InspiracjeWynajem mieszkania - z meblami czy bez?

Wynajem mieszkania – z meblami czy bez?

Powiązane artykuły:

Przygotowując mieszkanie na wynajem właściciele mieszkań często zastanawiają się, czy lepiej wyposażyć je w meble, czy też wynajmować bez mebli. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a podjęcie decyzji, które rozwiązanie jest korzystniejsze w konkretnej sytuacji, trzeba przyjrzeć się im bliżej. Sprawdźmy zatem, czy lepiej wynająć mieszkanie umeblowane czy też nie.

Podstawowe wyposażenie mieszkania na wynajem

Każdy właściciel mieszkania na wynajem musi być świadomy, że mieszkanie musi być nie tylko wykończone, ale również wyposażone w podstawowym zakresie. Oznacza to, że muszą być zrobione meble kuchenne wyposażone w podstawowe sprzęty AGD czyli lodówkę i kuchenkę. Coraz częściej standardem jest również zmywarka, a jeśli właściciel chce podnieść atrakcyjność mieszkania, to dorzuca również kuchenkę mikrofalową. Niektórzy najemcy uważają również, że do podstawowego wyposażenia mieszkania na wynajem należy pralka, a jeśli chcemy, by standard był nieco wyższy, to może się pojawić pralko-suszarka.

Wielu najemców oczekuje również, że w mieszkaniu na wynajem będą przynajmniej szafy wnękowe. Jeśli zatem są miejsca, w których takie szafy można zainstalować, to właściciel powinien o to zadbać przed wystawieniem mieszkania na wynajem.

Kiedy meblować mieszkanie na wynajem?

Poza podstawowym wyposażeniem mieszkania na wynajem w określonych sytuacjach powinno się również pojawić wyposażenie dodatkowe. Przypadki te zależą od tego, do jakiej grupy docelowej kierujesz swoją ofertę. Jeśli wiesz, że w rejonie, w którym znajduje się Twoje mieszkanie na wynajem są w ofercie wyłącznie umeblowane mieszkania, bo klienci tego oczekują, to raczej trudno będzie znaleźć Ci chętnego na nieumeblowane mieszkanie. Większość studentów czy singli, którzy rozpoczynają swoje samodzielne życie, nie ma jeszcze swoich mebli i chętnie wybiera umeblowane mieszkanie. Dzięki temu nie muszą oni na własną rękę kupować mebli, które staną się problemem w momencie zmiany mieszkania na kolejne wynajmowane lub zakupie własnego M. Nie wiadomo, czy do kolejnego lokum będą one pasować, zarówno wymiarami, jak i stylem, więc dla takich osób umeblowanie mieszkania to duży plus.

Są jednak grupy najemców, które chętniej decydują się na wynajem mieszkania pozbawionego mebli. Należą do nich przede wszystkim rodziny, które najczęściej z powodów zawodowych często zmieniają miejsce zamieszkania. Dla nich posiadanie własnych mebli jest elementem poszukiwania stabilizacji w bardzo zmiennym życiu. Często mają oni pełne wyposażenie mieszkania, z którym podróżują z jednego miasta do drugiego, nierzadko pomiędzy różnymi krajami. Zdarzają się też sytuacje, że mają tylko niektóre meble, np. do pokoi dziecięcych, bo to właśnie na namiastce stabilizacji dla najmłodszych członków rodziny zależy im najbardziej. Zwykle najemcy tacy szukają na wynajem mieszkań większych, kilkupokojowych, gdyż koszty najmu bardzo często są pokrywane w całości lub w dużej części przez pracodawcę.

Korzyści z wynajmu umeblowanego mieszkania

Patrząc na to, co zostało napisane powyżej, można wskazać wiele korzyści z umeblowania mieszkania na wynajem. W przypadku wynajmu małych mieszkań: kawalerek, mieszkań jednopokojowych czy dwupokojowych, na rynku dominują mieszkania umeblowane. W związku z tym najemcy poszukują mieszkań umeblowanych i nieumeblowane mieszkania mogą dłużej pozostawać puste w oczekiwaniu na najemcę, który będzie posiadał własne meble. Korzyścią z zadbania o umeblowanie i wyposażenie mieszkania jest zatem szybszy najem, bo oferta mieszkania jest dopasowana do potrzeb wybranej grupy najemców.

Drugim ważnym aspektem związanym z umeblowaniem mieszkania na wynajem jest czynsz najmu, który może być wyższy niż czynsz najmu mieszkania bez mebli. Nie znaczy to, że będzie to czynsz wyższy niż średnia rynkowa, ale raczej oznacza, że nie trzeba będzie obniżać jego wysokości, by zachęcić potencjalnego najemcę do wynajmu mieszkania. Należy bowiem mieć świadomość, że rynek mieszkań o niewielkiej powierzchni jest zdominowany przez mieszkania umeblowane, a zatem wynajem mieszkania bez mebli może być traktowany jako wynajem mieszkania o niższym standardzie, więc najemca będzie oczekiwał niższego czynszu.

Wynajem mieszkania – jakie meble kupić?

Znając realia rynku najmu właścicielowi małego mieszkania na wynajem nie pozostaje nic innego jak zadbać o jego pełne umeblowanie. W przypadku większych mieszkań, które mają być wynajmowane rodzinom, można pokusić się o zakup mebli do salonu, a pozostałe pokoje zostawić puste. Nie wiadomo bowiem, jak liczna będzie rodzina, w jakim wieku będą dzieci oraz czy będą już mieli jakieś meble do pokoi dziecięcych i sypialni.

Można również przedstawić ofertę mieszkania umeblowanego, ale dopasować wyposażenie mieszkania do potrzeb konkretnej rodziny. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z dopasowaniem wyposażenia do indywidualnych preferencji, gdyż późniejszy wynajem takiego lokum mógłby być trudny. Należy szukać rozwiązań kompromisowych, tzw. złotego środka, dzięki któremu będzie można wyposażyć mieszkanie w meble odpowiadające na potrzeby najemcy, a jednocześnie w przyszłości wykorzystać je ponownie, gdy najem się skończy.

Przed wyposażeniem mieszkania na wynajem należy mieć również świadomość, że rynek najmu się bardzo zmienia. To, co jeszcze jakiś czas temu było normą, czyli wyposażenie mieszkania w jakiekolwiek meble, które do siebie średnio pasują, a lata świetności mają już za sobą. W tej chwili najemcy oczekują wyższego standardu, więc elementy wyposażenia powinny być w dobrym stanie i dopasowane do siebie.

Mając na uwadze wszystko, co zostało napisane wyżej, należy stwierdzić, że wynajem mieszkania nieumeblowanego jest zdecydowanie mniej spotykany niż wynajem mieszkania z meblami. Większość mieszkań ma przynajmniej podstawowe wyposażenie, a niemal wszystkie dostępne kawalerki to mieszkania z pełnym umeblowaniem. Jeśli zatem planujesz wynajem właśnie takiego lokum, to zadbaj o jego umeblowanie, bo szybciej znajdziesz najemcę i unikniesz dużych negocjacji cenowych, które z pewnością miałyby miejsce, gdybyś oferował mieszkanie bez mebli.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: