Porady Domy na wynajem - gdzie ich szukać?

Domy na wynajem – gdzie ich szukać?

Powiązane artykuły:

Na rynku najmu można znaleźć wiele różnych nieruchomości mieszkalnych, ale zdecydowaną większość stanowią mieszkania różnej wielkości. Nic zatem dziwnego, że osoby, które chcą wynająć wolnostojący dom jednorodzinny mają znacznie trudniejsze zadanie niż osoby poszukujące mieszkania na wynajem. Sprawdźmy zatem, gdzie szukać domów na wynajem.

Domy na wynajem dostępne w internecie

Poszukiwanie domu do wynajęcia najczęściej zaczynamy od przeglądania ofert na portalach ogłoszeniowych. Mogą to być portale zawierające wyłącznie ogłoszenia o nieruchomościach, ale również portale publikujące ogłoszenia z różnych dziedzin. Liczba tych portali jest ogromna, a zdecydowaną większość ogłoszeń stanowią oferty publikowane przez agencje nieruchomości.

Szukając domów na wynajem w Internecie przy odrobinie szczęścia można trafić na ofertę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. Zwykle nie jest to jednak takie proste, gdyż oferty domów na wynajem trafiające na portale to jedynie niewielka część domów na wynajem, które są dostępne w danym mieście. Pozostała część domów znajduje najemców wcześniej, zanim informacja o ich dostępności zostanie wrzucona do sieci.

Niektórzy wybierają poszukiwanie domu do wynajęcia przez portale ogłoszeniowe, gdyż chcą dotrzeć bezpośrednio do właścicieli i chcą wynająć dom z pominięciem biura nieruchomości, by oszczędzić na prowizji. Ogłoszeń prywatnych o wynajmie domów jest jednak niewiele, gdyż bardzo często ich właściciele nie mają czasu lub chęci zajmować się poszukiwaniem nowych najemców i obsługą najmu. Często nie są też obecni w Polsce, więc wolą zlecić to zadanie agencji nieruchomości i móc spokojnie pracować w swojej branży.

Domy do wynajęcia dostępne u pośredników

Szukając domów na wynajem warto zwrócić się do biura nieruchomości, które działa na lokalnym rynku lub specjalizuje się w najmie domów. Takie agencje dysponują bazą właścicieli domów do wynajęcia i często orientują się, kiedy będzie kończyć się aktualna umowa najmu. W wielu przypadkach takie umowy nie są przedłużane, gdyż dużą grupę najemców stanowią menedżerowie przebywający w danym mieście na kontrakcie terminowym, po którego zakończeniu wracają do swojego kraju lub miasta. Na ich miejsce przyjeżdża co prawda kolejny menedżer, ale zwykle poszukiwany jest dla niego inny dom, który lepiej będzie spełniał jego potrzeby.

Zwracając się z zapytaniem o domy do wynajęcia do agencji pośrednictwa można otrzymać informację na temat domów, które jeszcze są zajęte, ale w najbliższym czasie ponownie trafią do wynajmu. W ten sposób można znaleźć nieruchomość dla siebie zanim jeszcze wróci ona do szeroko reklamowanej oferty rynkowej i ogłoszenie o niej znajdzie się na portalach.

Poszukiwanie domu na wynajem w terenie

Skutecznym sposobem na poszukiwanie domu do wynajęcia może być też wizyta w okolicy, w której chcemy wynająć dom. Jeśli jest to starsze osiedle lub mała miejscowość, to bardzo często można dotrzeć do właściciela domu pytając w okolicy o domy do wynajęcia. W małych społecznościach ludzie zwykle sporo o sobie wiedzą i wystarczy zapytać siedzącej na ławeczce starszej pani czy sprzedawczyni w lokalnym warzywniaku, czy nie słyszały o domu do wynajęcia w danej okolicy.

Znacznie trudniej takie informacje uzyskać od mieszkańców nowych osiedli. O ile w osiedlach domów w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej stosunki sąsiedzkie są dość bliskie, o tyle na osiedlach domów jednorodzinnych, w których każdy dom wolnostojący jest odgrodzony od innych wysokim płotem, dotarcie do takich informacji jest znacznie trudniejsze. Zawsze można jednak próbować w ten sposób znaleźć dom do wynajęcia dla siebie, choć trzeba mieć świadomość, że wymaga to sporo czasu i wysokich zdolności interpersonalnych. Nie każdy lubi i umie rozmawiać z nieznajomymi, więc poszukiwanie domu do wynajęcia w taki sposób może być dla niego męczące.


Pomocne materiały:

Polecamy: