Aranżacja wnętrzJak optycznie powiększyć wnętrze? Sprawdzone techniki stosowane przez architektów

Jak optycznie powiększyć wnętrze? Sprawdzone techniki stosowane przez architektów

Powiązane artykuły:

Urządzenie mieszkania o małym metrażu to znacznie trudniejsze zadanie niż urządzenie rezydencji, w której króluje przestrzeń. Trzeba dobrze przemyśleć nie tylko układ funkcjonalny czy umeblowanie, ale również inne elementy, które będą miały wpływ na samopoczucie mieszkańców. Warto poznać sprawdzone triki, dzięki którym możliwe będzie powiększenie przestrzeni.

Jak optycznie powiększyć pokój kolorami?

Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać chcąc optycznie powiększyć pokój, jest właściwy dobór kolorów. Warto postawić na jasne barwy, dzięki którym pokój wyda się większy. Niektórzy mówią, że najlepiej pomalować ściany na biało, ale jako kolory powiększające pokój można wykorzystać również inne jasne odcienie, takie jak popiel, beż, czy pastelowe odcienie: kremowy, jasny błękit, delikatną zieleń czy róż. We wnętrzach dobrze doświetlonych i nasłonecznionych można wybrać jasne kolory w odcieniach chłodniejszych. Natomiast w pomieszczeniach z mniejszą ilością światła, z których korzystamy głównie przy sztucznym oświetleniu, lepiej zdecydować się na barwy cieplejsze.

Wykorzystanie barw nie musi ograniczać się do pomalowania całego pokoju na ten sam jasny kolor. Jeśli chcesz optycznie powiększyć wąski pokój, to krótszą ścianę możesz pomalować na ciemniejszy kolor. W wąskich wnętrzach dobrze sprawdza się również namalowanie na wąskich ścianach poziomych pasów, dzięki którym wnętrze wyda się znacznie szersze.

W małych pomieszczeniach sufit pomaluj na biało, a jeśli ściany są również w jednym z odcieni bieli, to na sufit wybierz jaśniejszy kolor, przynajmniej o ton. Dzięki temu wnętrze wyda się wyższe, co również pomoże optycznie powiększyć salon pokój.

Jakie meble, by optycznie powiększyć pokój?

Wybierając meble do małych pomieszczeń musisz zrezygnować z ciężkich i potężnych modeli. Będą one przytłaczać wnętrze i wrażenie będzie bardzo niekorzystne. Znacznie lepiej postawić na lekkie meble na nóżkach, najlepiej w jasnych kolorach. Nie sprawdzą się zatem antyczne meble w ciemnych kolorach, a znacznie lepsze będą meble nowoczesne, które są mniej przytłaczające.

Planując umeblowanie małego pokoju musisz zadbać o to, by umeblowanie nie zajmowało całej przestrzeni przy ścianach. Złym pomysłem są meblościanki, w których wszystkie segmenty ustawione są obok siebie. Znacznie lepiej będzie rozdzielić je i ustawić w różnych częściach pomieszczenia.

Warto jednak wiedzieć, że do małych wnętrz dobrze się nadają szafy wbudowane, szczególnie jeśli ich drzwi mają jednolitą powierzchnię i są w jasnych barwach. Nawet jeśli taka szafa zajmuje przestrzeń na całej ścianie jednego z pomieszczeń, to nie przytłacza wnętrza, bo nie rzuca się w oczy i wydaje się być niczym ściana. Dzięki takiemu rozwiązaniu można znacznie ograniczyć liczbę pozostałych mebli, bo pojemna szafa wbudowana pozwoli na przechowywanie większości niezbędnych rzeczy.

Optyczne powiększenie przestrzeni za pomocą światła

Wspomnieliśmy już, że jasne wnętrza wydają się znacznie bardziej przestronne, więc jeśli chcesz optycznie powiększyć pokój, to musisz zadbać o jego dobre oświetlenie. Jeśli zastosujesz oświetlenie centralne, to rogi pokoju będą niedoświetlone, co negatywnie wpłynie na odczucie przestrzeni w pomieszczeniu. W małym pokoju lepiej będzie zastosować oświetlenie punktowe w postaci kilku źródeł światła. Oprócz lampy sufitowej dobrze będzie zatem wykorzystać również lampy stojące czy kinkiety.

Spore znaczenie wpływające nie tylko na to, czy pokój stanie się większy, ale również na samopoczucie osób, które w nim przebywają, będzie miała barwa światła. Jeśli będzie to sypialnia lub salon czyli przestrzeń przeznaczona do wypoczynku, to lepiej wybrać ciepłe kolory światła. Dzięki nim nie tylko pomieszczenie wyda się bardziej przestronne, ale również przytulne, co pozwoli na lepszy odpoczynek. Z kolei zimne odcienie światła lepiej się sprawdzą w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, a więc nad biurkiem czy blatem kuchennym.

Jak optycznie powiększyć pokój? – zadbaj o minimalizm

Wszystkie powyższe rady pomogą Ci optycznie powiększyć pokój kolorami, wyposażeniem i oświetleniem. Musisz jednak pamiętać, że żadna z tych porad nie zadziała, jeśli we wnętrzu będzie za dużo przedmiotów. Jeśli chcesz mieć przestronne wnętrze, to stosuj wielofunkcyjne meble, dzięki czemu unikniesz przeładowania i przytłoczenia.

Wykorzystaj sofę z funkcją spania, która nocą zamienia się w łózko. Dobrze sprawdzi się też stół ze składanym blatem, czy biurko zamykane na ścianę czy sekretarzyk. Wykorzystuj przestrzeń mądrze, dopasowując rozmiary kupowanych mebli do rozmiarów pokoju. Zachowuj się jak najlepsi projektanci wnętrz, czyli bierz pod uwagę przede wszystkim funkcjonalność pomieszczeń, a nie tylko atrakcyjny wygląd kupowanych mebli. Nawet najlepsze designerskie meble nie uratują aranżacji, jeśli będzie ich zbyt dużo i będą zagracać wnętrze.

Ostatni tip, który pomoże Ci optycznie powiększyć pokój nie zależy od jego wyposażenia, ale od tego, czy panuje w nim ład i porządek. Porozrzucane ubrania, zawalony stół czyli ogólny nieład w pomieszczeniu mają ogromny wpływ na to, jak odbieramy mały pokój. Jeśli więc chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie, to nie skupiaj się wyłącznie na odpowiedniej aranżacji, ale również zadbaj o porządek, gdyż dzięki niemu nawet niewielkie pomieszczenie wyda się większe.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: