krakowie, gdzie za metr kwadratowy domu również trzeba zapłacić ponad 10 tys. złotych. Nieco większy przeskok cenowy dotyczy kolejnych miast, czyli Wrocławia i Gdańska, gdzie za metr kwadratowy domu trzeba zapłacić nieco ponad 9 tys. złotych. Najtańsze domy w Polsce znajdziemy w Rybniku, gdzie metr kwadratowy kosztuje niewiele ponad 4 tys. złotych. Jest to więc cena ponad 2,5 razy mniejsza od ceny domu w Warszawie.

Ceny domów w Warszawie – rynek pierwotny

Jeśli spojrzymy na ceny domów na sprzedaż w Warszawie na rynku pierwotnym, to zobaczymy znacznie większe różnice cenowe. Do kwietnia 2023 roku domy na rynku pierwotnym były tańsze od domów z rynku wtórnego o 1000-1500zł za metr kwadratowy. Zmiana trendu nastąpiła niemal rok temu i od tego momentu średnia cena ofertowa domu z rynku pierwotnego w Warszawie jest delikatnie wyższa od ceny domu z rynku wtórnego. Różnica jest niewielka, sięgająca maksymalnie 100-300zł za metr kwadratowy.

Źródło: zametr.pl

Domy na sprzedaż Warszawa – oferta z rynku pierwotnego

Warto spojrzeć na rynek pierwotny domów na sprzedaż w Warszawie również pod kątem dzielnic, w których są lokalizowane nowe inwestycje, wielkości budowanych osiedli oraz powierzchni budowanych domów.

Jak podaje portal rynekpierwotny.pl, w październiku 2023 roku w Warszawie było prawie 400 inwestycji deweloperskich oferujących domy na sprzedaż. Najwięcej ofert, bo aż 30% aktualnej oferty rynkowej, można było znaleźć w dzielnicy Wawer, gdzie deweloperzy oferowali aż 122 inwestycje.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z rynekpierwotny.pl

Jak widać, trudno szukać w ofercie deweloperów ofert domów w centrum miasta, a w dzielnicy Mokotów, która znajduje się najbliżej centrum, były dostępne jedynie 3 inwestycje oferujące domy z rynku pierwotnego.

Warto również spojrzeć wielkość budowanych osiedli domów. Zdecydowanie największy udział w inwestycjach deweloperskich stanowią niewielkie osiedla, na których znajduje się 11-20 domów. Stanowią one aż 44% wszystkich dostępnych inwestycje. Spory udział, bo niemal 30% oferty rynkowej, stanowią inwestycje większe, czyli osiedla 21-50 domów. Najmniejszy udział w ofercie rynkowej mają mini osiedla, na których znajduje się maksymalnie 5 domów.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z rynekpierwotny.pl

Jeśli spojrzymy na domy na sprzedaż w Warszawie pod kątem ich powierzchni użytkowej, zauważymy wyraźną przewagę domów z powierzchni 100-150m2. Stanowią one niemal 50% dostępnej oferty rynkowej. Sporo, po ok. 20% stanowią domy o powierzchni między 150-200 i 200-250 m2. Najmniejszy wybór mają osoby, które chciałyby kupić dom o powierzchni poniżej 100m2, gdyż takie oferty stanowią jedynie 2% oferty rynkowej

Źródło: rynekpierwotny.pl

W ofercie domów z rynku pierwotnego znajdują się zarówno domy wolnostojące, jak i domy w zabudowie bliźniaczej i zabudowie szeregowej. Najmniejsze to domy z dwoma sypialniami, ale w ofercie deweloperów znajdziemy bez trudu domy czteropokojowe, a nawet domy pięciopokojowe, które idealnie spełnią oczekiwania większych rodzin.

Cena domu w Warszawie w zależności od metrażu

Analizując ceny domów w Warszawie warto zwrócić uwagę również na różnice w średniej cenie domu w zależności od jego powierzchni użytkowej. Najwięcej za metr domu trzeba zapłacić, jeśli chcemy kupić dom o powierzchni poniżej 100m2. Wówczas trzeba się liczyć z wydatkiem ponad 12,5 tys. za metr. Co ciekawe, w przypadku domów o powierzchni ponad 125m2 średnia cena za metr kwadratowy pozostaje na bardzo podobnym poziomie i wynosi średnio nieco ponad 10 tys. 250-10 tys. 500zł. Oznacza to, że niewielki dom o powierzchni poniżej 100m2 może kosztować podobnie, co dom o powierzchni ok 125m2.

Źródło: otodom.pl

Jak widać ceny domów na sprzedaż w Warszawie, podobnie jak ceny mieszkań w stolicy systematycznie rosną. Wzrost ten nie jest co prawda gwałtowny, ale zauważalny, więc jeśli planujesz zakup domu w Warszawie, to powinieneś mieć świadomość, że taniej raczej nie będzie.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: