Analizy i raporty Wykończenie pod klucz - czy warto?

Wykończenie pod klucz – czy warto?

Powiązane artykuły:

Polski rynek nieruchomości rozwija się szybkim tempie, coraz bardziej dopasowując się do rynków Europy Zachodniej. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej u deweloperów pojawiają się oferty sprzedaży mieszkań wykończonych pod klucz. Zobaczmy, czy i kiedy warto skorzystać z takiej propozycji.

Od stanu deweloperskiego do wykończenia pod klucz

Przez wiele lat mieszkania na rynku pierwotnym były oferowane wyłącznie mieszkania w stanie deweloperskim. Nie ma co prawda jednej definicji tego standardu, ale zwykle oznaczało to mieszkanie z instalacjami, tynkami i wylewkami oraz drzwiami zewnętrznymi i parapetami, które wymagało dodatkowych prac wykończeniowych. W związku z powyższym kupujący nie mógł się do niego wprowadzić od razu po otrzymaniu kluczy, ale musiał zorganizować ekipę i materiały oraz poświęcić swój czas na doglądanie prac wykończeniowych. Dla wielu osób jest to ogromna zaleta, gdyż mogą wykończyć mieszkanie według własnych gustów i dopasować go do swoich potrzeb. Wymaga to jednak dużego zaangażowania czasowego, cierpliwości i odporności psychicznej, bo niestety znalezienie dobrej ekipy budowlanej nie jest zadaniem łatwym.

Mimo tego wiele osób zakup mieszkania w stanie deweloperskim traktowało jako coś normalnego, gdy chciało kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, bo trudno było znaleźć rozwiązania alternatywne. Jeśli jednak spojrzymy na bardziej rozwinięte rynki nieruchomości, czyli np. do krajów Europy Zachodniej czy USA, to zauważymy, że sprzedaż mieszkań w stanie do wykończenia jest tam praktycznie nieznana i stanowi jedynie niewielki ułamek całej oferty rynkowej. Natomiast zdecydowana większość nowych mieszkań i domów jest oferowana w stanie wykończonym pod klucz.

Patrząc na zachodnie wzorce trudno się dziwić, że w Polsce również zaczęły się pojawiać oferty mieszkań od deweloperów, które są wykończone pod klucz. Jest bowiem coraz więcej osób, które kupując mieszkanie nie chcą poświęcać dodatkowego czasu i pieniędzy na samodzielne wykończenie mieszkania, więc wolą oni zapłacić nieco więcej i poczekać na odbiór gotowego mieszkania, do którego od razu będzie można się wprowadzić. To właśnie z myślą o nich deweloperzy oferują możliwość wykończenia mieszkania pod klucz.

Wykończenie mieszkania pod klucz – co to znaczy?

Wykończenie mieszkania pod klucz oznacza, że kupione mieszkanie jest gotowe do wprowadzenia. W ramach wykończenia wykonywane jest malowanie ścian, ułożenie podłóg, wykończenie łazienki wraz z białym montażem, a nierzadko również wykonanie zabudowy kuchennej oraz szaf wnękowych. Szczegółowy zakres prac wchodzących w wykończenie nowego mieszkania oraz standard wykończenia można znaleźć w ofertach przedstawianych przez deweloperów. Większość z nich oferuje pakiety wykończeniowe, proponując wykończenie mieszkania pod klucz w różnym standardzie, a co za tym idzie – w różnej cenie. Zwykle proponowane są co najmniej trzy wersje pakietów: ekonomiczny, standard i premium, choć każdy z deweloperów może mieć swoje nazewnictwo oferowanych usług.

Zakup mieszkania wykończonego pod klucz – zalety

Zakup mieszkania wykończonego pod klucz ma sporo zalet, wśród których najważniejsza wydaje się oszczędność czasu i nerwów. Organizacja i koordynowanie wykończenia mieszkania nie jest łatwe, a problemy z materiałami wykończeniowymi i czasem ich dostawy oraz z niesłownością ekip remontowych nie ułatwiają wykonania tego zadania. W związku z powyższym wykończenie mieszkania to wyzwanie, którego wiele osób wolałoby uniknąć.

Dodatkowym problemem przy wykańczaniu mieszkania jest nieznajomość specyfiki prac wykończeniowych. Ekipy „fachowców” umieją takich zleceniodawców wyczuć bardzo szybko, co powoduje niższą jakość wykonanej pracy i bardzo częste wybieranie najprostszych rozwiązań, argumentując inne pomysły uniwersalnym stwierdzeniem: „nie da się”.

Decydując się na kupno mieszkania wykończonego pod klucz unikamy bezpośrednich kontaktów z budowlańcami i nie musimy martwić się terminowymi dostawami potrzebnych materiałów. Wszystko robi za nas wynajęta przez dewelopera ekipa budowlana, a nadzór nad nią ma deweloper, który jest stroną tej umowy. Kupujący wszelkie swoje uwagi może zgłaszać do niego i to w jego gestii jest wyegzekwowanie poprawek u ekipy wykończeniowej. Dzięki temu oszczędzasz czas i nerwy spokojnie czekając na wykończenie mieszkania zgodnie z ustalonym standardem.

Dodatkowo nie musisz się zastanawiać, czy wybrane samodzielnie materiały wykończeniowe będą do siebie pasować. Propozycje wykończeń oferowane przez dewelopera powstają w konsultacji z projektantami wnętrz, więc są do siebie dopasowane i tworzą spójną całość. To bardzo korzystne szczególnie jeśli czujesz, że miałbyś problem z samodzielnym doborem materiałów i też musiałbyś skorzystać z usług projektanta wnętrz.

Kupno mieszkania wykończonego pod klucz – wady

Kupno mieszkania wykończonego pod klucz ma również pewne wady. Do najważniejszych należy brak pełnego wpływu na ostateczny wygląd mieszkania. Co prawda deweloper przedstawia pewne warianty do wyboru, ale w ramach każdego wariantu jest bardzo niewielkie pole manewru. Nie można zatem liczyć na wykończenie mieszkania w sposób bardzo oryginalny, gdyż wśród propozycji wykończeń pod klucz są raczej rozwiązania uniwersalne, które mogą się spodobać jak największej liczbie osób.

Wybierając mieszkanie wykończone pod klucz musisz mieć świadomość, że zapłacisz za nie więcej niż za mieszkanie w stanie deweloperskim. Wszystkie środki musisz wyłożyć od razu, więc nie dasz rady zaoszczędzić decydując się na wykończenie mieszkania własnymi siłami czy z pomocą rodziny. Dla wielu osób jest to spora wada, ale z drugiej strony jeśli policzysz ile kosztuje wykończenie mieszkania we własnym zakresie, dodając do tego czas i nerwy, może okazać się, że koszt wykończenia pod klucz oferowanego przez dewelopera wcale nie będzie tak wysoki. Jako odbiorca hurtowy deweloper może bowiem wynegocjować wyższe stawki u dostawców materiałów budowlanych i u ekip wykończeniowych. Poza tym ekipy wykańczając kolejne mieszkanie z użyciem tych samych materiałów wiedzą już dobrze jak z nimi pracować i praca idzie im zdecydowanie szybciej. Znają też oczekiwania dewelopera co do jakości, co pozwoli uniknąć w przyszłości dużej liczby poprawek.

Mieszkania pod klucz – czy to nowy trend?

Patrząc na zestawienie zalet i wad zakupu mieszkania pod klucz trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie czy warto wybrać takie rozwiązanie. Wiele zależy od tego, czy wizja zatrudnienia ekipy remontowej budzi w Tobie strach i obawy, czy też traktujesz to jako wyzwanie, z którym będziesz chciał się zmierzyć. Duży wpływ na decyzję ma z pewnością również fakt, czy chcesz mieć wpływ na aranżację wnętrz czy może pasuje Ci uniwersalne wykończenie mieszkania, które oferuje deweloper. Jeśli jesteś bardzo wymagającym klientem, to może się okazać, że nawet droższe oferty wykończeniowe oferowane w ramach pakietów deweloperskich nie będą spełniały Twoich wymagań co do rodzaju i jakości materiałów. Wydaje się jednak, że takich osób jest stosukowo niewiele, a deweloperzy obserwują rynek i serwują propozycje wykończeń dopasowane do większości swoich klientów. Świadczy o tym rosnące zainteresowanie zakupem mieszkania pod klucz. Jako społeczeństwo coraz bardziej cenimy sobie czas wolny i spokój, a jednocześnie stać nas na taki wybór. Koszt wykończenia mieszkania za pośrednictwem dewelopera w porównaniu z kosztem wykończeń przez zatrudnioną samodzielnie ekipę remontową jest porównywalny, a niesie za sobą znacznie mniejsze obciążenie czasowe i psychiczne. Można zatem sądzić, że polski rynek nieruchomości będzie rozwijał się właśnie w tym kierunku, podążając śladami krajów wysoko rozwiniętych.


Pomocne materiały:

Polecamy: