Baza wiedzy Program "Pierwsze Mieszkanie" - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Program „Pierwsze Mieszkanie” – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Powiązane artykuły:

Z końcem grudnia 2022 roku rząd ogłosił nowy program wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania. Dzięki niemu wielu młodych ludzi będzie miało szansę kupić pierwsze mieszkanie, na co nie mieliby szans przy aktualnym poziomie stóp procentowych. Zobaczmy zatem, na jakich założeniach opiera się program Pierwsze Mieszkanie, kto będzie mógł z niego skorzystać i kiedy będzie można składać pierwsze wnioski.

Dla kogo program Pierwsze Mieszkanie?

Program Pierwsze Mieszkanie jest przeznaczony dla osób, spełniających łącznie dwa istotne warunki. Pierwszy z nich dotyczy odpowiedniego wieku, a drugi posiadanych praw do nieruchomości. Z programu będą mogły skorzystać osoby, które do dnia udzielenie kredytu nie ukończyły 45. roku życia oraz nie mają i nie miały mieszkania lub domu lub spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Jeśli o wsparcie w ramach programu chcą starać się małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka, to wymienione wyżej warunki musi spełnić przynajmniej jedno z nich.

Bezpieczny kredyt 2%

Osoby spełniające warunki udziału w programie Pierwsze Mieszkanie będą mogły starać się o kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% przez pierwsze 10 lat. Różnicę pomiędzy aktualną stopą procentową a stałą stopą oprocentowania kredytu hipotecznego wynoszącą 2% dopłaci rząd, dzięki czemu kredytobiorca będzie płacił raty malejące niezależnie od zmian wysokości stóp procentowych wynikających z wahań rynkowych. Po upływie 10 lat oprocentowanie się zmieni, a jego wysokość będzie zależna od poziomu aktualnych w tym czasie stóp procentowych. W okresie 10 lat, dzięki ratom malejącym, będzie można wygenerować spore zyski na odsetkach w porównaniu z kredytem z ratami stałymi.

Maksymalna wysokość kredytu zaciąganego w ramach programu wynosi:

  • 500 tys. złotych dla jednoosobowego gospodarstwa domowego
  • 600 tys. złotych dla par wychowujących co najmniej jedno dziecko.

Zaciągnięty kredyt będzie można przeznaczyć na zakup domu, mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym lub na zakup działki budowlanej. Co ważne, nie obowiązują żadne limity cen za metr kwadratowy nieruchomości, jak to ma miejsce w przypadku programu Mieszkanie bez wkładu własnego.

Konto Mieszkaniowe

Autorzy programu Pierwsze Mieszkanie oferują również możliwość założenia konta mieszkaniowego przeznaczonego do gromadzenia środków na zakup pierwszego mieszkania, a właścicielem konta może być osoba, która ukończyła 13. rok życia.

Dodatkowy warunek, jaki trzeba spełnić, by móc korzystać z konta mieszkaniowego dotyczy własności mieszkania lub domu. Założyć to konto mogą osoby, które nie mają i nigdy nie miały własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego (w tym również spółdzielczego prawa do lokalu) lub są rodziną mieszkającą w mieszkaniu zbyt małym jak na ich potrzeby. W tym drugim przypadku obowiązywać będą limity metrażu zajmowanego mieszkania. W przypadku dwójki dzieci posiadany lokal nie może mieć więcej niż 50m2, w przypadku trójki dzieci nie więcej niż 75m2, a w przypadku czwórki dzieci nie więcej niż 90m2. Przy większej liczbie dzieci limit metrażu nie obowiązuje.

Zakładając konto mieszkaniowe można liczyć na naliczaną corocznie i wypłacaną jednorazowo premię mieszkaniową, która byłaby równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi wzrostu cen mieszkań.Warunkiem otrzymania premii mieszkaniowej jest co najmniej 11 wpłaty rocznych od 500 do 2000zł w wysokości miesięcznie (ich wysokość nie musi być stała). Jeśli w danym roku nie uda się spełnić tego warunku, to nie zamyka to drogi do jej uzyskania w kolejnych latach pod warunkiem spełnienia warunku co najmniej 11 wpłat miesięcznych.

Konto Mieszkaniowe zakłada regularne wpłaty przez 3-10 lat, a zebrane środki będzie można wykorzystać w ciągu 5 lat na zakup pierwszego mieszkania, budowę domu, wkład mieszkaniowy do spółdzielni, partycypację w SIM lub TBS.

Konto będzie można założyć w dowolnym banku komercyjnym, który ma podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a oprocentowanie rachunku będzie zgodne z ofertą banku. Dodatkową korzyścią będzie zwolnienie z podatku Belki od uzyskanych odsetek.

Kiedy ruszy program Pierwsze Mieszkanie?

Program Pierwsze Mieszkanie dopiero co został zapowiedziany, a jego start przewidywany jest nie później niż 1 lipca 2023 roku. Czas ten jest potrzebny na stworzenie odpowiednich rozwiązań prawnych oraz wdrożenie rozwiązań przez banku komercyjne, w których będą zaciągane kredyty i zakładane konta mieszkaniowe. Trudno przewidzieć w tym momencie, czy data ta zostanie dotrzymana, czy ustawodawca będzie potrzebował nieco więcej czasu na przygotowanie stosownych aktów prawnych. W trakcie prac może również okazać się, że pierwotne założenia zostaną nieco zmodyfikowane, więc osoby zainteresowane programem Pierwsze Mieszkanie bez wątpienia powinni uważnie śledzić postęp prac przy wdrożeniu programu.

Pierwsze Mieszkanie a Mieszkanie bez wkładu własnego – czy można je łączyć?

W zapowiedziach programu Pierwsze Mieszkanie pojawiły się informacje, że Bezpieczny Kredyt będzie można łączyć ze wsparciem rządowym udzielanym w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Dzięki temu o Bezpieczny Kredyt będzie mogła uzyskać również osoba/rodzina, która nie ma wkładu własnego, co z pewnością ułatwi jej zakup pierwszego mieszkania. Warto jednak pamiętać, że chcąc łączyć oba programy trzeba spełniać warunki każdego z nich, zarówno wiekowe, jak i dotyczące limitu ceny metra kwadratowego mieszkania wymaganego przez program Mieszkanie bez wkładu własnego.

Należy jednak pamiętać, że decydując się na połączenie obu programów rodzina traci prawo do spłaty rodzinnej, gdy w rodzinie pojawi się kolejne dziecko.

Program Pierwsze Mieszkanie – wpływ na rynek nieruchomości

W aktualnej sytuacji rynkowej, gdy mamy wysoki poziom stóp procentowych oraz dwucyfrową inflację wiele osób boi się zaciągać kredyty hipoteczne. Wpływa to na rynek nieruchomości uniemożliwiając wielu osobom zakup mieszkania na własność oraz powodując zmniejszenie liczby transakcji kupna-sprzedaży. Wsparcie państwa mogłoby przełamać stagnację na rynku oraz zwiększyć liczbę osób, które będą mogły w końcu postarać się o własne mieszkanie. Niewątpliwym plusem tego programu jest brak ograniczeń co do metrażu i ceny za metr kwadratowy kupowanych mieszkań. Dzięki temu z bezpiecznego kredytu 2% może być sfinansowany zarówno zakup kawalerki jak i mieszkania kilkupokojowego, zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym.

Na razie trudno przewidzieć, jak dużym zainteresowaniem będzie cieszył się ten program, a co za tym idzie, jak duży wpływ będzie miał na wzrost liczby transakcji na rynku nieruchomości. Niewątpliwie jego zaletą jest brak ograniczeń dotyczących metrażu mieszkania, co daje szanse na skorzystanie z tego programu również mieszkańcom dużych miast, którym trudno było znaleźć nieruchomości spełniające warunki innych rządowych programów wparcia.


Pomocne materiały:

Polecamy: