Posiadanie nieruchomości niesie za sobą nie tylko benefity, ale również obowiązki, wśród których znajdują się przede wszystkim zobowiązania podatkowe. Podatek od nieruchomości są zobowiązani płacić wszyscy właściciele nieruchomości, ale jego wysokość jest uzależniona od różnych czynników. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o podatku nieruchomości, by należycie wywiązać się ze swoich obowiązków.
Wysokość podatku od nieruchomości – kto i w jaki sposób ją ustala?
Wysokość podatku od nieruchomości zależy od tego, w jakim miejscu położona jest nieruchomość. Jest to bowiem podatek lokalny i to gminy ustalają jego wysokość na dany rok. W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest podana maksymalna stawka podatku, która co roku jest waloryzowana o wskaźnik cen towarów i usług. Czyli z jednej strony gminy mają możliwość ustalenia własnej wysokości stawki podatku od nieruchomości, ale z drugiej strony przepisy prawa sprawiają, że nie mogą przesadzić i nałożyć opłat wyższych niż maksymalne.
Podatek od nieruchomości jest podatkiem płaconym od powierzchni, a stawki różnią się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z gruntem czy budynkiem. Istotne znaczenie ma również sposób wykorzystania nieruchomości i w związku z tym wyższe opłaty dotyczą gruntów i budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.
W każdej gminie wyliczaniem podatku od nieruchomości zajmuje się odpowiednia komórka gminna, która na początku każdego roku kalendarzowego wylicza podatek od nieruchomości i rozsyła mieszkańcom informacje o jego wysokości. W informacji tej podany jest sposób wyliczenia podatku oraz wysokość opłat i terminy ich uiszczania.
Kiedy należy płacić podatek od nieruchomości?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, podatek od nieruchomości wyliczany jest na dany rok kalendarzowy. W każdym roku podatek ten płaci się w czterech ratach: do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i do 15 listopada. Wyjątkiem są sytuacje, w których roczny podatek od nieruchomości jest niższy niż 100zł – wówczas cały podatek należy zapłacić do 15 marca.
Warto pamiętać, że podatek od nieruchomości muszą płacić nie tylko osoby będące właścicielami nieruchomości w dniu 1 stycznia danego roku, ale również te osoby, które nabyły nieruchomość w ciągu roku. Wówczas obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości powstaje w pierwszym dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym nieruchomość została kupiona. W ciągu 14 dni od zakupu nieruchomości należy poinformować urząd gminy o zaistniałym fakcie i oczekiwać na wyliczenie podatku od nieruchomości.
W sytuacji, gdy na działce budowlanej zostanie wybudowany i oddany do użytku dom, to podatek od nieruchomości za budynek mieszkalny będzie naliczony od kolejnego roku kalendarzowego.
Czy podatek katastralny zastąpi podatek od nieruchomości?
Od kilku lat w debacie publicznej od czasu do czasu pojawia się temat podatku katastralnego (więcej o nim pisaliśmy w artykule: Podatek katastralny w Polsce -czy zostanie wprowadzony). Od czasu tamtego artykułu minęło pół roku i nic się w tej sprawie nie zmieniło. Nie ma żadnych informacji, że rządzący pracują nad wprowadzeniem zmian i raczej nie należy się spodziewać, że podatek ten szybko zastąpi aktualny podatek od nieruchomości. Dzięki temu właściciele mieszkań przynajmniej przez jakiś czas będą mogli spać spokojnie, że ich obciążenia podatkowe nie wzrosną drastycznie przynajmniej w najbliższym czasie.
Pomocne materiały: