Aranżacja wnętrzMieszkanie z aneksem kuchennym czy oddzielną kuchnią - co lepsze?

Mieszkanie z aneksem kuchennym czy oddzielną kuchnią – co lepsze?

Powiązane artykuły:

Pierwszym krokiem, od którego trzeba zacząć poszukiwanie własnego mieszkania, jest ustalenie kryteriów, jakie ma ono spełniać. Do najważniejszych należy lokalizacja, cena i metraż mieszkania, ale nie bez znaczenia pozostaje również liczba pokoi czy układ funkcjonalny. Jedno z pytań, na które należy sobie odpowiedzieć, dotyczy sytuacji czy ma to być mieszkanie otwartą kuchnią czy może lepiej z kuchnią zamkniętą. Zobaczmy wady i zalety każdej z tych opcji i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, co wybrać.

Aneks kuchenny – najważniejsze zalety

Aneks kuchenny to rozwiązanie, które sprawdza się przede wszystkim na małych powierzchniach. W małym mieszkaniu wydzielenie aneksu kuchennego z jednego z pokoi pozwala uniknąć wrażenia ciasnoty i sprawia, że mimo niewielkiego metrażu nie czuje się przytłoczenia, jaki spowodowałoby wydzielenie oddzielnej kuchni. Dzięki temu zamiast dwóch małych klitek mamy jedno większe pomieszczenie, które pełni dwie funkcje.

Mieszkania z aneksem kuchennym doceniają młodzi rodzice, którzy podczas codziennych prac kuchennych muszą obserwować co robią ich maluszki. Dzięki otwartej kuchni mogą oni gotować obiad, a jednocześnie widzą, co robi ich pociecha bawiąca się na podłodze w pokoju. Jest to miejsce nieco oddalone od kuchennych szafek i kuchenki, więc dziecko jest bezpieczne, a jednocześnie nie jest samo w pokoju i w razie potrzeby rodzic może interweniować.

Zalety aneksu kuchennego doceniają również miłośnicy wspólnych biesiad i osoby lubiące zawsze być w centrum wydarzeń. W salonie z aneksem kuchennym możemy prowadzić konwersację z gośćmi, a jednocześnie pilnować przygotowywanych dla biesiadników potraw. Nie stracimy nic z rozmów dziejących się przy stole i nie będziemy mieć poczucia, że impreza odbywa się bez naszego udziału.

Mieszkanie z aneksem kuchennym – wady

Mimo szeregu wymienionych wyżej zalet mieszkanie z aneksem kuchennym ma też swoje wady. Największą z nich, która jest wymieniana najczęściej, jest widok bałaganu kuchennego z salonu oraz obecność zapachów powstających podczas gotowania. Problem pierwszy można nieco zmniejszyć tworząc np. aranżację z barkiem, która choć częściowo zasłoni blaty kuchenne. Sprawę zapachów można zniwelować używając dobrych wyciągów kuchennych, które będą pochłaniać powstające w trakcie gotowania wonie.

Aneks kuchenny może być również problemem, jeśli dotyczy on mieszkania na wynajem. Co prawda nie zawsze najemcy będą narzekać, gdyż w przypadku najmu przez rodzinę lub parę, aneks kuchenny nie będzie raczej stanowił problemu. Może on jednak się pojawić, jeśli mieszkanie ma być wynajmowane na pokoje lub najemcami będą współlokatorzy. W takim przypadku otwarta kuchnia w mieszkaniu powoduje pewne niedogodności, gdyż każdy z najemców potrzebuje prywatności i ciszy, więc raczej nie będzie chętnych na zajęcie pokoju z aneksem, nawet jeśli będzie to największy pokój w mieszkaniu.

Osobna kuchnia – zalety

Patrząc na powyższe wady mieszkań z aneksem kuchennym możemy zobaczyć, że rozwiązaniem jest oddzielna kuchnia. Wystarczy zamknąć drzwi do kuchni i już nie widać rozgardiaszu kuchennego, ani nie czuć nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo można chronić innych domowników przed hałasami kuchennymi, stukaniem garnków czy brzękaniem naczyń, bo drzwi do kuchni stanowią dobrą barierę. Przydaje się to szczególnie wtedy, gdy gotujemy późnym wieczorem lub chcemy przygotować obiad w czasie drzemki malucha.

Oddzielna kuchnia to również rozwiązanie idealne w mieszkaniu na wynajem. Kuchnia zamknięta jest wówczas pomieszczeniem niezależnym, dostępnym dla każdego mieszkańca i korzystanie z niej nie przeszkadza nikomu. Doskonale sprawdza się szczególnie w mieszkaniach wynajmowanych przez osoby sobie obce, które prowadzą różny tryb życia i korzystają z kuchni nie zawsze w standardowych godzinach.

Zamknięta kuchnia – wady

Osobna kuchnia w mieszkaniu, mimo kilku ważnych zalet, ma również swoje wady. Do największych należy ograniczenie wrażenia przestronności. W małym mieszkaniu, w którym salon z aneksem ma łączną powierzchnię 16-18 metrów kwadratowych, wydzielenie oddzielnej kuchni spowoduje powstanie dwóch bardzo małych pomieszczeń. W takim wnętrzu zarówno salon, jak i osobna kuchnia będą bardzo małe i nieustawne, a wejście do kuchni dwóch osób może być bardzo trudne. Co prawda nawet tak małą przestrzeń można funkcjonalnie zaaranżować, ale wymaga to naprawdę sporej wiedzy i doświadczenia, jakim musi legitymować się projektant.

Wadą zamkniętej kuchni jest również uczucie odizolowania od życia domowego, co jest szczególnie odczuwalne, jeśli mamy gości. Mając małą oddzielną kuchnię nie można uczestniczyć w imprezie podczas gotowania i nie można również liczyć na to, że goście przeniosą się do kuchni, bo zbyt mała przestrzeń nie pozwala na taką zmianę.

Osobna kuchnia czy aneks kuchenny – co jest najlepsze?

Znając wady i zalety, jakie ma oddzielna kuchnia i aneks kuchenny czas spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie, które z nich warto wybrać. Nie będzie ona jednak jednoznaczna, bo to zależy od tego, jaki jest metraż mieszkania oraz kto będzie mieszkał w mieszkaniu i jaki prowadzi tryb życia. W małych mieszkaniach lepszym rozwiązaniem wydaje się kuchnia połączona z salonem i tutaj wielkość dostępnej przestrzeni może mieć znaczenie decydujące. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w mieszkaniu mają mieszkać obce sobie osoby, gdyż wówczas oddzielna kuchnia jest rozwiązaniem najlepszym.

Przed podjęciem decyzji warto zatem zastanowić się nad priorytetami i zdecydować, czy ważniejsze jest poczucie przestrzeni w mieszkaniu czy możliwość ukrycia kuchennego bałaganu za zamkniętymi drzwiami. Dzięki dużej ofercie rynkowej w każdej dzielnicy Warszawy można znaleźć oferty mieszkań z aneksem i otwartą kuchnią, więc decyzja powinna wynikać z własnych preferencji, a nie z braku możliwości na rynku nieruchomości.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: