ArchitekturaMieszkania energooszczędne - jak je rozpoznać?

Mieszkania energooszczędne – jak je rozpoznać?

Powiązane artykuły:

Rosnące ceny energii, a co za tym idzie kosztów utrzymania mieszkania sprawiają, że przed wyborem mieszkania dla siebie coraz więcej osób zwraca uwagę na jego energochłonność. Zobaczmy, jakie elementy mają kluczowy wpływ na koszty ogrzewania i zużycie energii w mieszkaniu i na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania.

Mieszkanie energooszczędne – projekt, technologia, bryła budynku

Na energochłonność mieszkania wpływ ma wiele różnych czynników, z których na pierwszy plan wysuwa się projekt budynku oraz technologia, w której został on wybudowany. Projekt energooszczędnego budynku uwzględnia układ stron świata, do maksimum otwierając się od strony południowej. To właśnie tam mogą być umieszczone duże przeszklenia, które nie tylko nowocześnie wyglądają, ale również gwarantują właściwe doświetlenie mieszkania. W energooszczędnym budynku z kolei od strony północnej lokalizujemy mniejsze okna, ograniczając tym samym straty ciepła od mniej nasłonecznionej strony. Budynki energooszczędne to budynki o zwartej bryle, bez zbędnych wykuszy. Dzięki temu ograniczona jest liczba ścian zewnętrznych, co korzystnie wpływa na poziom zużycia energii. Mając to na uwadze, lepiej wybierać mieszkania położone w środkowej części budynku, zamiast narożne, w których zapotrzebowanie na energię z pewnością będzie wyższe.

Znaczenie dla energooszczędności budynku ma również materiał, z którego został on postawiony. Ma on bowiem bezpośredni wpływ na współczynnik przenikania ciepła, od którego w dużej mierze zależy zapotrzebowanie na energię. Nowoczesne technologie stosowane we współczesnym budownictwie pozwalają uzyskać bardzo niskie wartości współczynnika przenikania ciepła, a w starszych budynkach sposobem na ich obniżenie jest termomodernizacja. Przy wyborze mieszkania dla siebie warto zatem zwracać uwagę na rodzaj ściany oraz sposób jej docieplenia.

Mieszkanie energooszczędne – zastosowane technologie

Oprócz kwestii związanych z projektem budynku, umiejscowieniem mieszkania oraz technologią, w której zostało ono wybudowane, na zużycie energii wpływają również zastosowane technologie. Znaczenie ma zarówno sposób ogrzewania budynku, jak i technologia używana do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz sposób pozyskiwania energii elektrycznej. W dużych miastach, w których istnieją elektrociepłownie umożliwiające zaopatrzenie mieszkań w centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową, najbardziej energooszczędne jest skorzystanie z tych źródeł ciepła. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego wybierając mieszkanie koniecznie trzeba zwrócić uwagę na źródło ciepła, używane od jego ogrzewania i do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Najbardziej energooszczędne, a zarazem najbardziej ekologiczne są pompy ciepła wspierane przez panele fotowoltaiczne, ale na razie bloki ogrzewane w taki sposób należą do rzadkości. Coraz częściej jednak technologie te wykorzystuje się przy budowie osiedli domów szeregowych czy bliźniaczych.

Optymalizacja zużycia energii – warto ją wykorzystywać

Sposobem na ograniczenie zużycia energii w mieszkaniu jest również zastosowanie inteligentnych systemów sterujących. Dzięki nim można m.in. obniżyć temperaturę w czasie, gdy nikogo nie ma w domu lub w nocy, zasunąć rolety na noc czy sterować oświetleniem dopasowując jego natężenie do pory dnia i aktywności. Zużycie energii można również obniżyć stosując oświetlenie energooszczędne czyli wymienić tradycyjne żarówki na żarówki typu LED.

Sposobem na ograniczenie zużycia energii jest również odpowiedni dobór taryfy opłat za prąd np. z niższą taryfą nocną. Mając taką taryfę i korzystając ze sterowników pralki, suszarki czy zmywarki, można ustawić ich działanie na czas, w którym prąd jest znacznie tańszy. Dzięki temu co prawda nie zmniejszymy zużycia energii, ale obniżymy koszty energii elektrycznej, co zdecydowanie należy uznać za zaletę.

Warto pamiętać, że optymalizacja zużycia energii jest możliwa nie tylko w mieszkaniach energooszczędnych. W dużej mierze nie zależy ona bowiem od technologii czy projektu budynku, ale od tego, w jaki sposób będziemy gospodarować energią. Dzięki temu za energooszczędne będzie można uznać nie tylko mieszkanie, które szumnie jest nazywane w ten sposób przez dewelopera, ale również takie, w którym obniżenie zużycia energii jest możliwe dzięki mieszkańcom.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: