Baza wiedzyLeasing nieruchomości - co to jest i kiedy warto brać go pod...

Leasing nieruchomości – co to jest i kiedy warto brać go pod uwagę?

Powiązane artykuły:

Leasing samochodu czy innych środków trwałych jest wykorzystywany przez wielu przedsiębiorców. Znacznie mniejszą popularnością cieszy się leasing nieruchomości, co może wynikać z braku wiedzy na temat tego rozwiązania. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest leasing nieruchomości oraz jakie są zalety i wady tego rozwiązania.

Czym jest leasing nieruchomości?

Leasing nieruchomości to rozwiązanie pomiędzy jej zakupem a najmem. Leasingobiorca nie staje się bowiem właścicielem nieruchomości, ale może użytkować ją za ustaloną opłatą przez określony czas. Po upływie ustalonego czasu może on ubiegać się o przeniesienie na niego prawa własności, a wpłacone wcześniej środki są zaliczane na poczet płatności ceny.

Przedmiotem leasingu nieruchomości mogą być nieruchomości każdego rodzaju, a więc m.in. mieszkania, domy, działki czy powierzchnie biurowe lub lokale komercyjne.

Leasing nieruchomości – korzyści

Na leasing nieruchomości decydują się przedsiębiorcy, którzy nie chcą zamrozić gotówki inwestując ją w zakup nieruchomości dla firmy oraz ci, którzy nie chcą ubiegać się o kredyt hipoteczny. Do zawarcia umowy leasingu nie jest potrzebna zdolność kredytowa, dzięki czemu z opcji takiej mogą skorzystać również te firmy, które z różnych powodów jej nie mają.

Brak wymagań dotyczących zdolności kredytowej sprawia, że poprzez leasing nieruchomości można stać się właścicielem nieruchomości po spłaceniu wszystkich rat leasingowych, co jest niemożliwe w przypadku korzystania z opcji najmu nieruchomości.

Dla niektórych przedsiębiorców korzyścią będzie również fakt, że leasing nie obniża zdolności kredytowej. Dzięki temu mogą bez przeszkód zaciągnąć np, kredyt inwestycyjny, co pozwoli im rozwinąć prowadzoną działalność.

Leasing nieruchomości niesie również korzyści podatkowe, gdyż koszty związane z leasingiem, a więc opłata wstępna, raty leasingowe czy wykup może być traktowany jako koszt uzyskania przychodu. W przypadku kredytu hipotecznego kosztem uzyskania przychodu jest jedynie odsetkowa część raty.

Wady leasingu nieruchomości

Leasing nieruchomości ma również swoje wady, gdyż jak wiadomo nie ma rozwiązań doskonałych. Głównym problemem może być niewielka liczba firm gotowych finansować leasing nieruchomości. Firmy leasingowe wiedzą dobrze, że ryzyko przy leasingu nieruchomości jest znacznie wyższe niż w przypadku leasingu samochodów i środków trwałych. W związku z tym lista formalności oraz wymagań, którym należy sprostać, jest dość długa. Wysokie są również koszty dodatkowe, których leasingodawca żąda za swoje usługi.

Leasing nieruchomości, którego przedmiotem jest nieruchomość o wysokiej wartości, to umowa na 10-15 lat. Z jednej strony może to być korzystne rozwiązanie, gdyż rata leasingowa nie jest bardzo wysoka, ale z drugiej strony oznacza związane ręce przez kolejne naście lat. W tym czasie rynek może się diametralnie zmienić, leasingobiorca może chcieć zamknąć swoją działalność lub wręcz odwrotnie – rozwinie się tak szybko, że będzie potrzebował nieruchomości o dużo większym metrażu czy w innej lokalizacji. Zerwanie leasingu w trakcie trwania umowy leasingowej jest co prawda możliwe, ale wiąże się z wysokimi opłatami.

Rodzaje leasingu nieruchomości

Znając wady i zalety leasingu nieruchomości warto poznać bliżej jego rodzaje czyli leasing operacyjny i leasing finansowy. Forma leasingu określa stronę, która jest właścicielem nieruchomości oraz sposób rozliczania kosztów z tym związanych.

Leasing operacyjny – właścicielem nieruchomości przez cały czas trwania umowy jest leasingodawca, która ma prawo ją amortyzować. Leasingobiorca natomiast ma prawo wliczyć opłatę wstępną i całą ratę leasingową w koszty uzyskania przychodu, a VAT, naliczany miesięcznie, może być w całości rozliczony.

Leasing finansowy – nieruchomość staje się środkiem trwałym leasingobiorcy i to on traktuje odpisy amortyzacyjne jako koszt uzyskania przychodu, podobnie jak część odsetkową raty leasingowej. VAT w tym przypadku jest płatny w całości z góry za cały okres leasingu. Wykup nieruchomości następuje automatycznie, po spłacie ostatniej raty.

Istnieje jeszcze rozwiązanie odwrotne do opisanych wcześniej rodzajów leasingu czyli leasing zwrotny nieruchomości. W tej sytuacji firma leasingowa odkupuje nieruchomość, a on nadal może ją użytkować płacąc za nią miesięczny czynsz. Leasingodawca potrąca od ceny zakupu wkład własny przedsiębiorcy oraz ewentualne zobowiązania, a pozostałą kwotę wypłaca mu na konto. Dzięki temu przedsiębiorca może odmrozić kapitał, a nadal może użytkować nieruchomość, która wcześniej była jego własnością.


Pomocne materiały:

5/5 - (1 vote)
spot_img
spot_img

Polecamy: