Inspiracje Mieszkanie z garderobą - czy warto?

Mieszkanie z garderobą – czy warto?

Powiązane artykuły:

Przed rozpoczęciem poszukiwań mieszkania dla siebie większość osób robi listę cech, które ma mieć wymarzone mieszkanie. Do głównych należy lokalizacja nieruchomości, a następnie liczba pomieszczeń czy wielkość mieszkania. Dla niektórych istotne znaczenie mają również inne cechy, wśród których może się znaleźć m.in. wymóg garderoby. Sprawdźmy zatem, jakie zalety ma garderoba w mieszkaniu i kiedy warto uznać ją za kluczowe kryterium przy poszukiwaniach mieszkania dla siebie.

Garderoba w mieszkaniu – najważniejsze zalety

Garderoba to oddzielne pomieszczenie przeznaczone na przechowywanie ubrań. W zależności od jej rozmiarów, mogą się tam znajdować ubrania całej rodziny lub tylko niektórych osób, np. rodziców, gdy garderoba znajduje się przy ich sypialni. Sposób zagospodarowania garderoby zależy od jej wielkości, kształtu oraz potrzeb domowników. Dla jednego najważniejsze będą drążki na ubrania wiszące, dla innego duża ilość półek, a jeszcze inny będzie preferował szuflady i specjalne stojaki na buty. Można zatem śmiało powiedzieć, że jedną z największych zalet garderoby jest możliwość dopasowania jej przestrzeni do potrzeb, co jest znacznie utrudnione, gdy musimy kupić gotowe meble pokojowe.

Osoby mające garderobę w mieszkaniu doceniają również fakt, że dzięki niej mogą znacznie ograniczyć liczbę mebli stojących w pokojach. Garderoba z powodzeniem zastępuje bowiem dużą szafę ubraniową, a w pokojach mogą stać jedynie niewielkie komody czy regały. To bardzo istotne, gdy pomieszczenia są niewielkie i duża szafa znacznie zmniejszałaby wolną powierzchnię.

Wady garderoby w mieszkaniu

Są osoby, które z całym przekonaniem twierdzą, że garderoba w mieszkaniu ma same plusy i nie umieją wskazać żadnych jej minusów. Trudno się z nimi jednak zgodzić, gdyż bez trudu można wymienić co najmniej kilka istotnych wad. Jednym z nich jest zmniejszenie wielkości pokoi na rzecz dodatkowego pomieszczenia, jakim jest garderoba. W efekcie, gdy porównamy dwa mieszkania o tej samej powierzchni, to w jednym z nich pokoje są mniejsze niż w drugim, gdyż na tym samym metrażu musiało się znaleźć jeszcze kilka metrów kwadratowych na garderobę. Niektórzy mówią, że woleliby mieć szafy wnękowe w pokojach, a przestrzeń przeznaczoną na garderobę woleliby rozdzielić na inne pomieszczenia.

Dodatkowym problemem, na który narzekają właściciele mieszkań z garderobą jest fakt, że ubrania bardziej się kurzą niż wtedy, gdy znajdują się one w szafie. W większości garderób wewnątrz są otwarte półki i ubrania nie są chronione przed kurzem. Widać to wyraźnie na sezonowych lub rzadziej używanych ubraniach, które po kilku miesiącach wiszenia na wieszaku są szare na ramionach i przed kolejnym założeniem trzeba je wyprać.

Czy kupować mieszkanie z garderobą?

Znając zalety i wady mieszkań z garderobą czas odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie. Niestety trudno na nie odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż wpływ na nią mają przede wszystkim potrzeby domowników, ilość ubrań do przechowywania oraz metraż i układ kupowanego mieszkania. O ile garderoba w mieszkaniu o powierzchni 80, 100 czy więcej metrów kwadratowych może być uznana za wygodne pomieszczenie nie wpływające mocno na funkcjonalność pozostałych, o tyle mieszkanie trzypokojowe o powierzchni 55-60 m2 może być znacznie bardziej funkcjonalne bez garderoby. Nawet mała garderoba to cenne metry kwadratowe, które przydadzą się w niewielkich w takim metrażu pokojach.

Można zatem spróbować wysnuć ogólny wniosek, że warto mieć garderobę w większym mieszkaniu, ale już niekoniecznie sprawdza się ona wewnątrz małych mieszkań. W takich wnętrzach znacznie bardziej funkcjonalne może okazać się wydzielenie wnęki na szafę w małym pokoju niż przechowywanie ubrań w oddzielnym pomieszczeniu.


Pomocne materiały:

Polecamy: