Baza wiedzyJak zarobić na mieszkaniu?

Jak zarobić na mieszkaniu?

Powiązane artykuły:

W obrocie na rynku nieruchomości biorą udział nie tylko osoby, które kupują nieruchomości na własne potrzeby, ale również tacy, którzy chcą na tym zarobić. Możliwości zarobku na mieszkaniach jest wiele i dzięki temu każdy może znaleźć niszę odpowiednią dla siebie. Zobaczmy zatem, jak można zarobić na mieszkaniach.

Flipping nieruchomości

W ostatnich latach bardzo popularny stało się flipowanie czyli zarabianie na nieruchomościach kupowanych w niskich cenach, a następnie podnoszenie ich wartości i sprzedaż w wyższej cenie. Podniesienie wartości może odbywać się na różne sposoby, ale najczęściej jest to generalny remont, który zamienia ruderę w mieszkanie gotowe do zamieszkania. Wartość można podnieść również poprzez zmianę układu funkcjonalnego, wydzielenie dodatkowego pomieszczenia lub wręcz odwrotnie, wyburzenie niektórych ścian, przez co mieszkanie jest bardziej funkcjonalne i przestronne.

Flipowanie to sposób zarabiania na nieruchomościach, który wymaga dużo uwagi ze strony inwestora, gdyż trzeba nie tylko poświęcić sporo czasu na znalezienie mieszkania w okazyjnej cenie, ale również na nadzorowanie remontu. Zwykle jedna inwestycja tego typu trwa 3-4 miesiące i w tym czasie można zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, co daje całkiem przyjemne kwoty miesięczne. Po sprzedaży mieszkania pozostają środki na kolejną inwestycję, a zatem fliper może kupić kolejne mieszkanie do remontu, które po jego wykonaniu będzie przeznaczone na sprzedaż.

Trzeba jednak pamiętać, że flipowanie to ciągłe bycie w ruchu, bo wytrawni inwestorzy zarabiający w ten sposób na mieszkaniach potrafią jednocześnie prowadzić kilka inwestycji. W wielu przypadkach jest to ich jedyne źródło zarobku i z flipowania zrobili swoją pracę zawodową.

Do rozpoczęcia flipowania potrzebne są zasoby finansowe w wysokości pozwalającej na zakup mieszkania na własność. Nie oznacza to jednak, że fliper musi dysponować gotówką na całe mieszkanie, bo przy zakupie mieszkania może posiłkować się kredytem, a więc wystarczy, że ma wkład własny i zdolność kredytową. Zakup mieszkania na kredyt wymaga jednak więcej formalności i przedłuża moment podpisania umowy przenoszącej własność.

Zakup nieruchomości na wynajem

Drugim często spotykanym sposobem zarabiania na nieruchomościach jest zakup mieszkania na wynajem. W tym przypadku można zarobić w dwojaki sposób. Po pierwsze zarabia się na wzroście wartości nieruchomości w czasie, co w długiej perspektywie jest bardzo opłacalne. Po drugie zaś zarabia się dzięki przychodom z czynszu najmu, który płacą najemcy. To właśnie na jego bazie oblicza się rentowność takiej inwestycji, traktując wzrost wartości nieruchomości w czasie jako dodatek, ale nie decydujący argument za zakupem takiego, a nie innego mieszkania na wynajem.

Ten sposób zarabiania na nieruchomościach wybierają często osoby, które mają stabilną sytuację zawodową i zarabianie na nieruchomościach traktują jako sposób inwestowania nadwyżek finansowych. Nie chcą oni poświęcać za wiele czasu na nadzorowanie inwestycji, a jednocześnie chcą i dla siebie uszczknąć co nieco z możliwości zarabiania na rynku nieruchomości. Długoterminowy wynajem mieszkań daje im ten komfort, że mogą zarabiać, a jednocześnie nie muszą poświęcać zbyt wiele czasu na obsługę najmu. Czas ten może być zredukowany jeszcze bardziej, gdyż istnieją firmy oferujące zarządzanie nieruchomościami na wynajem, więc dla wielu osób wybierających taki sposób zarabiania na nieruchomościach jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Co prawda zyski są wówczas mniejsze, gdyż taka firma pobiera wynagrodzenie za swoje usługi, ale to świadoma decyzja inwestora.

Na wynajmie nieruchomości można zarobić również decydując się na wynajem krótkoterminowy. To daje możliwość wyższych zarobków niż wynajem mieszkania na długi termin, ale wymaga więcej czasu przy obsłudze. W dodatku nawet w dużych miastach taki wynajem nie sprawdzi się w każdej lokalizacji, więc przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji trzeba zrobić odpowiednie badanie rynku.

Zarabianie na nieruchomościach na wynajem jest dobrą opcją dla osób, które chcą zainwestować posiadane nadwyżki finansowe. W pewnych okresach może być to również opłacalne przy zakupie mieszkania na kredyt, jak to miało miejsce przy niskich stopach procentowych. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba mieć jednak świadomość, że wzrost stóp procentowych, z którym mamy aktualnie do czynienia, znacząco wpłynie na wysokość raty kredytowej, co zachwieje opłacalnością inwestycji.

Podnajem nieruchomości

Powyższe opcje zarabiania na nieruchomościach wymagały posiadania wolnych środków finansowych, zdolności kredytowej lub dostępu do kapitału np. poprzez kontakt z inwestorami, którzy chcą zarabiać na nieruchomościach, ale nie mają na to przestrzeni czasowej i chcą komuś zlecić to zadanie. Nie każdy jednak ma taki kapitał na start, ale to nie znaczy, że nie może zacząć inwestować w nieruchomości. W jego przypadku atrakcyjny może okazać się podnajem nieruchomości, który nie wymaga dużego kapitału na początek.

Podnajem nieruchomości można realizować na różne sposoby. Można wynajmować mieszkania na długi termin i podnajmować go na pokoje. Można również wynajmować mieszkania na długi termin, a następnie podnajmować w formie wynajmu krótkoterminowego. Oba te sposoby są opłacalne i pozwalają zarabiać na nieruchomościach, mimo braku środków na zakup mieszkań na własność. Zarobione w ten sposób środki finansowe mogą pomóc zbudować zdolność kredytową i przeskoczyć na wyższy poziom inwestowania, opierający się na zarabianiu na mieszkaniach kupionych na własność. Podnajem nieruchomości bywa też traktowany jako świetna szkoła pozwalająca na zdobycie wiedzy z zakresu najmu, która przyda się przy późniejszych inwestycjach.

Zarabianie na mieszkaniach – co wybrać?

Jak widać jest bardzo wiele sposobów zarabiania na nieruchomościach, które różnią się od siebie wymaganym kapitałem początkowym oraz nakładem czasu, jaki należy poświęcić. Różna może być również stopa zwrotu z takich inwestycji, ale jedno jest pewne – każdy z tych sposobów pozwala zarobić na nieruchomościach, więc jeśli chcesz zarobić na nieruchomościach, to podejmując świadome decyzje finansowe będziesz mógł ten cel zrealizować niezależnie od metody, którą będziesz chciał do tego wykorzystać.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: