Baza wiedzy Jak sprzedać mieszkanie? Praktyczne wskazówki

Jak sprzedać mieszkanie? Praktyczne wskazówki

Powiązane artykuły:

Wydaje Ci się, że sprzedaż mieszkania to prosta sprawa i wystarczy wrzucić ogłoszenie do sieci, a już za moment będziesz umawiał się na spotkania z zainteresowanymi? Takie sytuacje oczywiście się zdarzają, ale zwykle sprzedaż mieszkania trwa nieco dłużej. Jeśli zależy Ci na czasie i dobrej cenie, to poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci szybko sprzedać mieszkanie.

Przygotuj dokumenty do sprzedaży mieszkania

Nikt nie lubi zbędnej papierologii, ale skompletowanie dokumentów potrzebnych do sprzedaży mieszkania jest konieczne, jeśli chcesz szybko sprzedać mieszkanie. Dzięki temu po znalezieniu chętnego na zakup Twojego mieszkania możesz z dnia na dzień umawiać się do notariusza i finalizować transakcję.

Przygotuj sobie numer księgi wieczystej, dokumenty potwierdzające nabycie lokalu, a w sytuacji, gdy mieszkanie jest własnością kilku osób – pełnomocnictwo do prowadzenia rozmów w ich imieniu. Jeśli osoby te nie będą mogły uczestniczyć w podpisaniu umowy sprzedażowej, to niezbędne będzie również pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego.

Zadbaj o wygląd mieszkania

Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz, dlatego zanim wystawisz ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości musisz się ją tego odpowiednio przygotować. Powinieneś to zrobić już na etapie przygotowywania ogłoszenia o sprzedaży, gdyż już na zdjęciach mieszkanie powinno prezentować się jak najlepiej. Musisz więc posprzątać, usunąć zbędne przedmioty, które mogą zagracać wnętrze oraz zadbać o porządne doświetlenie pomieszczeń, by na zdjęciach prezentowało się ono jak najlepiej. Pamiętaj, że ludzie szukając mieszkania na sprzedaż robią wstępną selekcję na podstawie zdjęć, więc dobre zdjęcia to podstawa umożliwiająca szybką sprzedaż mieszkania.

Przygotowanie mieszkania do zdjęć jest równie ważne, jak przygotowanie go do prezentacji potencjalnym kupującym. To, co na zdjęciu będzie niewidoczne np. obluzowana listwa przypodłogowa czy naderwany kontakt, w trakcie oglądania może zostać zauważone. Może Ci się wydawać, że to drobiazgi, ale w oczach kupującego mogą one stanowić problem, którego rozwiązanie wyda mu się na tyle trudne i kosztowne, że zrezygnuje z chęci rozmów o cenie mieszkania lub będzie chciał mocniej negocjować warunki sprzedaży nieruchomości. Nie dawaj mu zatem argumentów tego rodzaju i przygotuj mieszkanie w najdrobniejszych szczegółach.

Napisz dobre ogłoszenie o sprzedaży mieszkania

Dobre zdjęcia przykują uwagę kupującego, ale nie mniej ważny jest opis mieszkania, który pojawi się w ogłoszeniu. To miejsce, w którym powinieneś umieścić istotne z punktu widzenia kupującego informacje, dotyczące samego mieszkania oraz jego lokalizacji. Podkreślaj zalety, pisząc do kupującego językiem korzyści. Nie wystarczy, że napiszesz o bliskości komunikacji miejskiej, ale podkreśl szybki dojazd do centrum, który pozwoli zaoszczędzić stresu podczas codziennych dojazdów do pracy. Kupujący musi zrozumieć, jak dana cecha wpłynie na jego życie, a zatem szukaj wyraźnych powiązań pomiędzy nimi.

Jeśli lubisz pisać, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości wpleść elementy humorystyczne. Takie ogłoszenia cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących i są chętnie udostępniane w mediach społecznościowych, co znacznie ułatwia dotarcie do szerszego grona osób.

Nie unikaj jednak faktów, które mogą mieć istotne znaczenie dla kupującego. Do najważniejszych należy stan prawny nieruchomości, więc jeśli Twoje mieszkanie na sprzedaż znajduje się w kamienicy i jest to udział ze wskazaniem, a nie własność z odrębną księgą wieczystą, to napisz to od razu w ogłoszeniu. Dzięki temu oszczędzisz sporo czasu na odpowiadaniu na telefony i organizowaniu spotkań z osobami, które z tego powodu nie będą mogły kupić Twojego mieszkania, gdyż np. chcą kupić mieszkanie na kredyt.

W ogłoszeniu podaj również oczekiwaną cenę mieszkania, gdyż to znacznie ułatwi poszukiwanie potencjalnego zainteresowanego. Jeśli jej nie napiszesz, to prawdopodobnie nikt nie będzie do Ciebie dzwonił w tej sprawie albo wręcz przeciwnie, będziesz odbierał telefony od osób pytających o cenę i kończących rozmowę na tym etapie. W jednym i drugim przypadku będzie to strata czasu, a zatem lepiej napisz od razu cenę mieszkania z marginesem, gdyż weź pod uwagę chęć jej negocjowania przez kupujących.

Ogłoś sprzedaż nieruchomości

Mając przygotowane dobre zdjęcia i ogłoszenie o sprzedaży mieszkania możesz wykonać kolejny krok czyli dodać ogłoszenie na portale. Możesz dodać je na te największe, które bez trudu znajdziesz wpisując w wyszukiwarkę „mieszkania na sprzedaż„, „sprzedaż mieszkań Warszawa” czy podobne frazy. Możesz również skorzystać z lokalnych stron ogłoszeniowych, szczególnie jeśli w Twojej okolicy jest jakiś prężnie działający portal tego rodzaju.

Nie zamykaj się tylko na portale z branży nieruchomości, gdyż chcąc sprzedać mieszkanie możesz szukać zainteresowanych w różnych miejscach, m.in. w swoich mediach społecznościowych. Ogłoszenie wystawione na Facebooku dociera do setek Twoich znajomych, z których część może je udostępnić dalej i w ten sposób możesz dotrzeć do kolejnych osób potencjalnie zainteresowanych zakupem. Pamiętaj, że ludzie chętniej kupują od znanych sobie osób, nawet jeśli jest to tylko znajomy-znajomego. Nadal jest to osoba bardziej znajoma niż sprzedający z ogłoszenia znalezionego w sieci i to działa zdecydowanie na Twoją korzyść.

Dbaj o dobrą atmosferę podczas prezentacji

Telefony od osób zainteresowanych zakupem Twojego mieszkania powinny prowadzić do umówienia się na spotkanie w celu obejrzenia nieruchomości. To właśnie ten moment, który może zaważyć na decyzji kupującego, więc zadbaj o to, by od przekroczenia progu mieszkania poczuł się w nim dobrze. Jeśli nadal mieszkasz w sprzedawanym mieszkaniu to posprzątaj, przewietrz mieszkanie i zadbaj o odpowiedni zapach i oświetlenie. Najlepiej umów się na prezentację w świetle dziennym i tak zaplanuj sobie ten dzień, byś nie musiał się spieszyć. Jeśli będziesz nerwowo spoglądać na zegarek, przestępować z nogi na nogę i okazywać zdenerwowanie, to kupujący poczuje się niezręcznie i zamiast skupić się na mieszkaniu na sprzedaż będzie czuł się w obowiązku jak najszybciej je opuścić.

Kupujący musi mieć czas na swobodne rozejrzenie się po lokalu, dopasowanie go oczami wyobraźni do swoich potrzeb i moment na zastanowienie się, czy to faktycznie lokal, którego szuka. Nie chodź więc za nim krok w krok, lecz zostaw mu przestrzeń do namysłu, pozostając jednocześnie w pogotowiu, by odpowiedzieć na pytania pojawiające się podczas oglądania.

Bądź otwarty na negocjacje, ale niekoniecznie cenowe

Po udanej prezentacji mieszkania na sprzedaż przychodzi czas na rozmowy o warunkach sprzedaży mieszkania. To dla większości osób trudna sytuacja, gdyż nie każdy na co dzień negocjuje warunki umowy na kilkaset tysięcy złotych, w których każda ze stron ma swoje cele i znalezienie konsensusu nie należy do łatwych.

Przygotowując się do negocjacji pamiętaj, że nie musisz skupiać się w nich na cenie mieszkania. Są inne warunki umowy, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla kupującego, a dla Ciebie nie jest trudna ich realizacja. Jeśli kupujący wynajmują mieszkanie, za które płacą niemały czynsz miesięczny, to być może chętnie przystaną na wyższą cenę, gdy będą mogli się wprowadzić do mieszkania niemal od razu po zakupie. Pokaż im możliwe oszczędności na czynszu najmu i przekonaj ich, że to dobre rozwiązanie. Kartą przetargową może być również pozostawienie części wyposażenia mieszkania lub inne kwestie, które pojawią się w trakcie rozmowy z zainteresowanym. Nie wahaj się pytać, na czym rozmówcy najbardziej zależy i szukaj niesztampowych rozwiązań, które doprowadzą do porozumienia.

Sfinalizuj transakcję

Ostatnim etapem sprzedaży mieszkania jest podpisanie umowy przenoszącej własność. Jeśli stan prawny nie budzi zastrzeżeń, a kupujący płaci gotówką, to możesz od razu podpisać akt notarialny sprzedaży mieszkania. Jeśli jednak kupujący chce skorzystać z kredytu hipotecznego, to konieczna będzie umowa przedwstępna, którą najlepiej podpisać również w formie aktu notarialnego. Dzięki temu, gdyby kupujący wycofał się z zakupu masz prawo zachować zadatek w ustalonej w umowie wysokości.

Jak szybko sprzedać mieszkanie – samemu czy z biurem?

Przygotowany przez nas poradnik pokazuje Ci jak przeprowadzić sprzedaż mieszkania krok po kroku i jak widzisz kroków tych jest całkiem sporo. Możesz ten proces przejść samodzielnie, ale możesz również skorzystać z usług specjalistów, jakimi są pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Dzięki umowie z biurem oszczędzasz sporo czasu i wysiłku, gdyż wiele z tych etapów jest wykonywanych przez doradcę nieruchomości. W zależności od rodzaju spisanej umowy możesz liczyć nie tylko na zwykłe zdjęcia, ale również na home staging, wirtualny spacer czy dzień otwarty w nieruchomości, dzięki którym czas sprzedaży mieszkania zdecydowanie się skraca. Jeśli podoba Ci się takie rozwiązanie, to sprawdź, czym się różni umowa na wyłączność od umowy otwartej i dowiedz się, ile wynosi prowizja biura nieruchomości, a potem zdecyduj czy nie jest to najlepsza opcja w Twojej sytuacji.


Pomocne materiały:

Polecamy: