ArtykułyDziałka w górach - wszystko, co musisz wiedzieć

Działka w górach – wszystko, co musisz wiedzieć

Powiązane artykuły:

Budzić się z widokiem na góry, móc na co dzień cieszyć się pięknem natury i bezkresną przestrzenią to marzenie wielu osób. Niektórzy decydują się zrobić pierwszy krok do ich realizacji i kupić działkę w górach. Sprawdźmy, jak się do tego dobrze przygotować.

Działka z widokiem na góry – jaka cena?

Działki położone w górach możemy podzielić na działki widokowe oraz na działki, które tego widoku nie mają. Dla wielu kupujących widok na góry jest podstawowym kryterium podczas poszukiwań, bo możliwość podziwiania pięknych widoków na co dzień jest dla nich najważniejsza i są one najbardziej pożądanymi działkami w górzystej okolicy. Nic zatem dziwnego, że za wysokim popytem idzie wyższa cena i piękna działka z widokiem jest droższa od działki położonej w podobnym rejonie, ale pozbawionej widoku na góry. Różnice w cenie zależą od lokalizacji i rodzaju widoku, o którym mówimy. Działki z widokiem na Tatry należą do najdroższych i są nawet o kilkadziesiąt procent droższe od działek bez widoku. Średnia cena metra kwadratowego działki w okolicach Zakopanego wynosi 800zł, ale działki z widokiem na góry są wyceniane nawet po 1200-1300zł/m2.

Działka w górach nie oznacza jednak wyłącznie działki w okolicach Zakopanego i z widokiem na Tatry. Mamy jeszcze wiele innych gór w Polsce, które również są warte uwagi. Jeśli zależy Ci na niskiej cenie, to najlepiej poszukuj działki na Podkarpaciu. Tam możesz jeszcze znaleźć działki z widokiem na góry w cenie znacznie niższej. Przeglądając oferty można znaleźć działki widokowe za 150-250 zł/m2 czyli kilkukrotnie taniej niż działki z widokiem na Tatry. Za wyborem tego rejonu przemawia również spokojna okolica. W połączeniu z pięknym widokiem to główne atuty nieruchomości, skłaniające do jej zakupu.

Duże zróżnicowanie w cenach działek w górach widać również na zachodnich krańcach Polski. Najdroższe są działki w najbardziej obleganych w tych rejonach miejscowościach, takich jak Karpacz, gdzie ceny są porównywalne z poziomem cen w Zakopanem. Oddalając się jednak nieco od tej miejscowości można bez trudu znaleźć działki w niższych cenach, porównywalnych z cenami z Podkarpacia.

Działka w górach – na co zwracać uwagę?

Wybierając działkę w górach trzeba jednak brać pod uwagę nie tylko widok i cenę, ale również szereg innych czynników mających wpływ na możliwość zagospodarowania działki i późniejszy komfort mieszkania.

Przed zakupem należy sprawdzić wszystkie kwestie formalne, które są takie same jak w przypadku zakupu działki w innych rejonach kraju. Ważne jest zatem przeznaczenie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, bo od tego zależy, czy będzie można zrealizować marzenie o budowie domu w tym miejscu. Jeśli planu nie ma, to przed zakupem warto wystąpić o warunki zabudowy, żeby upewnić się, że zabudowa działki w górach jest możliwa. Warto również sprawdzić dostępność mediów oraz dowiedzieć się, czy dojazd drogą gminną jest możliwy.

Poza tymi kwestiami duże znaczenie mają inne czynniki, typowe dla działek w rejonach górskich. Należy do nich stopień pochylenia działki, mający wpływ na sposób zagospodarowania działki. Przy działkach o niewielkim nachyleniu wystarczające może się okazać wyrównanie działki pod fundamenty i zwykle bez przeszkód da się wybudować dom według projektu gotowego. W sytuacji, gdy działka ma wyższy kąt nachylenia, konieczne może się okazać stworzenie projektu na indywidualne zamówienie, który uwzględni specyficzne warunki panujące na działce.

Przy działkach o dużym nachyleniu konieczne może być również wykonanie badań gruntu, by określić ich skłonność do osuwania oraz wykonanie dodatkowych drenaży, chroniących dom przed zalewaniem przez wody płynące po zboczu.

Projekt gotowy oraz dodatkowe badania gruntu, wzmocnienie fundamentów czy drenaż na działce to dodatkowe koszty, o których warto pamiętać decydując się na zakup działki w górach, która tego wymaga.

Planując zakup działki w górach należy również zwrócić uwagę na dojazd do niej. Najlepszy z pewnością będzie dojazd drogą gminną, a jeśli w dodatku będzie to droga asfaltowa, to jest to rozwiązanie wprost idealne. Wielu właścicieli działek w górach może jednak tylko pomarzyć o takich warunkach, gdyż często do działek prowadzą drogi szutrowe, polne, nierzadko o dużym stopniu nachylenia. Dojazd do działki w okresie letnim nie sprawia żadnych problemów, ale już jesienią, po większych opadach deszczu czy zimą po śniegu dotarcie do działki samochodem osobowym bez napędu na 4 koła może być niełatwe.

Działka w górach – inwestycja warta uwagi

Patrząc na powyższe rozważania można odnieść wrażenie, że teren górzysty oznacza wiele problemów zarówno na etapie budowy domu, jak i jego późniejszego użytkowania. Owszem, budowa na terenie pochyłym jest nieco trudniejsza niż na płaskiej działce, ale trudy budowy z pewnością wynagradza widok, jaki później roztacza się z okien.

Pomijając aspekty estetyczne, zakup działki w górach można traktować również jako inwestycję z dobrą stopą zwrotu. Działki to dobro ograniczone, a zwłaszcza działki z widokiem na góry, które pozostają niezabudowane. Ich ceny w perspektywie czasu na pewno wzrosną, więc zakup działki w górach można potraktować jako dobrą inwestycję.

Wiele osób decydując się na zakup działki w górach i planując budowę domu, w którym będą mieszkać od czasu do czasu, chce w pozostałym okresie udostępniać swoją nieruchomość turystom. Wynajem krótkoterminowy w takich rejonach cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Niektórzy mówią nawet, że sezon w górach trwa prawie cały rok, więc mając atrakcyjną nieruchomość można liczyć na spore przychody.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: