Baza wiedzyJak zwiększyć zdolność kredytową?

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Powiązane artykuły:

Rosnące ceny mieszkań sprawiają, że sporo osób ma problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego ze względu na niską zdolność kredytową. Na szczęście są pewne sposoby, dzięki którym można podnieść swoją wiarygodność w oczach banku. Zobacz, jak zwiększyć zdolność kredytową i uzyskać kredyt hipoteczny na wymarzone własne mieszkanie.

Pewne źródło przychodów

Największy wpływ na zdolność kredytową ma źródło osiąganych przychodów. Nie od dziś wiadomo, że w najlepszej sytuacji są osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeśli nie jesteś aktualnie zatrudniony na takiej umowie, to musisz mieć świadomość, że bank będzie sceptycznie podchodził do Twojej wiarygodności. Problem możesz mieć nie tylko przy zatrudnieniu na umowach zlecenie czy umowach o dzieło, ale również wtedy, gdy prowadzisz działalność gospodarczą i osiągasz wysokie przychody. Nie jest to oczywiście logiczne, ale to nie miejsce na dywagacje na ten temat. Zamiast złościć się na system możesz spróbować rozwiązać ten problem np. poprzez dogadanie się z pracodawcą w kwestii zmiany umowy zlecenie na umowę o pracę.

Dobra historia kredytowa

Czynnikiem wpływającym na zdolność kredytową jest dobra historia kredytowa. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o sytuację, w której jeszcze nigdy nie miałeś zaciągniętego kredytu. Brak jakiejkolwiek historii kredytowej również nie jest bowiem dobry, gdyż bank nie ma możliwości sprawdzić, czy sumiennie wywiązujesz się ze swoich zobowiązań. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, bo nigdy do tej pory nie miałeś potrzeby zaciągania kredytów, posiadania karty kredytowej czy zakupów ratalnych, to kilka miesięcy przed planami zakupu mieszkania pomyśl o tym, by wziąć kartę kredytową lub kupić coś na raty. Regularne spłacanie Twoich zobowiązań będzie bowiem dowodem dla banku, że jesteś wiarygodny i dzięki temu Twoja wiarygodność w oczach banku znacząco wzrośnie.

Pozbycie się innych zobowiązań finansowych

Na zdolność kredytową spory wpływ mają nie tylko przychody, ale również wydatki, wśród których duże znaczenie mają inne zobowiązania finansowe, Jeśli masz kredyt gotówkowy, spłacasz raty za zakupy itp., to przed rozpoczęciem kalkulacji naszej zdolności kredytowej spłać je jak najszybciej. Dzięki temu obniżysz poziom comiesięcznych zobowiązań, a z drugiej pokażesz bankowi, że warto Ci zaufać, bo spłacasz swoje zobowiązania.

Długi czas spłaty zobowiązań

Bank oblicza zdolność kredytową w oparciu o Twoje aktualne przychody, wydatki oraz czas, na jaki zaciągasz kredyt. Oznacza to, że przy niskiej zdolności kredytowej możesz poprawić zdolność kredytową poprzez wydłużenie okresu jego spłaty. Jednym słowem lepiej będzie, jeśli zaciągniesz kredyt na 30, a nie 20 lat, bo wtedy wysokość miesięcznej raty kredytowej spadnie, a to umożliwi CI uzyskanie kredytu przy aktualnym poziomie Twoich przychodów i wydatków. Niestety łączny koszt kredytu wówczas wzrośnie, ale zawsze masz możliwość wcześniejszej spłaty kredytu.

Dopasowanie sposobu spłaty rat

Zdolność kredytowa obliczana przez bank jest związana nie tylko z okresem kredytowania, ale również rodzajem rat. Możesz zdecydować się na raty równe, rosnące lub malejące, a im wyższe raty będziesz gotowy płacić na początku, tym wyższa będzie Twoja zdolność kredytowa i tym większe są Twoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Wspólny kredyt hipoteczny

Rozwiązaniem, które może pomóc zaciągnąć kredyt hipoteczny i podnieść Twoją zdolność kredytową, jest zaciągnięcie kredytu wraz z rodzicami lub partnerem/partnerką. Jeśli druga strona posiada odpowiedni poziom przychodów z pewnego źródła (najlepiej umowa o pracę lub emerytura/renta), to Twoja zdolność kredytowa rośnie i możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na wyższą kwotę. Pamiętaj jednak, że przy takim układzie osoby, z którymi zaciągasz kredyt, są współwłaścicielami Twojej nieruchomości, co niesie za sobą oprócz korzyści również pewne zagrożenia.

Zwiększenie zdolności kredytowej – o czym pamiętać?

Przy poszukiwaniu sposobu na to, by podnieść zdolność kredytową z pewnością musisz pamiętać o tym, że zdolność kredytowa na papierze to jedno, a faktyczne obciążenie Twojego portfela, to drugie. Wiele osób boleśnie się już o tym przekonało, że branie kredytu w maksymalnej wysokości nie zawsze wychodzi im na dobre. Zawsze zatem mierz siły na zamiary i oprócz prób podniesienia zdolności kredytowej zmierzającej ku uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej spokojnie zastanów się, czy faktycznie dasz radę spłacać raty kredytowe w wysokości wyliczonej przez bank.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: