Baza wiedzy Zakup mieszkania na rynku pierwotnym - jakie opłaty?

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – jakie opłaty?

Powiązane artykuły:

Rozważając zakup mieszkania wiele osób staje przed decyzją, czy lepiej wybrać mieszkania z rynku wtórnego czy może z rynku pierwotnego. Różnić jest dość sporo, a jedną z nich są opłaty, które wiążą się z ich zakupem. Sprawdźmy zatem, jakie opłaty trzeba ponieść decydując się na zakupu mieszkania z rynku pierwotnego.

Podatek VAT zamiast PCC

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego każdy kupujący jest zobowiązany zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych czyli PCC, który wynosi 2% ceny transakcyjnej. Natomiast kupując mieszkanie z rynku pierwotnego podatek ten nie obowiązuje, bo zamiast niego kupujący płaci podatek VAT w wysokości 8%, jeśli mieszkanie ma do 150m2 lub 23%, jeśli mieszkanie jest większe. W większości przypadków deweloperzy podają do publicznej wiadomości ceny brutto, a zatem uwzględniające podatek VAT, więc przeglądając ich ofertę nie należy się martwić, że do kosztów zakupu mieszkania trzeba będzie doliczyć niemałą kwotę podatku.

Co ważne, w przypadku zakupu mieszkania na firmę będącą czynnym podatnikiem VAT, podatek ten może zostać odliczony. Jest to jednak możliwe tylko w określonych warunkach, gdy mieszkanie jest wykorzystywane do jakichkolwiek czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Jeśli zatem kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym na firmę i planujesz wynajmować go na krótki termin, który podlega opodatkowaniu VATem, to możesz ubiegać się o jego odliczenie.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – koszty notarialne

Zakupu mieszkania z rynku pierwotnego wymaga podwójnej wizyty u notariusza. Za pierwszym razem podpisywana jest umowa deweloperska, która dla swojej ważności wymaga formy aktu notarialnego. Natomiast za drugim razem podpisywana jest umowa przenosząca własność. W obu przypadkach koszty notarialne, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego dzielone są pomiędzy dwie strony umowy. Dotyczy to nie tylko kosztów aktu notarialnego, ale również kosztów sądowych z nim związanych.

Porównanie opłat przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego

Gdy porównamy zakup mieszkania na rynku pierwotnym z zakupem mieszkania na rynku wtórnym, to widzimy nieco niższe obciążenie kupującego kosztami dodatkowymi. Po pierwsze nie ma obciążenia kosztami podatku PCC, gdyż cena mieszkania zawiera już w sobie podatek VAT. Daje to oszczędność w wysokości 2% ceny nieruchomości, co przy cenach liczonych w setkach tysięcy złotych oznacza różnicę w wysokości kilku-kilkunastu tysięcy.

Po drugie kupujący od dewelopera ponosi koszty notariusza tylko w połowie, podczas gdy przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym koszty te obciążają go w całości. Koszty te mogą być jednak porównywalne, bo w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego za gotówkę nie ma konieczności podpisywania umowy przedwstępnej, a zatem wystarczy jedno spotkanie u notariusza, podczas którego zostanie podpisana umowa przenosząca własność. Różnica w kosztach jest sporo większa, gdy mieszkanie jest kupowane na kredyt lub z innego powodu jest podpisywana umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego. W takiej sytuacji kupujący mieszkanie z rynku wtórnego ponosi co najmniej kilkaset złotych więcej kosztów notarialnych.

Ostatnią różnicą w opłatach pomiędzy zakupem mieszkania z rynku wtórnego a pierwotnego jest prowizja pośrednika. Kupno mieszkania z rynku wtórnego za pośrednictwem biura nieruchomości wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji pośrednika w wysokości kilku procent wartości nieruchomości. Natomiast przy zakupie mieszkania od dewelopera nie ma prowizji dla kupującego, nawet jeśli sprzedaż odbywa się przez pośrednika. Koszty obsługi w tym zakresie ponosi bowiem deweloper, który traktuje biuro nieruchomości jak swoje biuro sprzedaży. Co prawda prowizja jest wliczona w cenę mieszkania, podobnie jak inne koszty związane z marketingiem i sprzedażą, ale nie jest to dodatkowy koszt, który należy brać pod uwagę przy szacowaniu budżetu na zakup mieszkania.


Pomocne materiały:

Polecamy: