Baza wiedzyDopłaty do mieszkań - Polski ład

Dopłaty do mieszkań – Polski ład

Powiązane artykuły:

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład to temat, który ostatnio budzi sporo emocji. Na razie większość osób koncentruje się na zmianach w podatkach, ale program ten przewiduje również wprowadzenie możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego oraz dopłat do mieszkań. Zobaczmy, jakie są najważniejsze założenia tego programu oraz sprawdźmy, kto może liczyć na dopłaty do mieszkań w ramach Polskiego Ładu.

Program mieszkanie bez wkładu własnego – najważniejsze założenia

Wielu Polaków na zakup własnego mieszkania musi długo czekać, nawet jeśli zarobki pozwalałyby im na spłatę rat kredytowych. Problemem jest bowiem wymóg posiadania 20% wkładu własnego, bez którego banki nie udzielą nikomu kredytu. Oznacza to zatem, że chcąc kupić mieszkanie trzeba mieć na koncie co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych, co wymaga często kilku lat regularnego oszczędzania. Dzięki programowi w ramach Polskiego Ładu będzie można starać się o kredyt hipoteczny bez posiadanie wkładu własnego, gdyż gwarancja wkładu własnego będzie po stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

W ramach Polskiego Ładu będzie zatem można zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, przy czym maksymalna kwota gwarancji wkładu własnego wyniesie 100 tys. złotych, co może stanowić maksymalnie 20% wartości zaciąganego kredytu. Wśród warunków dotyczących kredytu są również wymagania dotyczące minimalnego 15 letniego okresu kredytu oraz fakt, że kredyt ten ma być zaciągnięty w walucie polskiej, by ograniczyć ryzyka kursowe.

Co ważne, kredyt z gwarancją może zostać zaciągnięty na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, a także na zakup nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod budowę domu jednorodzinnego lub na budowę domu na posiadanej działce budowlanej.

Kto może ubiegać się o kredyt bez wkładu własnego w ramach Polskiego Ładu?

Z gwarancji wkładu własnego w ramach Polskiego Ładu mogą skorzystać single, pary, małżeństwa i rodziny, w tym również rodziny wielodzietne. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących ich wieku. Ograniczeniem jest jedynie własność nieruchomości, gdyż zgodnie z założeniami programu osoba chcąca uzyskać gwarancję wkładu własnego nie może być właścicielem innej nieruchomości. Od tej reguły wyjątek dotyczy jedynie rodzin, które mogą być mieć inne mieszkanie na własność, ale jego metraż nie może być większy niż 50m2 – dla rodzin z dwójką dzieci, 75m2 dla rodzin z trójką dzieci, 90m2 dla rodzin z czwórką dzieci. Dla rodzin wielodzietnych limit metrażu nie obowiązuje.

Jakie warunki musi spełniać mieszkanie kupowane w ramach programu?

W ustawie przewidującej możliwość uzyskania kredytu hipotecznego bez wkładu własnego nie ma żadnych ograniczeń dotyczących metrażu kupowanego mieszkania. Musi ono jednak spełniać założenia cenowe, które są określone przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ich wysokość zależy od lokalizacji nieruchomości i dla przykładu w Warszawie limit ten wynosi ok. 9700zł/m2, dla Krakowa ok. 7700zł/m2, a dla Gdańska ok. 8800zł/m2. Patrząc na średnie ceny w tych miastach nie trudno się domyślić, że jedynie bardzo niewielki procent mieszkań spełni warunki Polskiego Ładu i w przypadku największych polskich miast będą to mieszkania na ich obrzeżach.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na fakt, że w ramach programu będzie można sfinansować zakup mieszkania o wartości maksymalnie 500 tys. złotych, co wynika wprost z jego założeń czyli maksymalnie 20% wkładu własnego, ale nie więcej niż 100 tys. złotych.

Dopłaty do mieszkań czyli spłata rodzinna

Dla wielu osób korzystających z kredytów hipotecznych w ramach Polskiego Ładu istotna będzie z pewnością informacja o możliwości skorzystania ze spłaty rodzinnej. To jednorazowa spłata kapitału gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, którą można uzyskać, gdy w trakcie spłaty kredytu w rodzinie pojawi się drugie i kolejne dziecko. Po urodzeniu się drugiego dziecka kredytobiorca może skorzystać ze spłaty rodzinnej w wysokości 20 tys. złotych, a po urodzeniu trzeciego i kolejnego dziecka spłata kredytu wyniesie 60 tys. złotych za każde dziecko.

Kiedy można starać się o kredyty z gwarancją w ramach Polskiego Ładu?

Przepisy dotyczące kredytów mieszkaniowych z gwarancją wchodzą w życie 27 maja 2022 roku i od tego dnia będzie można składać wnioski kredytowe. Nie ma jeszcze listy banków, w których będzie można zaciągnąć kredyt w ramach Polskiego Ładu, ale zgodnie z założeniami ustawy procedura będzie identyczna jak w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez gwarancji. Jedyną różnicą będzie konieczność dołączenia stosownych oświadczeń i dokumentów potwierdzających spełnienie warunków umożliwiających o ubieganie się o kredyt z gwarancją.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: