Artykuły Mieszkanie dla singla - kawalerka czy większe?

Mieszkanie dla singla – kawalerka czy większe?

Powiązane artykuły:

Single czyli osoby żyjące samodzielnie, bez partnera i rodziny, są ważnymi uczestnikami rynku nieruchomości. Trendy opracowywane przez Eurostat pokazują wyraźnie, że w ciągu kilkunastu najbliższych lat ich liczba wzrośnie, a to oznacza, że rynek nieruchomości powinien brać pod uwagę ich potrzeby. Zobaczmy, jak powinno wyglądać mieszkanie dla singla i czy prawdą jest, że mała kawalerka w centrum miasta, to spełnienie jego marzeń.

Mieszkanie dla singla a jego styl życia

Wybór mieszkania dla singla zależy w dużej mierze od stylu jego życia. Dużą grupę singli stanowią osoby świeżo po studiach, wkraczające w dorosłość i samodzielność, które prowadzą bardzo intensywne życie towarzyskie. Większą część swojego dnia spędzają w pracy, a po jej zakończeniu udają się do pubu, klubie czy na siłowni. Zwykle stołują się one na mieście, w domu ograniczając swoje zadania kulinarne do przygotowania śniadania i kolacji, gotowanie pozostawiając sobie na weekend lub na bardzo specjalne okazje.

Taki tryb życia sprawia, że singiel nie ma wielkich wymagań co do wielkości mieszkania, a kluczowa dla niego może być lokalizacja w pobliżu miejsca pracy czy blisko centrum. W dużej mierze wystarczająca jest dla niego kawalerka z niewielkim aneksem kuchennym, gdyż miejsce to często traktuje jako sypialnię i nie spędza w swoim mieszkaniu zbyt wiele czasu.

Warto jednak pamiętać, że od tej reguły są też wyjątki, bo z pewnością wśród dużej grupy singli znajdą się osoby lubiące gotować, które chętnie będą przygotowywać domowe posiłki, oraz domatorzy, którzy po pracy będą wracać do swoich czterech ścian. Będą oni mieli wówczas nieco inne wymagania co do wielkości i położenia mieszkania, ale są to jedynie wyjątki potwierdzające regułę.

Dla singla: kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe?

Patrząc na charakterystykę stylu życia typowego singla nie powinno dziwić, że największym zainteresowaniem singli cieszą się kawalerki. Są one wybierane zarówno przez osoby decydujące się na zakup mieszkania jak i singli decydujących się na wynajem mieszkania. Zakup kawalerki jest też rozwiązaniem najtańszym, co z pewnością nie pozostaje bez znaczenia, zwłaszcza jeśli jest ona kupowana na kredyt hipoteczny.

Kawalerki na wynajem również cieszą się sporym zainteresowaniem singli, który po kilku latach mieszkania ze współlokatorami (np. w czasie studiów czy początkowym etapie życia w innym mieście), mają dość życia w komunie i potrzebują większej samodzielności, swobody i wolą za nieco wyższy czynsz najmu zamieszkać w oddzielnym mieszkaniu..

Single rzadko kiedy wybierają mieszkania dwupokojowe, co wynika co najmniej z kilku powodów. Jednym z nich może być cena, zarówno cena mieszkania do zakupu jak i czynsz najmu za wynajmowane lokum. Mieszkania dwupokojowe są bowiem droższe i nie każdego singla stać na taki wydatek, zwłaszcza że zwykle nie czuje on potrzeby posiadania oddzielnej sypialni. W dodatku większy metraż oznacza również więcej obowiązków i czasu poświęconego na utrzymanie mieszkania w dobrym stanie, co też nie pozostaje bez znaczenia.

Mieszkanie dla singla a kredyt hipoteczny

Ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje dotyczące zakupu mieszkania przez singla jest możliwość uzyskania kredytu hipotecznego. Jest on jedyną osobą braną pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej co oznacza, że jego dochody muszą zostać uznane przez bank za wystarczające. Dla zabezpieczenia swoich interesów, które są wynikiem ryzyka utraty pracy przez singla, bank może żądać od niego dodatkowych zabezpieczeń np. w postaci polisy na życie lub wyższej marży. Zwykle jednak, jeśli singiel dysponuje wymaganym przez bank wkładem własnym, a dodatkowo ma udokumentowane stałe źródło dochodów, to nie ma przeszkód, aby uzyskał kredyt hipoteczny.

Zakup mieszkania przez singla – co jeszcze ma znaczenie?

Przy zakupie lub wynajmie mieszkania single, podobnie jak inni poszukujący mieszkania, biorą pod uwagę funkcjonalność i standard. Czasem czynniki te mogą być ważniejsze nawet niż metraż mieszkania, gdyż dobrze zaprojektowana kawalerka o metrażu 20m2 może być bardziej funkcjonalna niż lokum o większym metrażu, ale zaprojektowana w niezbyt funkcjonalny sposób. Elementem przyciągającym singli jest również atrakcyjny wystrój mieszkania, zwłaszcza styl nowoczesny z elementami stylu industrialnego. Dużym zainteresowaniem cieszą się nowocześnie wykończone kawalerki w starych kamienicach, położonych w centrach miast. Lokalizacja tego rodzaju ma dla singli wiele zalet, bo zapewnia dostęp do dobrej komunikacji oraz do licznych restauracji i lokali, w których single chętnie spędzają swój wolny czas, a atrakcyjny wystrój zaspokaja ich potrzeby estetyczne.

Podsumowując można jednoznacznie powiedzieć, że single to osoby, które jeśli decydują się na zakup własnego mieszkania, to zwykle wybierają kawalerki, uznając je za wystarczające do spełnienia ich potrzeb. Ważną ich zaletą są nie tylko ceny, ale również szybka możliwość sprzedaży mieszkania, w razie gdyby zmieniły się plany życiowe i singiel zdecydował się na założenie rodziny. Kawalerki i małe mieszkania są należą bowiem do nieruchomości, na które zawsze jest wysoki popyt, a zatem bardzo łatwo znaleźć nabywcę na takie mieszkanie w przypadku zmian życiowych, które singlom ze względu na brak zobowiązań, przychodzą dużo łatwiej niż osobom będącym w związkach czy posiadającym rodziny.


Pomocne materiały:

Polecamy: