FelietonyDomy z recyklingu czyli idea zero waste w nieruchomościach

Domy z recyklingu czyli idea zero waste w nieruchomościach

Powiązane artykuły:

Większość osób zapytanych o materiały do budowy domu wymieniłoby zapewne cegły, pustaki czy drewno. Nieliczni pomyśleliby o domach prefabrykowanych i modułowych, a już najmniej osób z pewnością wymieniłoby domy z kontenera. Te ostatnie idealnie wpisują się w aktualne trendy proekologiczne i duch zero waste, którego popularność rośnie w całym cywilizowanym świecie. Idea ta dotarła również do nieruchomości i coraz częściej możemy usłyszeć hasło: domy z recyklingu. Sprawdźmy, co się pod nim kryje i jakich materiałów pochodzących z odzysku można użyć do budowy domów.

Domy z materiałów z odzysku – kreatywność bez granic

Do najbardziej popularnych materiałów z odzysku, z których można zbudować dom, są z pewnością kontenery morskie. Domy z kontenerów nie są jednak jedyną opcją, gdy chcesz postawić na budownictwo zgodne z ideą zero waste. Jak bowiem zostało już udowodnione, do budowy domu nadadzą się również inne materiały z recyklingu.

Najbardziej popularną metodą, która od lat stosowana była szczególnie w biedniejszych zakątkach naszego globu, jest budowa domu z pozostałości po innych nieruchomościach. Wykorzystuje się zatem niepotrzebne deski, drzwi czy okna pochodzące z rozbiórek, elementy balustrad, dachówki, części więźby dachowej itp.

Niektórzy idą jednak o krok dalej i do budowy domu wykorzystują inne, mniej kojarzące się z budową elementy. Kreatywność ludzka nie zna granic, czego dowodem są domy ze zużytych opon, szklanych i plastikowych butelek, czy z płyt wykonanych ze słomy, siana czy wodorostów. Są na świecie nawet firmy, które specjalizują się w budowie domów zgodnej z ideą zero waste. Ich właściciele eksperymentują i udowadniają, że do budowy domów można użyć niemal wszystkiego, co większość z nas uznałoby za śmieci.

Dom Waste House powstał między innymi ze zużytych szczoteczek do zębów, płyt VHS, dyskietek i pudełek po płytach CD oraz… jeansów. Z kolei do budowy RECYhouse użyto nie tylko butelek, ale również ścinki zużytej odzieży i filtry do kawy.

Domy z recyklingu – czy to domy ekologiczne?

Patrząc na wymienione wyżej materiały budowlane używane do budowy domów z recyklingu widać wyraźnie, że niewiele wśród nich materiałów biodegradowalnych. Co prawda pojawia się słoma, siano czy drewno, ale w dużej mierze recyklinguje się materiały, których czas rozkładu liczony jest w setkach, jeśli nie tysiącach lat.

Nie znaczy to jednak, że ich użycie kłóci się z ideą ekologii. Wręcz przeciwnie, domy budowane z materiałów, które zamiast leżeć bezużytecznie na wysypiskach śmieci dostają drugie życie, doskonale wpisują się w idee proekologiczne. Powtórne użycie rzeczy jest bowiem zgodne z duchem ekologii i przyczynia się do zmniejszenia liczby bezużytecznych odpadów.

Dom z recyklingu a koszty budowy

Jak wcześniej wspomnieliśmy, budowa domów z przedmiotów z odzysku bardzo często jest wynikiem biedy i osoby, które ją stosują na co dzień nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że jest to zgodne z ogólnoświatowymi trendami i ideą zero waste. W ich przypadku kluczową rolę odgrywają koszty budowy, które mogą być znacznie niższe dzięki materiałom z odzysku.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z budownictwem ekologicznym wykorzystującym niestandardowe materiały z odzysku. W tym przypadku budowa domu z recyklingu nie zawsze jest tańsza, gdyż często wymaga odpowiedniego przygotowania „śmieci”. Przetwarzanie butelek, recykling odpadów plastikowych itp. wymagają odpowiedniej technologii, a to generuje koszty, które wpływają na finalny koszt budowy domu. Dla części społeczeństwa, dla której postawy proekologiczne mają duże znaczenie, koszt budowy domu nie będzie jednak kluczowy. Dla nich ważniejsze będzie, że wybór materiałów budowlanych pochodzących z recyklingu, pozwoli ograniczyć liczbę bezużytecznych śmieci i choć tą małą cegiełką będą się mogli przyczynić do poprawy warunków środowiska naturalnego na ziemi.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: