ArchitekturaPoddasze użytkowe i nieużytkowe - czym się różnią?

Poddasze użytkowe i nieużytkowe – czym się różnią?

Powiązane artykuły:

Poddasze, to jak sama nazwa wskazuje, przestrzeń pod dachem, a więc przestrzeń nad najwyższym stropem budynku. Może ona pełnić funkcje dodatkowej przestrzeni do przechowywania rzadko używanych przedmiotów lub przestrzeni mieszkalnej. Nie można jednak samodzielnie decydować, czy poddasze jest użytkowe czy też nie, bo kwestie te są uregulowanie prawnie. Zobaczmy zatem, czym jest poddasze użytkowe i nieużytkowe oraz czym się one różnią.

Poddasze użytkowe – definicja

W przepisach opisujących warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie pojawia się termin „poddasze użytkowe i nieużytkowe”. Nie ma jednak jednoznacznego sformułowania, które pozwoliłoby zdefiniować termin poddasze użytkowe. Chcąc je zdefiniować musimy zatem sięgnąć do przepisów, które określają wymagania dotyczące pomieszczeń mieszkalnych. Zgodnie z nimi za poddasze użytkowe możemy uznać przestrzeń, która ma średnio co najmniej 2,2m wysokości (w najwyższym punkcie co najmniej 2,5m) oraz spełnia wymagania dotyczące ocieplenia, ogrzewania i wentylacji dotyczące przestrzeni mieszkalnych. Na poddaszu użytkowym muszą również znajdować się okna, których powierzchnia stanowi co najmniej 1/8 powierzchni podłóg.

Poddasze użytkowe to dodatkowa kondygnacja, której powierzchnia wlicza się do powierzchni użytkowej domu, a więc płaci się od niej podatek od nieruchomości.

Poddasze nieużytkowe – co to jest?

W odróżnieniu od poddasza użytkowego, poddasze nieużytkowe nie nadaje się do adaptacji na pomieszczenie mieszkalne. Przeszkodą może być zbyt niska wysokość pomieszczenia, brak okien, strop zbyt słaby, by unieść ciężar ścian działowych oraz brak ogrzewania, ocieplenia czy wentylacji. Jeśli chociaż jeden z tych warunków nie jest spełniony, mamy poddasze nieużytkowe. Na poddasze nieużytkowe mogą prowadzić schody składane.

Poddasze nieużytkowe jest często nazywane strychem i służy jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania rzadziej używanych rzeczy. Rodzaj i wielkość przechowywanych przedmiotów zależy od od konstrukcji stropu pod poddaszem. Poddasze nieużytkowe nie jest wliczane do powierzchni użytkowej domu i nie płaci się od niego podatku od nieruchomości.

Jak zamienić poddasze nieużytkowe na użytkowe?

Wiedząc już, czym się różni poddasze użytkowe od poddasza nieużytkowego, nasuwają się pytania, czy można zamienić poddasze nieużytkowe na poddasze użytkowe, a tym samym zyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną. Zadanie to nie jest niemożliwe, ale wymaga nie tylko przeprowadzenia prac budowlanych, ale również załatwienia formalności związanych ze zmianą sposobu użytkowania.

Przed rozpoczęciem starań formalnych warto przeprowadzić ekspertyzę techniczną i sprawdzić nośność stropu i stan konstrukcji więźby dachowej, od których zależą możliwości i koszty przeprowadzanej adaptacji. W większości przypadków konieczny będzie projekt zmian, ale zanim zlecisz jego wykonanie, to wstępnie oszacuj koszty adaptacji poddasza. Ich wysokość będzie zależna od zakresu koniecznych zmian, ale należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, a przy większych domach nawet więcej.

Czy warto mieć poddasze użytkowe w domu?

Są ludzie, którzy uważają poddasze użytkowe za bardzo przytulną i funkcjonalną przestrzeń mieszkalną, dlatego chętnie decydują się na domy z poddaszem użytkowym. Inni nie lubią schodów i zdecydowanie wybierają domy parterowe, które mają tylko niewielki strych służący jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Jedni i drudzy mają mocne argumenty, które uzasadniają ich zdanie, ale warto na poddasze użytkowe spojrzeć również bardziej obiektywnie.

Poddasze użytkowe to rozwiązanie, które pozwala stworzyć większą powierzchnię użytkową domu, co ma szczególne znaczenie, gdy dom stoi na niewielkiej działce. W takiej sytuacji dom parterowy może nie zaspokajać w pełni potrzeb mieszkaniowych rodziny, a dom z poddaszem użytkowym daje dodatkową przestrzeń mieszkalną.


Pomocne materiały:

Rate this post
spot_img
spot_img

Polecamy: