Baza wiedzyJakie mieszkanie kupić? Z rynku wtórnego do remontu, czy z rynku pierwotnego...

Jakie mieszkanie kupić? Z rynku wtórnego do remontu, czy z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim?

Powiązane artykuły:

Zakup mieszkania to dla wielu osób jeden z najważniejszych oraz najdroższych wydatków w życiu. Nic zatem dziwnego, że decyzja o zakupie mieszkania podejmowana jest po głębszym zastanowieniu i przeanalizowaniu wielu różnych możliwości. Jedna z pierwszych dotyczy tego, czy ma to być zakup mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego. Zobaczmy, jakie zalety i wady ma każde z tych rozwiązań. W tym artykule dowiesz się jakie mieszkanie kupić – „Z rynku wtórnego do remontu, czy z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim”.

Rynek pierwotny a wtórny – podstawowe różnice

Zacznijmy od podstaw, czyli od wyjaśnienia różnic pomiędzy rynkiem pierwotnym, a wtórnym. Rynek pierwotny to rynek mieszkań sprzedawanych przez deweloperów, które jeszcze nie były przez nikogo zamieszkane. Stroną sprzedającą jest firma deweloperska, z którą podpisuje się umowę deweloperską określającą harmonogram wpłat dopasowany do stanu zaawansowania budowy. Przeniesienie własności następuje dopiero po wybudowaniu budynku i wtedy też kupujący dostaje klucze do mieszkania. Obie umowy podpisywane są u notariusza i muszą mieć postać aktu notarialnego. Czas pomiędzy jedną a drugą umową, a tym samym czas pomiędzy podjęciem decyzji o zakupie a otrzymaniem kluczy może wynosić kilka czy kilkanaście miesięcy (czasem nawet dłużej ) i zależy od tego, na jakim etapie zaawansowania inwestycji podpisana była umowa.

Natomiast rynek wtórny to mieszkania z tzw. „drugiej ręki”. Są to zatem mieszkania już użytkowane, które są sprzedawane przez właścicieli, zwykle prywatnych. Zakup mieszkania z rynku wtórnego również wymaga podpisania umowy przenoszącej własność w formie aktu notarialnego. W wielu przypadkach zanim do tego dojdzie podpisywana jest umowa przedwstępna, która może, ale nie musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Jest ona konieczna jeśli np. mieszkanie kupowane jest na kredyt i zawarcie umowy przedwstępnej jest konieczne do złożenia kompletnego wniosku kredytowego.

Istotną różnicą, która może czynić kupno mieszkania z rynku wtórnego bardziej atrakcyjnym od zakupu od dewelopera, jest zdecydowanie krótszy czas od momentu podjęcia decyzji do zakupie do finalizacji transakcji i otrzymania kluczy do mieszkania. Zwykle wynosi on kilka tygodni, a nie kilkanaście miesięcy, jak w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym w inwestycji, która dopiero się rozpoczyna.


Zakup mieszkania na rynku wtórnym czy pierwotnym? Różnice w stanie mieszkania

Istotną różnicą pomiędzy rynkiem wtórnym a pierwotnym, która często ma ogromny wpływ na podjęcie decyzji o tym jakie mieszkanie kupić, jest stan mieszkania. W przypadku mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym są to w większości mieszkania, których stan w momencie zakupu określany jest jako stan deweloperski. Nie ma co prawda jednej spójnej definicji, co wchodzi w zakres stanu deweloperskiego, ale ogólnie można przyjąć, że jest to mieszkanie do wykończenia czyli ma wszystkie instalacje, tynki i wylewki. Jest więc gotowe do prac wykończeniowych czyli wstawienia drzwi, wykończenia łazienek, podłóg, ścian i wykonania zabudowy kuchennej. Dzięki temu można samodzielnie zdecydować jaki będzie wystrój mieszkania i dobrać wszystkie elementy jego wykończenia.

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego bardzo rzadko zdarzają się mieszkania w stanie deweloperskim. Zdecydowana większość mieszkań to mieszkania wykończone. Z jednej strony można zatem powiedzieć, że zakup mieszkania z rynku wtórnego znacznie przyspiesza moment wprowadzenia do własnego lokum, ale…. nie zawsze jest to plusem. Może być tak, że nie zawsze aranżacja mieszkania będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami lub mieszkanie będzie w takim stanie, że remont będzie konieczny. Często dzięki temu jego cena będzie niższa niż innych podobnych mieszkań. Od kupującego zależy, czy niższa cena i remont mieszkania będzie dla niego bardziej atrakcyjna od mieszkania z rynku wtórnego, droższego, ale w stanie umożliwiającym zamieszkanie w nim od zaraz. Przy podejmowaniu takiej decyzji warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Kupno mieszkania z rynku wtórnego powinno być poprzedzone sprawdzeniem wielu istotnych kwestii. Do najważniejszych należy stan prawny i techniczny mieszkania, bo to czynniki, które mają największy wpływ na bezpieczeństwo transakcji. Więcej o kwestiach formalnych związanych z zakupem mieszkania na rynku wtórnym znajdziesz w poradniku: Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Natomiast tutaj przyjrzymy się temu, jak stan mieszkania może wpłynąć on na decyzję o zakupie.

Mieszkania dostępne na rynku wtórnym mogą się znacznie różnić od siebie standardem wykończenia oraz jego stanem. Można spotkać mieszkania, które nie były remontowane przez kilka a czasem nawet kilkanaście lat. Takie mieszkania wymagają zwykle generalnego remontu, często wraz z wymianą instalacji elektrycznej, która nierzadko była robiona jeszcze z pomocą przewodów z aluminium. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, zakup mieszkania z rynku wtórnego w stanie do remontu wcale nie jest złym rozwiązaniem. W takim mieszkaniu zwykle widać wszystkie wady i ryzyko wad ukrytych jest zdecydowanie niższe. Można również dostosować wystrój mieszkania do swoich potrzeb oraz zadbać o jakość wykończenia na takim poziomie, jaki nas interesuje.

Na rynku wtórnym można znaleźć również mieszkania wyremontowane, do których wystarczy wstawić swoje meble i już można mieszkać. Wiele osób chętnie wybiera to rozwiązanie, bo jest wygodne i można ominąć wszelkie niedogodności związane z wyszukiwaniem ekipy remontowej, materiałów czy podejmowania decyzji o tym, jak urządzić swoje mieszkanie. Taki zakup może mieć jednak pewne minusy np. w postaci ukrytych wad typu grzyb na ścianie, który zniknął po remoncie, ale pojawi się ponownie po kilku miesiącach użytkowania. Przed zakupem takiego mieszkania warto obejrzeć je z kimś, która zna się na budowlance. Taka osoba swoim wprawnym i doświadczonym okiem będzie wiedziała co sprawdzić przed kupnem mieszkania i będzie umiała dostrzec ważne szczegóły związane ze stanem technicznym mieszkania. Dzięki temu będziemy mieli większą wiedzę na temat tego, czy mieszkanie jest warte uwagi, czy jest tylko „odpicowane” z wierzchu.


Jakie mieszkanie kupić ? – rynek wtórny czy pierwotny?

Powyższe rozważania jasno potwierdzają, że nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym czy pierwotnym. Jest kilka czynników mogących mieć istotny wpływ na podejmowaną decyzję, a do najważniejszych należy z pewnością lokalizacja inwestycji, czas odebrania kluczy i możliwości zamieszkania oraz koszty i nakłady czasowe, jakie wiążą się z jego wykończeniem lub remontem.

Przewaga jednego rozwiązania nad drugim każdorazowo musi być rozpatrywana indywidualnie i zależy od tego, co dla kupującego jest ważniejsze. Jeśli mieszkanie ma nadawać się do zamieszkania jak najszybciej, to lepsze będzie kupno mieszkania na rynku wtórnym w stanie pozwalającym na natychmiastowe zamieszkanie.

Jeśli chcemy mieć jak największy wpływ na aranżację wnętrza, to można rozważać zarówno zakup mieszkania w stanie deweloperskim lub zakup mieszkania do remontu na rynku wtórnym. Na wybór ostatecznego rozwiązania będą mieć wpływ inne kryteria, takie jak np. lokalizacja, koszty (wykończenia vs remontu) czy termin, w którym możliwe będzie rozpoczęcie prac i wprowadzenie się do mieszkania. Dopiero biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki możliwe będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie jakie mieszkanie kupić.

Dowiedź się jak wybrać biuro nieruchomości – znajdziesz 5 ważnych zasad, które Ci w tym pomogą.


Pomocne Materiały:

5/5 - (2 votes)
spot_img
spot_img

Polecamy: