Analizy i raporty Mieszkanie dla studenta - kupić czy wynająć?

Mieszkanie dla studenta – kupić czy wynająć?

Powiązane artykuły:

Co roku wielu maturzystów decyduje się na dalszą naukę i rozpoczyna studia na swoim wymarzonym kierunku. Dla większości z nich wiąże się to z koniecznością zamieszkania w mieście akademickim i wtedy właśnie pojawia się pytanie, które zadaje sobie coraz więcej rodziców – czy mieszkanie dla studenta lepiej kupić czy może wynająć. Zobaczmy zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Mieszkania dla studentów – do wynajęcia

Wynajmowanie mieszkań przez studentów to opcja najbardziej elastyczna. Często bowiem jest tak, że młody człowiek jadąc na studia do dużego miasta, decyduje się na wynajem mieszkania ze znajomymi z tej samej miejscowości, co na początek mieszkania w większym mieście wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem. Wkraczając w nowe miejsce i nowe środowisko ma na co dzień kogoś bliskiego i jest mu łatwiej przejść proces aklimatyzacji. Po pewnym czasie może się jednak okazać, że nie odpowiada mu ani lokalizacja wynajmowanego mieszkania, ani towarzystwo i zechce je zmienić, co przy umowie najmu nie powinno być zbyt trudne, gdyż wystarczy doczekać do końca okresu najmu i bez przeszkód zmienić mieszkanie na inne.

Wynajem mieszkań przez studentów jest też rozwiązaniem stosunkowo tanim, gdyż do wynajęcia mieszkania nie potrzebne są ani większe środki pieniężne ani zdolność kredytowa. Dzięki temu na wynajem mieszkania mogą sobie pozwolić również osoby mniej zamożne, których nie stać na zakup lokum dla dziecka.

Ceny mieszkań do wynajęcia w Warszawie są zróżnicowane w zależności od lokalizacji i metrażu mieszkania. Można znaleźć zarówno oferty małych mieszkań dla studentów w centrum miasta, jak i większych w dzielnicach od niego oddzielonych. Dzięki temu każdy może znaleźć pokój dla siebie, nawet jeśli jego środki finansowe są mocno ograniczone.

Decydując się na wynajem mieszkania przez studenta trzeba mieć jednak świadomość, że to koszt, który ponosi się przez 5 lat i przez ten czas zbierze się z tego całkiem niezła suma. Będą to jednak pieniądze, które nie przełożą się na żadne benefity w przyszłości i po studiach u progu samodzielnego dorosłego życia student będzie zaczynał od zera.

Zakup mieszkania dla studenta

Rozwiązaniem alternatywnym do wynajmu mieszkań dla studentów jest ich zakup. Nie każdy może sobie na to pozwolić, zwarzywszy na rosnące ceny mieszkań (przoduje w tym Warszawa), ale mimo to jest spora grupa osób, które rozważają taki scenariusz. Decyzję o zakupie mieszkania dla studenta warto rozważyć w sytuacji, gdy mamy oszczędności lub zdolność kredytową, która pozwoli nam zaciągnąć kredyt hipoteczny. Dzięki takiemu zakupowi nie tylko zostanie rozwiązany problem z mieszkaniem dla studenta, ale również będzie to inwestycja w nieruchomości, co z pewnością w przyszłości przyniesie zysk.

Warto wiedzieć, że zakup mieszkania dla studenta na kredyt jest również ciekawą opcją, zwłaszcza jeśli decydujemy się na zakup mieszkania 2 lub 3 pokojowego. Pozwoli to zapewnić miejsce do zamieszkania własnemu studiującemu dziecku, ale również wynająć pozostałe pokoje innym studentom i w ten sposób z przychodów z najmu będzie można spłacać kredyt. Dzięki temu rozwiązaniu w czasie studiów mieszkanie nie będzie generowało dodatkowych kosztów, bo przychody z czynszu prawdopodobnie wystarczą na spłatę raty kredytowej. Jeśli jednak tak się nie stanie, t0 koszt dodatkowy będzie dużo niższy niż opłacanie czynszu za wynajem mieszkania, a dodatkowo będzie to spłata rat kredytu za własne mieszkanie. W ciągu 5 lat można będzie spłacić 1/4 lub 1/5 kredytu (w zależności czy był to kredyt na 20 czy 25 lat), co oznacza, że koszty ponoszone w trakcie trwania studiów będą nie tylko kosztami, ale wkładem we własne mieszkanie.

Zakup mieszkania dla studenta powinni przemyśleć również ci rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko. W ich przypadku koszty związane z wynajmem mieszkania dla studentów trwają dłużej niż 5 lat, a w dodatku przez pewien czas są one ponoszone wielokrotnie. W takich sytuacjach zakup mieszkania na kredyt i jego spłacanie najprawdopodobniej będzie tańsze niż opłacanie czynszu za wynajem mieszkania dla 2 lub większej liczby dzieci.

Jakie mieszkanie dla studenta?

Oprócz dylematów związanych z decyzją dotyczącą zakupu lub wynajmu mieszkania dla studenta, pojawiają się również pytania o to, jakie mieszkanie dla studenta jest najlepsze. Wśród cech wymienianych najczęściej jest lokalizacja w pobliżu uczelni, z dobrym dojazdem do centrum miasta i w bezpiecznej okolicy. W Warszawie studentów kuszą przede wszystkim lokalizacje blisko metra, umożliwiającego najszybsze poruszanie się po stolicy, ale są to również rejony najdroższe i nie każdy sobie może na nie pozwolić.

Coraz większe znaczenie dla studentów ma również standard mieszkania. To już nie te czasy, gdy mieszkanie dla studenta było umeblowane meblami z demobilu, a jego standard pozostawiał wiele do życzenia. Wzrosły oczekiwania co do standardu życia i widać to wyraźnie, gdy przeglądamy ogłoszenia o mieszkaniach do wynajęcia, patrząc na coraz lepiej wyposażone wnętrza.

Szukając mieszkania dla siebie, wielu studentów poszukuje lokali niewielkich, 1 i 2 pokojowych, o powierzchni do 40m2, w których będą mogli zamieszkać samodzielnie lub w parze. Spada liczba chętnych do wynajmu mieszkań większych, 3-5 pokojowych, w których może zamieszkać nawet do 10 osób. W takich mieszkaniach dużo trudniej o spokój i dobre warunki do nauki i wypoczynku, a walka o dostęp do kuchni i łazienki może rodzić szerokie pole do konfliktów.

Kolejnym kryterium, które jest brane pod uwagę przy poszukiwaniu mieszkania dla studenta, jest oddzielna kuchnia. Mieszkania studenckie muszą mieć oddzielną kuchnię, gdyż trudno sobie wyobrazić, że ktoś będzie chciał zajmować pokój będący jednocześnie salonem połączonym z kuchnią. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne jedynie w przypadku kawalerki i mieszkania 1 pokojowego, w którym mieszka jedna osoba lub para.

Mieszkanie dla studenta – umeblowane czy nie?

Ostatnią rzeczą, na którą chcemy zwrócić uwagę zajmując się tematem mieszkania dla studenta, jest jego umeblowanie. Doświadczenie pokazuje, że studenci chętnie wybierają mieszkanie umeblowane, gdyż dzięki temu nie muszą dodatkowo inwestować w meble. Umeblowanie mieszkania dla studenta różni się jednak od tego dla rodziny, gdyż w tym przypadku każdy pokój musi mieć łóżko, biurko i szafę/komodę i żaden pokój nie pełni zwykle funkcji salonu. Nie ma też miejsca na stół, przy którym wspólnie spożywa się posiłki, a jest raczej mały stolik w kuchni lub barek w kuchni. Wyjątkiem są mieszkania z kuchnią większych rozmiarów, w których znajdzie się miejsce na stół i zwykle staje się ona centrum życia studentów zajmujących pokoje w tym mieszkaniu.

Patrząc na powyższe informacje można śmiało powiedzieć, że idealne mieszkanie dla współczesnego studenta to mieszkanie niewielkie, do samodzielnego mieszkania. Najlepszą opcją jest jego zakup, który stanowi inwestycję przynoszącą zarówno bieżące, jak i przyszłe zyski, ale jeśli z różnych powodów zakup mieszkania dla studenta jest niemożliwy, to należy szukać mieszkania do wynajęcia w dobrej lokalizacji, najlepiej blisko uczelni.


Pomocne materiały:

Polecamy: